28 Eylül 2012 Cuma

K Pop hiti Gangnam Style rekor kırıyor!

2012 K-Pop bombası Gangnam Style duymayan kaldı mı bılmıyorum? YouTube'da 300 milyon kez izlenen Koreli müzisyen PSY'in  ilginç dans hareketleri (dans stilinin ismi "görünmez at dansı") ve komik, insanı bağımlısı haline getiren single'ı K-Pop (Kore Pop Müziği) tarihinin en çok YouTube hit'i alan eseri oldu. Video'ya yapılan yorumlardan birindeki elemanın şikayet ettiği gibi "biliyorum bu oldukça hasta bir hareket ama sürekli açıp açıp izliyorum ... imdat! Muhtemelen adam başı 20 kere izlendiğinden klibi şu ana kadar  15 milyon kişi falan izlemil olmalı :)

Peki bu Gangnam Stili ne ola ki? Gangnam dost ve kardeş ülke Güney Kore'nin başkenti Seul'de bir semt. Üst tabaka ve varlıklı kesimin ve de büyük miktarda varlıklı olunca kendini klas oldu sanan şahsiyetin yaşadığı bu semtin sakinleri bizdeki tiki kavramına denk gelen bir stile sahipler. Yani Gangnam Stili tiki gibi birşey kısacası.

Aşağıda Gangnam Style'ın YouTube videosu var. Parçanın sözleri için şu linki ziyaret edin Gangnam Style Sözleri (İngilizceye çevrilmişi).

Gangnam Style - Dikkat! Bağımlılık yaratabilir!

Eylül 2012 itibarı ile çeşitli ülkelerde dünyayı kasıp kavuran bu şarkının dans stillerini sergileyen flash moblar görülmeye başlandı. Ayrıca şarkının oldukça başarılı parodileri internete düştü: Örneğin Hongdae Style (Seul'ün bu bambaşka semti ise öğrenci yaşam tarzı ile ünlü) ya da Gundam Style.Gundam Style - Gangnam Style parody

Aşağıda ise PSY ile orjinal klipte de oynayan Koreli afet Kim Hyun-a düeti var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder