26 Ağustos 2012 Pazar

Neil Armstrong

Bugün Amerika için büyük, insanlık için dev bir kayıp yaşadik. Aya ilk ayak basan insan olan Apollo 11 gorevinin kaptanı Neil Armstrong 82 yaşında vefat etti. Ailesinin yaptığı açıklamaya göre Neil Armstrong kalp bypass ameliyatı sonucu oluşan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti.

Cekirdekten muhendis ve test pilotu olan 1930 dogumlu Neil Armstrong'un hayati 1958 yilinda Man In Space Soonest programina katilmasi ile tamamen degisir. Astronot olmak icin doldurdugu basvuru formunu kapanistan 1 hafta sonra gondermesine ragmen arkadasi Dick Day'in gec ulasan formu kimseye caktirmadan diger formlarin arasina koymasi ile 43 yil once 38 yasinda iken Michael Collins ve Buzz Aldrin ile beraber aya ucuslarina varacak surec baslar. Armstrong'u bu görev için biçilmiş kaftan yapan özelliği mütevaziliği, cesareti ve yakışıklılığının yanında en belirgin karakter özelliklerinden biri olan soğukkanlılığıdır. Ay öncesi programlarda 2 kere ölümle burun buruna gelir. Bir keresinde dikey iniş testlerini yaptığı araç yan yatar ve yerden sadece 60 metre yükseklikte araçtan fırlatma koltuğu ile kaçarak ölümden döner. Bu olayın hemen ardından da hiçbirşey olmamış gibi masasına gidip dökümanlarla uğraşır. Daha sonra yaptığı bir röportajda "yapılacak çok iş vardı" der. "Az daha ölüyordun ama" diye soran gazeteciye de "ölmedim ama değil mi?" diye cevap verir.

Apollo görevi sonrasında basına verdiği az sayıdaki ropörtajlardan birinde (diğer astronotlarla beraber Appollo görevinin 30. yıldönümünde) söyle demiştir:

"Benim görüşüme göre Apollo 11 görevinin en büyük başarısı, insanlığın sonsuza dek bu gezegene zincirli olmadığını ve daha ötesine gidebileceğini göstermiş olmasıdır".

Eskiden Müslüman dünyada Neil Armstrong'un ayda iken ezan sesi duydu ve daha önce Mısır'da da ezan sesi duyduğundan sesin ne olduğunu bildiği bu nedenle de Müslüman olduğu söylentisi dolanırdı. NASA'nın yer ekibinden müslüman bir bilim adamının Appollo 11 programında yanlarında götürsünler diye verdiği Fatiha Suresi ve daha sonrasında astronotların basına "Yanımıza İncil'den başka Kuran'dan da bir bölüm aldık" demeleri bu söylentinin kaynağıdır. Daha sonra Armstrong 80'lerin başında dolaşıma giren bu söylentiyi "umarım bu hiçbir inanca saygısızlık olarak algılanmaz ama ben Müslüman değilim" diyerek yalanlamıştır. 
 
90'ların sonunda Neil Armstrong ile ilgili  tamamen uydurma olan başka bir efsane ile bitirelim: Derler ki, Neil Armstrong aya ayak basıp o meşhur "bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım" sözünü söyledikten sonra bir de "İyi şanslar Mr. Gorsky" demiş. Dönüşte bunun ne anlama geldiğini soranlara da doğru dürüst bir cevap vermemiş. Aya ayak basışından 26 yıl sonra bir ropörtajda ise bu "iyi şanslar" olayını sonunda açıklamış: Artık Mr. ve Mrs. Gorsky hayatta olmadıklarında açıklayabilirim. Neil küçük bir çocukken kardeşi ile arka bahçede beysbol oynuyormuş. Komşusunun yatak odası penceresinin hemen altına kaçan topu alırken ise Mrs. Gorsky'nin şu sözlerine kulak misafiri olmuş: "Oral seks? Oral seks mi istiyorsun? Ne zamanki komşunun oğlan aya çıkar o zaman sen de bende oral seks alırsın!"
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder