11 Aralık 2014 Perşembe

Zagreb'de nerede kalınır?

Hırvatistan'ın küçük ama şirin başkenti Zagreb, Viyana, Budapeşte ve Prag havasındaki eski şehir merkezi ve de gezilip görülecek yerleri ile ilginç bir turist destinasyonu. 

Zagreb'in Gornji grad, (Yukarı Şehir) ve Donji grad (Aşağı Şehir) bölgeleri turistler için önemli yerlerin, barların ve restoranların hemen hepsinin bulunduğu bölge. Şehrin tarihi merkezi olan Gornji grad Kaptol ve Gradec adlı iki bölgeden oluşuyor.  

Zagreb'de gezilip görülecek yerlerin çoğu Jelacic Meydanı (Jelacic Square) civarında. Zagreb'de nerede kalmalı diye soruyorsanız kısa ve öz cevabımız Jelacic Square civarında, modern tesislere sahip oteller olacak. Fakat unutmayın, Hırvatistan'da özel mülklerde konaklama da oldukça yaygın ve kabul gören bir konaklama çeşidi ve bu yazımızda bu tür yerlere de değindik.

Zagreb 5 Yıldızlı Oteller

Zagreb'de pek fazla 5 yıldızlı otel yok ve olanları içinde de en iyisi Regent Esplanade. Prusya Sarayı tarzındaki binası ve art deco iç mimarisi ile kendine has muhteşem bir havası olan bu otel, Jelacic Square ve Zagreb Merkez Tren Garına yakın bir bölgede lüks konaklama imkanı sunuyor. Otelin personeli ve servisi çok iyi. Regent Esplanade iki adet restoranın yanında lüks bir spa ve spor salonuna da sahip. Lüks Zagreb oteli arıyorsanız ilk bakmanız gereken otellerden biri Regent Esplanade.

Zagreb'in merkezi meydanı Jelacic Square
Zagreb 4 Yıldızlı Oteller

Dubrovnik Hotel Zagreb'in en merkezi oteli. Jelacic Meydanına bakan bu 4 yıldızlı Zagreb oteli 237 oda ve 8 suite sahip. Otel 1929 yılında inşaa edilmiş tarihi bir binada ama oldukça modern tesislere sahip. Oda fiyatına büfe kahvaltı dahil. Odaların bazıları çok küçük o  nedenle büyük odaları seçin. Meydana bakan bir oda seçmeye çalışın.

Best Western Premier Hotel Astoria, tren garı ile Jelacic Meydanının orta yolunda. Otelde SPA ya da spor salonu yok ama Best Western oteller grubunun standart servis kalitesi ve standartları mevcut. 100 odalı otelin odalarında WI-FI, klima, minibar ve bazıları İngilizce ve ücretsiz olan kanalları ile bir TV ünitesi mevcut. Büfe kahvaltı oda fiyatına dahil değil.

Hotel President Pantovcak, Jelacic Meydanına 20 dakika yürüme mesafesinde ve yeşil bir bölgede yerleşik bir butik otel. Otel bir tepede konuşlu bu nedenle yürümek herkes için uygun olmayabilir ama otelin yakınından geçen bir otobüs ile yokuşu inip-çıkmanız mümkün. Otelin oda tasarımı, konforlu modern odaları  çok güzel. Sadece 7 adet odası olan otelde odalarda WiFi var. Otal aynı zamanda kiralamaya açık bir apartman dairesi şeklinde odaya da sahip.

Zagreb 3 Yıldızlı Oteller

2011 yılında toptan restore edilen Hotel Jagerhorn, Jelacic Meydanına yakın mesafede 1827 yılından beri faliyette olan köklü bir otel. Otelin servis kalitesi oldukça meşhur ve de odaları temiz ve modern. Oda fiyatına kahvaltı dahil. Odalar klimalı, WiFi mevcut.

Hotel Jarun şehir merkezinin hemen dışında ama tramvay ile şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Otelde pek bir facilite yok ama odalar çok güzel, servis daha da güzel. 2 yıldızda 4 yıldızlı oda konforu var.

Jelacic Meydanından 12 dakika yürüme mesafesindeki Hotel Central ise daha sıradan bir otel ama oldukça ucuz ve paranın karşılığını veren bir konaklama imkanı sunuyor. Otelin tek problemi, sokaktan gelen gürültü. 76 odalı otelin biraz modası geçmiş bir havası var ama konum ve fiyatı ile uygun bir otel.

Ucuz Zagreb Otelleri ve Hostelleri

Zagreb'de ucuz otel arıyor iseniz Jelacic Meydanına 20 dakika yürüme mesafesindeki Camera Felice oteline bakabilirsiniz. Otelde resepsiyon ve de kahvaltı yok.

Eğer Zagreb'de hostel arıyor iseniz, Jelacic Meydanına yürüyerek 30 dakika uzaklıkta olan Funk Hostel'e bakabilirsiniz. Her ne kadar hostel merkeze biraz uzak olsa da kalitesi iyi. Kahvaltı dahil ranza yatak fiyatları 12 - 20 Euro arası. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder