25 Ocak 2014 Cumartesi

Hong Kong'da nerede kalınır?

Hong Kong (kanton dilinde mis kokulu liman demek) Çin Kültürü ile İngiliz Kültürünün kesiştiği uzakdoğu'nun en kendine özgü, en önemli ve en görülesi şehirlerinden biri. Vietnam'dan Kanadaya kadar pekçok insanın gelip yerleştiği bu şehir Asya'nın Dünya Şehri ünvanını sonuna kadar hakeden bir yer.

Hong Kong 1997 yılına kadar olan 150 yıl boyunca İngiliz idaresinde kalmış. Altyapısı, kanunları ve iş kültürü Çin'i değil İngiltere'yi yansıtan bu devasa şehir 1950'lerden 90'lara kadar olan dönemde hızla kalkınmış ve bugün Asya'nın en önemli finans merkezi konumunda.

Hong Kong gökdelenlerle süslü muhteşem ve kalabalık körfez bölgesi ile akla gelse de yüzölçümünün çoğu dağlık ve kırsal. Bölge adını Hong Kong Adasından alıyor. Hong Kong Adası Hong Kong'un en büyük bölgesi değil ama bölgeyi ziyaret edenlerin ana merkezi. Şehrin merkez noktası, Victoria Körfezi ve sularında yansıyan meşhur gökdelenlerle süslü manzarası çoğu turist için Hong Kong demek olsa da şehrin ahalisi yoğunlukla kuzeydeki deniz doldurularak elde edilen bölgede yaşıyor.

Hong Kong nüfusunun yüzde 95'i Çinli (Han ırkına mensup). Bu Çinli nüfusun önemli bir kısmı Kanton ve geri kalanı da Hakka, Taeçüv ve Şangaylı (siz koskoca Çinde sadece bir tek Çin ırkı var diye biliyorsunuz değil mi :)) Bunun yanında önemli miktarda Hint, Nepalli ve Pakistanlı nüfusa ve de Avustralya, Avrupa ve Amerikalıya sahip. Hong Kong tam bir çokuluslu ve çokkültürlü metropol.

Hong Kong'da nerede kalınır sorusuna gelelim. Bu soruyu yanıtlamaya Hong Kong'un belli başlı bölgelerini tanıtarak başlayalım. Aşağıdaki Hong Kong haritasında Central (Merkez), East (Doğu) ve South (Güney) olarak üç bölgeye ayrılmış ada meşhur Hong Kong Adası. Hong Kong'un gökdelenleri ile meşhur iş ve finans merkezi, en pahalı ve kalburüstü mahalleleri ve alışveriş merkezleri burada. Hong Kong Adası aynı zamanda Hong Kong'un görece en temiz bölgesi.

Hong Kong Adasının hemen kuzeyindeki Kowloon Bölgesi Hong Kong'un en nüfus yoğun bölgesi. Kowloon dünyanın en kalabalık ve kilometre kareye en çok insan düşen alanlarından biri. Güneyden kuzeye çıkıldıkça bir miktar pis ve bakımsız olsa da özellikle güneyde sayısız yemek, alışveriş ve kültür şoku alternatifi sunuyor.

Hong Kong çoğu turist için Viktorya Körfezi ve bunun altındaki Hong Kong Adası ile Kowloon'dan ibaret.

Hong Kong Haritası ve belli başlı bölgeleri
Hong Kong Haritası ve Hong Kong'un belli başlı bölgeleri. Bir turist açısından Hong Kong demek daha
ziyade Hong Kong Adasının Central ve East kesimi ile Kowloon'un güneyi demek.
Kaynak - Wikitravel Hong Kong rehberi
Hong Kong oldukça güvenli bir şehir ve güvenlik konusunda Singapur ve Tokyo ile yarışabilir. O nedenle bütçenize uygun bir yer ararken şehir merkezinden uzaklaşmanızda bir sakınca yok. Fakat kaldığınız yerin toplu taşıma hatlarına yakın olmasına dikkat edin. Hong Kong'un mükemmel bir toplu taşıma sistemi var ve şehrin neresinde kalırsanız kalın merkezine ya da istediğiniz başka bir yerine ulaşmanız çok kolay ve kısa süreli.

Central
Hong Kong Adasının kuzeyindeki Merkez (Central) bölgesi Hong Kong denilince akla gelen muhteşem gökdelenlerle dolu ışıltılı şehir merkezi. Viktorya Limanına tepeden bakan ve devasa finans ve iş kurumlarının Asya merkezleri ile dolu bölge Hong Kong'da gezilecek belli başlı yerlerin olduğu yer aynı zamanda.

Merkez MRT İstasyonu yakınlarındaki restoran, bar ve klüplerle süslü Lan Kwai Fong (蘭桂坊) Hong Kong gece hayatının merkezlerinden biri. Hollywood Road ve Bonham Road-Caine Road arasında kalan meşhur Soho (荷南美食區) Hong Kong'un eğlence merkezlerinden bir diğeri. Burada bar ve klüplerin yanında alışveriş için dükkan ve sanat galerileri de bulabilirsiniz. Buradan  IFC Alışveriş Merkezinin oradan adanın içine ve tepeye doğru ürüyen merdivenlerine ulaşabilirsiniz. Victoria Peak'e varmadan ortada  The Mid-Levels (半山區) ve biraz aşağısında hala Hong Kong'un koloni zamanından kalma köşelerin ve dükkanların olduğu Sheung Wan (上環) görülesi. Victoria Peak (太平山) Hong Kong'un en kalburüstü bölgesi. Central ve Viktorya Limanına tepeden bakan muhteşem manzarası ile her turistin uğrak noktası aynı zamanda.

Central Hong Kong bölgesi kalmak için en merkezi ama oldukça da pahalı bir bölge. Bu bölgedeki oteller, oda fiyatlarının güncel karşılaştırmalı listesi ve müşteri yorumları için Hong Kong Central Otelleri sayfasına bir göz atabilirsiniz.

Hong Kong Adası üzerindeki Merkez (Central) Hong Kong. Fotoğraf her turistin uğrak noktası
Viktorya tepesinden. 
Wan Chai
Central ve bunun doğuya doğru olan uzantısı Admirality mahallesinin doğusunda Hong Kong Adasının en renkli köşelerinden biri olan Wan Chai var. Hong Kong'da yabancı ve Çin Kültürünün merkezi noktalarından biri olan Wan Chai'nin kıyı boyu Hong Kong Academy for Performing Arts ve Hong Kong Arts Centre gibi bölgenin en önemli iki gösteri merkezine ev sahipliği yapıyor. Hong Kong Convention and Exhibition Centre da burada. Lockhart Road'un batısına düşen alan biraz daha kalburüstü olan Lan Kwai Fong'dan sonra Hong Kong Adasının en büyük barlar sokağı. Bir zamanlar sadece Hong Kong'un red light district'i olan bu alan şimdi daha çeşitli eğlence alternatifleri sunuyor. Bugün hala bu bölgede kapılarında Taylandlı ve Filipinli kadınların beklediği bu barlarda bulmak mümkün.

Hong Kong'un en yüksek binası, Central Plaza'da Wan Chai'de. Bölgede bütçeye uygun pek çok dükkan ve restoran bulmak mümkün. Eğer Central'ın hemen dibindeki bu merkezi bölgedeki otellere göz atmak isterseniz Wan Chai otelleri sayfasına bir göz atabilirsiniz.

Causeway Bay
Wan Chai'nin doğusunda bulunan Causeway Bay Hong Kong'un alışveriş merkezlerinden biri ve şehrin sevilen mağazaları Seibu ve Sogo ile dev Times Square Alışveriş Merkezi bu bölgede. Hong Kong'un en büyük yeşil alanı Victoria Park özellikle sabahın erken saatinde taiçi yapan insanları seyretmek için gidilecek bir yer.

Causeway Bay Hong Kong'un ve dünyanın en nüfus ve bina yoğunluklu yerlerinden biri. Bu bölgedeki oteller ve fiyatları için Causeway Bay otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Tsim Sha Tsui
Hong Kong Adasının hemen kuzeyinde, ana karanın en güney bölgesi meşhur Kowloon. Cafcaflı ve renkli Tsim Sha Tsui ise Kowloon'un en güney ucu (feribot iskelesi Star Ferry pier civarı). Tsim Sha Tsui, mağazalaı ve restoranları ile Hong Kong'un en önemli turist merkezlerinden biri. Hong Kong'un birçok müzesi de burada. Eğer Hong Kong Adasının ve meşhur gökdelenli manzarasının en güzel fotoğraflarını çekmek istiyorsanız burası mükemmel bir manzara sunuyor. Noel zamanı gökdelenlerin sergiledikleri ışık şov Hong Kong'un en güzel şovlarından biri ve en güzel Tsim Sha Tsui'den izlenir.

Bu bölgedeki çatı katı barları muhteşem bir Victoria Limanı manzarası sunuyor. Koloni zamanından kalma meşhur Peninsula Oteli öğle çayı ve Felix barı ile popüler bir mekan. Daha içeride ise bolca elektronik mağazası, terzi ve mücevher dükkanı bulunan Nathan Road var.

Tsim Sha Tsui bölgesi kalmak için güzel ve merkezi bir yer. Buradaki otellerin tam bir listesi için Tsim Sha Tsui otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Tsim Sha Tsui'den Hong Kong Adası manzarası
Jordan & Mong Kok
Jordan, Hong Kong ahalisinin nasıl yaşadığını merak edenler için harika bir yer.  is a microcosm of working-class Hong Kong. Çok katlı apartmanların, sayısız restoranın, küçük dükkanın, otel ve restoranların yoğun bir nüfus ve trafik ile içi içe geçtiği bu bölge, otantik ve kozmopolit uzakdoğu şehri yaşantısını koklamak isteyen maceracı turistlerin uğrak yeri. Burası aynı zamanda bütçenize daha uygun ve görece ucuz Hong Kong oteli bulabileceğiniz ideal yerlerden biri zira buradan Hong Kong Adasına ve Tsim Sha Tsui'ye ulaşım çok kolay.

Mong Kok, kilometre kareye 130,000 kişilik nüfus yoğunluğu ile gezegenimizin en tıkış tıkış yaşanılan yeri. Burada Hong Kong'un turistik merkezlerinde artık pek görülmeyen geleneksel restoran ve dükkanlardan bol bol görmeniz mümkün. Hong Kong denilince akla gelen ilk şeylerden biri olan Çince neon tabela ormanı caddelerden burada bol bol var. Gece görmeye mutlaka gidin.

Maceracı turistlerin ucuz oteller bulabileceği bu mekanlardaki oteller için Jordan ve Mong Kok otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Mong Kok
Hong Kong'a nasıl gidilir? / Hong Kong Uçak Bileti
Türkiye'den Hong Kong'a uçmak için birçok tercihiniz var. Örneğin Qatar Airways İstanbul ve Ankara'dan Doha aktarmalı olarak Hong Kong'a uçuyor. Özellikle Ankara'da, İstanbul Anadolu Yakasında veya İzmit'te yaşayanlar için ideal (Qatar Airways Sabiha Gökçen'den de kalkıyor). Genelde uçak biletlerinin de diğer havayolu şirketlerine göre ucuz olduğunu ve servisin de gayet iyi olduğunu belirtelim. En son Hong Kong uçak bileti fiyatları için Qatar Airways Türkiye sayfasına bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder