3 Ekim 2014 Cuma

Hong Kong Tavsiyeler

Asya'nın Dünya Kenti Hong Kong gerçekten de dünyanın en özel şehirlerinden biri. Benzerini sadece Manhattan'da görebileceğiniz muhteşem şehir merkezi, dünyanın kilometre kareye en çok insan düşen kaotik semtleri, "Tepe"den (The Peak) seyrine doyum olmaz enfes manzarası, Asya - Avrupa karışımı kültürü, alışveriş olanakları ve yemekleri ile her ne kadar Türk turistinin pek hedefinde olmasa da, mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer.

Çin her ne kadar vizesiz ülkeler listesinde olmasa da Hong Kong Türk pasaportuna vize istemiyor. Gümrükte 6 aydan fazla geçerliliği olan bir pasaport ile "kapıda vize" şeklinde bir kağıt alıyorsunuz (pasaportunuza damga basmıyorlar). Bu giriş izni size Hong Kong'da 90 güne kadar kalma imkanı sağlıyor. Giriş sürenizi gösteren küçük beyaz kağıt ile daha önceden doldurduğunuz giriş formunun sizde kalan kısmını iyi saklayın. Onları çıkarken göstermeniz gerekecek. Kaybederseniz de gidip Hong Kong merkezde bir ofisten yenisini almanız gerekecek. Hong Kong'da fazladan kalmanın cezası çok ağır (50,000 USD kadar ve hapis de var) o nedenle o kağıtta yazan süreyi aşmamaya bakın.

Hong Kong'da nerde kalınır?

Hong Kong'a iş veya turizm için ayak basan ziyaretçilerin yüzde 99'u Hong Kong Disneyland'ı saymazsak sadece Hong Kong Adası'nın kuzeyi (ki Hong Kong'un merkezi burası) ve karşı kıyılardaki Kowloon Yarımadası içinde kalıyor. Hong Kong oteliniz de bu iki bölgeden birinde olacak. Kowloon tarafında oteller ve yeme içme daha ucuz. Bu tarafta kalmanız daha tavsiye edilir. Kalacak yer konusunda geniş bilgi için Hong Kong'da nerede kalınır sayfamıza bakabilirsiniz.

Hong Kong'un muhteşem bir toplu taşıma sistemi var. Bu sistemden en etkin şekilde yararlanmak istiyorsanız hemen bir adet Octopus Card satın alın. Bu kart hem metroda (Hong Kong MTR), hem otobüslerde hem de vapurlarda geçtiği gibi bir sürü yere girerken de kullanabiliyorsunuz (örneğin The Peak'teki gözlem kulesine).

Hong Kong'da ne yapılır?

Victoria Peak - Hong Kong'da yapılacak şeyler listesinin başında Victoria Peak adlı zirveden muhteşem Hong Kong manzarası izlemek. Bu manzara gündüz ayrı, gece apayrı güzel olduğundan hava kararmadan gidin ve hava iyice kararana kadar kalın. Central'de vapur iskelesinden 15 numaralı otobüs buraya tırmansa da Victoria Zirvesine çıkmanın ve buradan inmenin geleneksel yolu Peak Tram adlı tarihu finiküler sistem. Oldukça dik açıyla tepeye tırmanan bu taşıma aracı nın kalktığı durağı bulmak biraz zahmetli. Sora sora bulabilirsiniz ama Hong Kong ahalisinin efsanevi yardım sevmezliği yüzünden kaybolabilirsiniz. Bu size tavsiye ettiğimiz ziyaret zamanı oldukça popüler olduğundan tram kuyruğunda beklemeniz gerekecek.

Victoria Peak'ten Hong Kong manzarasi
Tsim Tsa Tsui Kordonboyu - Karşı kıyıdaki gökdelen ormanının muhteşem manzarası için bu kordon boyunda yürümek farz. Gökdelenlerin toplu olarak ışık gösterisine başladığı saat 20:00 buraya gitmek için en iyi zaman ama siz yine hava kararmadan gidin ve kararana kadar çevrede oyalanın. Bu bölgedeki Avenue of Stars'ta üstat Bruce Lee heykeli ile fotoğraf çektirmek de Hong Kong'da yapılacaklar listesinin tepesinde.

Hong Kong Star Ferry - Hong Kong'un iki yakası (Hong Kong Adası ve Kowloon Yarımadası arasında çalışan Star Ferry vapurları hem iki yaka arasındaki en ucuz ulaşım alternatifi hem de Hong Kong'da yapılacak şeyler listesinin en önemli öğelerinden biri. Her ne kadar deniz altından geçen metro (kırmızı hat) daha kolay bir ulaşım sunsa da vapurdan Hong Kong manzarası muhteşem.

Hong Kong Island Tram - Hong Kong Adasında bulunan ve dünyadaki son elektrikli çift katlı tramvay sistemi ideal bir Hong Kong turu sunuyor. Kennedy Town'dan binip Shau Kei Wan'a kadar gidin. Tramvay yolculuğu 80 dakika sürüyor ve Central'in gökdelen diyarından en batıya kadar Hong Kong turu imkanı sunuyor.

Hong Kong Island Tram


Hong Kong Museum of History - Hong Kong'da birçok müze gezmek mümkün ama bunların en iyisi Hong Kong Tarih Müzesi. Tarih öncesi (200 milyon yıl kadar) zamandan günümüze uzanan dönemde Hong Kong tarihini anlatan bu müze, Asya'nın en etkili şehrini daha iyi tanımak ve anlamak için ideal. Kowloon Walled City gibi önemli bir ayrıntıyı göremedik ama sergi muhteşem.

Hong Kong Disneyland Resort - Yanında çocuk olanlar ya da içlerindeki çocuğu yaşatanların yapması gereken aktivitelerden biri de 2005 yılından beri faliyette olan Hong Kong Disneyland Resort ziyareti. Her ne kadar diğer Disneyland Resortlara göre oldukça küçük olsa da Hong Kong Disneyland güzel bir imkanı ğlence sunuyor. Ayrıca Tokyo Disneyland, Paris Disneyland ve ABD'deki Disneyland'lere göre oldukça ucuz.

Lantau Adası Teleferik - Hong Kong sanılanın aksine tamamen binalarla kaplı değil, aksine Hong Kong'un %70'i kırsal alan. Hong Kong Adasından daha büyük olan Lantau'daki teleferik yükseklik korkusu olanlara göre değil ama olmayanlara muhteşem bir manzara sunuyor. Teleferik dibindeki Ocean  Park ve meşhur Buda heykelinin bulunduğu Ngong Ping 360 Budizm Temalı Park.

Hong Kong Plajları - Hong Kong'da denize zaten uzak değilsiniz neden plaj keyfi yapmayasınız? En güzel Hong Kong plajları kuzeyde New Territories Bölgesindeki adalarda olsa da Hong Kong Adasının güneyinde, merkezden kısa bir otobüs yolculuğu mesafesindeki plajlar en popüler olanlar.

Repulse Bay ailelere hitap eden bir plaj iken Shek O gençler arasında popüler. Middle Bay ise gayler arasında popüler.

Hong Kong en az Singapur ve Tokyo kadar güvenli bir şehir. Hong Kong filmlerinde gördüğünüz silahlı ve tehlikeli mafya ise sadece filmlerde olan birşey. Yine de yan kesicilik (özellikle Mong Kok ve Sham Shui Po bölgelerinde) var, cüzdanınıza sahip çıkın.

Hong Kong sağlık sistemi iyi ama pahalı. Bu nedenle seyahat sigortasız buraya ayak basmayın (aslında seyahat sigortasız memleketten dışarı çıkmayın).

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder