8 Mart 2012 Perşembe

İş sağlıktan önce gelirse ...

Dünyaya fazla çalışmak dolayı birden bire ölme kavramını (Karōshi) kazandıran Japonya'da yapılan bir araştırmaya göre Japon erkek yöneticiler ve beyaz yakalı profesyoneller diğer alanlarda çalışan erkeklere göre çok daha erken yaşlarda vefat ediyorlar. Bunun en önemli nedeni de işlerini sağlıklarından daha çok önemsemeleri.

1980 - 2005 yılları arasında terki diyar eden Japon er kişilerinin ölüm dökümanları üzerinde yapılan araştırmaya göre yöneticilerin 60 yaşından önce ölme riski diğer meslek gruplarının tam 1.7 katı! 2000 yılı sonrasında kanser, kalp krizi veya inme sonucu ölümler diğer çalışanlar için azalsa da yöneticiler ve beyaz yakalılar için artmış!

Japonya'da genel sağlık sigortası olduğu için bu insanların doktora görünmelerini engelleyen tek sebep işleri gibi görünüyor. Bu insanlar hastalık belirtileri gösterseler bile doktora görünmediklerinden kanser gibi hastalıkların tedavisine ileri evrelerde başlıyorlar ve kurtulma şansları da az gibi görünüyor. Muhtemelen Japon yönetici ve beyaz yakalı profesyonellerin daha erken yaita ölmelerine başka bir sebep de kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıkların önemli sebeplerinden birine, harekersiz ve sporsuz bir yaşama sahip olmaları.

Japonya, fazla çalışma ve iş nedenli stres sonucu ani ölümlerin, bu ölüm türünün istatistiklerde ayrı bir kategori olarak yer alacağı kadar sık yaşandığı bir yer. Hatta Japon dilinde bunun için bir kelime bile var, Karōshi:
"çok çalışmaya bağlı ani ölüm" strese bağlı ani kalp krizi veya beyin kanaması şeklinde görünüyor. ilk vaka 1969 yılında japonyanın en büyük gazete dağıtım şirketinde çalışan 29 yaşındaki bir erkek çalışanda ani beyin kanaması olarak görülüyor. fakat 1980li yıllarda daha henüz orta yaşlarındaki üst düzey yöneticilerin peşi sıra, daha önceden hiçbir hastalık belirtisi göstermeden ani ölümlerine kadar kimse bunu çalışma ile ilişkilendirmiyor. 
Kaynak : Eksi Sozluk
Japonya'nın bu durumda olmasında çalışma kültürünün etkisi büyük. Japonlar çok çalışıyorlar ama sadece çok çalışkan olduklarında çok çalışmıyorlar, verimsiz çalıştıklarından çok çalışıyorlar. Aşağıdaki grafiklerden ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

İlk grafik, 2010 yılında toplam çalışan başına toplam yıllık çalışılan saati gösteriyor. Buna göre eski Asya Kaplanları Singapur ve Kore çalışanları sene boyunca en çok çalışan insanlar. Japonya dördüncü. İkinci grafik ise çalışılan saat başı GDP grafiği. Gördüğünüz üzere çalışkanlıkta(!) diğer ülkelere nal toplatan Singapur, Kore ve Japonya iş o çalışılan saatlerin verimliliğine gelince nal topluyorlar!
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder