29 Ağustos 2012 Çarşamba

Altın fiyatları ons başına 2000 doların uzerine çikabilir

Swiss Asia Capital'ın Singapur merkezli Yatırım Şefi Juerg Kierner altın fiyatlarının 24% artarak ons başına 2000 doların üzerine çıkabileceğini belirtti. "Altın kredi riskinden bağımsız bir yatırım aracı olarak her yatırım portföyünün bileşenlerinden biri olmalı. Burada asıl soru portöyün ne kadarının altın yatırımına ayrılması" diyen Kierner, "bazıları için bu oran sıfıra yakın iken birçok yatırımcı için %1'in altında. Bizce yatırımcılar portföylerinde altına ayrılan oranı arttırmalılar" dedi.

Altın fiyatları her ne kadar şu an 2012 tepe noktasından yüzde 10 aşağıda olsa da son 11 yıl boyunca her sene artış gösterdi ve 2012'yi de 2011'e göre mutemelen artış ile kapayacak. Şu an hala devam etmekte olan 2008 başlangıçlı ekonomik kriz temelinde yarın ne olduğu düşünülmeden delice basılan kağıt paranın (fıat money) krizi olduğu için altın fiyatları yükselme eğiliminde:

"Altın fiyatları perşembe günü, Merkez Bankalarının ekonomiyi canlandırmak için daha fazla para basacağı beklentisi ile seviyelerini korusa da Amerikan ekonomik verilerinin iyi ve kötü verilerin karışımı olmasından dolayı ABD Merkez Bankasının hemen harekete geçmeyeceği düşüncesi fiyatların yükselmesini engelledi. 
Altın fiyatları geçen Temmuz ayında ABD ve Avrupa Merkez Bankaları ekonomiyi canlandırmak için para basacak beklentisi ile 1600 Dolar seviyesini geçse de ABD'den verilerin 'yeterince' kötü olmaması dolayısı ile bu beklentilerin hemen geröekleşmeyeceği düşüncesi ile fiyatları dar bir bantta hareket etmekte.  
Daha fazla para basılması, enflasyon korkusu yaratacğı ve elde altın tutmanın fırsat maliyetini düşüreceğinden altın fiyatlarını yukarı taşıyacaktır."
Kaynak (İngilizce): Speculation over ECB, Fed action on growth lifts prices


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder