13 Kasım 2012 Salı

Loy Kratong: Tayland'in en guzel ve romantik festivali

Tayland'a ne zaman gidilir sorusuna benim direkt yanıtım şu: Tayland'a gitmek için en güzel zaman Loy Kratong (Loi Kratong) festivali zamanı. Tayland'ın bu en romantik ve güzel festivali her sene yılın 12. dolunayında kutlanıyor. Yaklaşık olarak Kasım ayı içinde yani. Bu sene (2012) örneğin 28 Kasım'da kutlanacak.  Bu festival esnasında insanlar Su Tanrıçasınaö Phra Mae Khongkha'ya, en temel ihtiyaçları olan suyu sağladığı için adak ve teşekkürlerini sunuyorlar. Bunu da görsel olarak tam bir şölen şeklinde yapıyorlar: Kratong ve Khom Loy vasıtası ile.

Festivalin ana aktivitesi, festival gecesi nehir, göl, kanal ve gölet gibi tatlı su kaynaklarına kratong adı verilen ve lotus şeklinde suda yüzebilen küçük kayıklar bırakmak. Genelde muz ağacının gövdesinden kesilen odunla yapılan bu kayıklar (modern zamanlarda ekmek de oldukça çok kullanılıyor) katlanmış muz yaprakları, çiçekler, tütsüler ve küçük mumlarla süslenerek su kaynağının ruhuna adaklar, dualar ve dilekler eşliğinde suda yüzmeye bırakılıyor.  İnsanlar genelde küçük kayıkçıklar hazırlarken devlet daireleri ve şirketler daha büyük ve görkemli karatong'lar hazırlıyorlar ki bunların suda tatlı tatlı yüzüşünü izlemek tam bir zevk.

Kratong
Festival zamanı en görülesi bölümü ise uçan fenerlerin gökyüzüne salınması ya da khom loy. Bu Bangkok'tan ziyade kuzeyde Chiang Mai'de yaygın. Gökyüzü feneri ya da uçan fener denilen ve pirinç kağıdı bir balon, bambu bir iskele ve küçük bir mumdan ibaret olan bu fenerlerden hemen her mekanda satın alıp uçurabilirsiniz ama Loy Kratong zamanı insanlar binlercesini bir arada gökyüzüne salıyorlar ki gerçekten şahit olunası bir görüntü. Aslında bu uçan fenerler Loy Kratong için değil ama aynı güne denk gelen başka bir festival için kullanılıyor.

khom loy
khom loy

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder