16 Ocak 2014 Perşembe

Mykonos'da nerede kalınır?

Mykonos (Mikonos) Adası Yunan adalarının en gözde ve turistik olanı. Ege Denizi'ndeki Kiklad Adaları içinde yer alan Mykonos sabahın ilk ışıklarına kadar süren renkli gece hayatı ve sunduğu güzel plajlar, temiz Ege Denizi ve cana yakın yerel ahalisi ile aynı zamanda Yunan adalarının en kozmopolitan olanı.

Peki Mykonos'ta nerede kalınır? Mykonos oldukça popüler bir ada ve üzerinde sayısız miktarda otel, motel, pansiyon, kiralık oda (B&B) mevcut. Kalabileceğiniz yerler ya Mykonos Town ya da buraya 5 - 8 kilometre uzaklıktaki popüler güney plajları. Hem Mykonos Merkezinde hem de plajlara yakın otel bulmak mümkün.

İlk dikkat etmeniz gereken şey şehir içindeki gürültü. Yoğun sezonda hem renkli Mykonos Gece Hayatı hem de bunun sabaha uzanan sarhoşluğu ile merkezdeki otelleriniz gürültülü olabilir. Otelinizi kiralamadan otel yorumlarına mulaka bir göz atın.

Temmuz - Ağustos aylarında Mykonos'a otel ayarlamadan ayak basmayın zira oda bile bulamayabilirsiniz. Özellikle Yunanistan'ın Pentecost Tatili olan haftasonu ada Yunanistanlılarla dolup taşacak ve oldukça pahalı olacaktır. Pentecost her sene takvim üzerinde kayıyor 2014 yılında 8 Temmuz'da yani yoğun sezonun başında örneğin. Bu tarih Mykonos'ta tatil planlamak için pek iyi bir dönem değil.

Mykonos ahalisinin önemli bir kısmı evlerindeki odaları turistlere kiralıyor. Bu vatandaşları havaalanı çıkışında ellerinde kiralık odaların fotolarını sallarken göreceksiniz. Eğer bu odalardan birinde kalmayı seçerseniz körlemesine dalıp da sonra Mykonos'un şehir merkezinden uzak tepelerinde bir apartman dairesinde konaklamak durumunda kalabilirsiniz. Şehir merkezinde de zaten hem bir sürü "kiralık oda" tabelası göreceksiniz hem de buralarda elinizde çanta ya da sırt çantası ile dolaşırken size gelip oda kiralamaya çalışacaklardır.

Mykonos'ta hesaplı kategorisinde pansiyon, otel ve B&B odaları düşük sezonda 75 Avroya, yüksek sezonda 150 Avroya kadar bulabilirsiniz. Orta seviye bir otel 75 - 150 Avro (yüksek sezonda iki katı) ve lüks otelleri ise gecesi 150 Avro üstüne kiralayabilirsiniz.

Mykonos Adası Yunan Adaları
Mykonos Adası Yunan Adalarının en popüleri.
Mykonos Town
Mykonos şehir merkezi kalmak için uygun bir yer. Ada küçük ve toplu taşıma araçları şehirden güneydeki plajlara (ki Mykonos'un en iyi plajları güneyde) ulaşım kolay. Şehrin batısında meşhur Mikonos yel değirmenlerini, Küçük Venedik olarak anılan (Alefkandra'yı) ve adanın en görkemli kilisesi olan Bizans zamanından kalma Panagia Paraportiani Kilisesini görebilirsiniz. Ayrıca Mykonos'taki restoranların çoğu ve en çok yemek çeşidi lehir merkezinde.

Mykonos Gece Hayatı oldukça meşhur ve birçok bar da Mykonos Town'da. Mykonos Town otelleri, güncel ve karşılaştırmalı fiyat listeleri, konuk değerlendirmeleri ve indirimler için Chora Mykonos otelleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Mykonos Güney Plajları
Mykonos adasının en güzel plajları kuzey rüzgarlarından korunan güney sahillerinde. Mykonos şehir merkezi yerine buralarda da kalabilirsiniz ve böylece plaja gitmek için otobüse binmeniz gerekmez (taksiyi düşünmeyin bile tüm adada topu topu 30 taksi var ve bunları saatlerce beklemeniz gerekebilir).

Mykonos sahillerden en kalbur üstü olanı Mykonos Town'dan 5 kilometre mesafedeki Psarou. Yunanların gözde mekanlarından olan bu plaj aynı zamanda bol miktarda bar, otel ve restoran sunuyor. Eğer Mykonos town'dan otobüs ile geliyor iseniz son durak olan Platys Gialos'tan bir önceki durakta inebilirsiniz.

Ailelerin ve turistlerin tercihi Platys Gialos ise uzun ince kumlu bir plaj ve bu plaj boyunca onlarca otel, restoran, bar ve su sporu olanakları sunuyor. Bu plaj aynı zamanda daha güneydeki plajlara olan tekne servislerinin kalkış mekanı.

Maykonos Town'a 6 kilometre uzaklıktaki Paranga Plajı ise bir miktar otel, kamp alanı ve birkaç güzel sahil restoranı ve barı sunuyor. Plaj gayler arasında popüler ve plajda çıplaklık yaygın (özellikle sağınızda kalan bitişinde). Buraya merkezden otobüs ile ya da Platys Gialos'tan tekne ile ulaşılabilir. Aslında tekneye de gerek yok Platys Gialos'tan 15 dakikada yürünebilir (Paradise Plajından 10 dakika yürüme mesafesinde). Eğer Platys Gialos'tan yürürseniz yol üstünde Aghia Anna isimli cennetten bir parça koy bulunuyor. Burada çok güzel iki restoran var: modern bir Yunan restoranı ve de klasik Yunan tavernası.

Paradise Plajı (Kalamopodi) partileri ile ünlü bir plaj. Akşam 4'ten sonra oldukça gürültülü olabiliyor. Super Paradise Plajı ise (Plintri) aynı şekilde gürültülü bir yer. Plajın sağ ucu gay mekanı.

Mykonos Town'da 8 kilometre uzaklıktaki Elia Plajı ise Mykonos'un en büyük plajlarından biri. Plajda bolca güneş şemsiyesi, su sporu aktivitesi ve şezlong mevcut.

Mykonos güney plajlarındaki oteller için Psarou otelleri, Platys Gialos otelleri, Paranga Plajı otelleri ve Elia Plajı otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Mykonos Haritası - Adanın güneyindeki kuzey rüzgarlarından korunaklı plajlar en popüler turist mekanları
Mykonos'a nasıl gidilir?
Atlasjet ve Borajet İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanından Mykonos'a uçuyor. Bunun yanında Marmaris veya Bodrum'dan Rodos ya da Kos adalarına feribotla gidip bu adalardan Mykonos, Santorini, Paros, Delos, Naxos gibi adalara geçebilirsiniz.

Mykonos'a uğramanın popüler bir yolu da Yunan adaları cruise turuna katılmak. Mykonos Ege Denizindeki en popüler cruise uğrak yerlerinden biri.

Mykonos'a ne zaman gidilir?

Mykonos oldukça popüler olduğundan yüksek sezonunda oldukça kalabalık, gürültülü ve pahalı olabiliyor. Ada özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında yoğun bir turist kalabalığı ile dolu. Mykonos'a gitmek için en uygun zaman ise Mayıs ortasından Haziran sonuna kadarki bir buçuk aylık zaman (hem konaklama ve oteller daha ucuz hem de hava çok sıcak değil) ya da Eylül ayının başından Ekim ayının ortasına kadar olan bir buçuk aylık dönem.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder