24 Ocak 2014 Cuma

Viyana'da nerede kalınır?

Avusturya'nın başkenti ve en büyük şehri Viyana aynı zamanda ülkenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi. Uzun tarihinin önemli bir kısmında Habsburg Hanedanlığının imparatorluklarına ev sahipliği yapmış olan bu tatihi şehir Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biri aynı zamanda. Şehrin coğrafik olarak tam ortasında yer alan tarihi merkezi devasa bir açık hava müzesi. Şehir tarih ve sanat tutkunlarının yanında müzik tutkunlarına hitap eden ve Avrupa'nın müzik başkenti olarak bilinen bir yer. Viyana Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Johannes Brahms, Gustav Mahler ve Arnold Schoenberg gibi dahilerin yaşayıp eserlerini verdikleri şehir. Viyana aynı zamanda Dünyanın En Yaşanılır Şehirleri listesinde ilk 5'in gediklisi.

Viyana'da nerede kalınır sorusuna cevap verelim. Öncelikle şunu belirtelim Viyana otelleri çevre ülkelerdeki ünlü şehirlerdekilere nazaran pahalılar ama fiyatlarına göre de kaliteleri oldukça iyi.

Viyana'da şehir merkezinde diye kendini pazarlayan otellerin hepsi şehrin merkezi olan tarihi Innere Stadt (District 1) içinde değil. Hatta biraz daha geniş anlamda şehrin merkezi sayabileceğimiz District 2-9 içinde bile değiller. Fakat bir otel eğer metro, tren ya da tramvay istasyonuna yakın ise buradan şehir merkezine gitmek muhtemelen sadece 20 dakika sürecektir. Eğer gerçekten şehir merkezinde kalmak istiyorsanız otelinizin adresinin Innere Stadt (District 1) içinde olmasına dikkat edin. Ama District 2-9 arası da şehir merkezi ve buralarda da kalabilirsiniz. Eğer pahalılıktan biraz uzaklaşmak istiyorsanız şehrin merkezi olan District 1 - 9 dışında ama metro istasyonuna yakın bir otelde de kalabilirsiniz. Viyana'nın en güzel özelliği oldukça güvenli olması ve birçok Avrupa ve Amerika şehirlerinde bulunan "sakın gitmeyin - kalmayın - yakınından geçmeyin" mahallelerinden bu şehirde olmaması.

Şimdi biraz Viyana şehrinin coğrafyasından ve şehir merkezinin ne anlama geldiğinden bahsedelim. Viyana şehrinin merkezi District 1 olarak bilinen Innere Stadt. Innere Stadt şehrin tarihi merkezi ve gezilip görülecek yerlerinin çoğuna ev sahipliği yapıyor. 1850 yılına kadar Viyana şehri sadece bu bölgeden ibaret imiş. Innere Stadt Viyana'nın aşağıdaki haritada da görebileceğiniz gibi tam ortasında. Innere Stadt'ın tam merkezinde de Stephansplatz meydanı ve bu meydana adını veren Avusturya'nın en önemli kilisesi olan Stephansdom yer alıyor.

Innere Stadt bugün Viyana şehrinin içinden geçen Danube Nehri kıyılarında. District 1 eskiden surlarla çevrili imiş ama surlar 19. yüzyılda yıkılmış. Eski şehir surlarının etrafında dolanan yol ise bugün Ringstraße (Ring Road) diye biliniyor. Ringstraße District 1 etrafında bir çember şeklinde.

Viyana şehrinin merkezi District 1 ve onu çevreleyen Leopoldstadt (District 2), Landstraße (District 3), Wieden (District 4), Margareten (District 5), Mariahilf (District 6), Neubau (District 7), Josefstadt (District 8) ve Alsergrund (District 9).

District 2-9, Innere Stadt'ı çevrelerken, Gürtel (Belt Road) ise bu mahalleleri çevreleyen halka şeklinde bir başka cadde. Gürtel, Ringstraße'ye paralel olan 13 kilometre uzunluğunda çember şeklinde bir cadde.

Viyana şehri merkezi işte bu Gürtel içinde yer alan District 1 - 9 bölgeleri. Bu arada Brigittenau (District 20) haritada da görebileceğiniz gibi oldukça merkezi ve birçok kaynakta şehrin merkezi bir mahallesi olarak geçiyor.

Viyana Haritası
Viyana Haritası ve mahalleleri (districts). Haritadaki yeşil bölge olan District 1 (Innere Stadt) şehrin tarihi merkezi ve coğrafi olarak da tam merkezinde. Şehir 1850 yılına kadar sadece buradan ibaret imiş. Haritada turuncu olarak görülen District 2-9 arası ise District 1 etrafında dizilmiş. District 1-9 arasını şehir merkezi olarak kabul edebilirsiniz.

District 1 (Innere Stadt)
Innere Stadt (İç Şehir), Viyana'nın tarihi merkezi. 1850 yılına kadar Viyana şehri sadece bu bölgeden ibaret imiş. Şehrin tarihi merkezi bugünkü Viyana'nın da tam coğrafik merkezinde. Ve buranın merkezinde de Stephansplatz meydanı bulunuyor. Stephansplatz'a adını veren devasa Stephansdom (St. Stephen's Cathedral) Avusturya'nın en önemli katedrali. Meydanın doğusunda ve güneyinden itibaren başlayan Graben ve Kärntner Straße şehrin önemli alışveriş caddelerinden ikisi.

Innere Stadt Hapsburg Hanedanlığının ihtişamını soluyabileceğiniz en merkezi bölge. Meşhur Vienna State Opera ve Hofburg Sarayı gibi en önemli turist atraksiyonları da bu bölgede. Burada kalmak isterseniz karşılaştırmalı otel fiyatları, varsa otel promosyonları ve misafir değerlendirmeleri için Viyana Innere Stadt otelleri sayfasına bir göz atabilirsiniz.

Viyana Stephansdom
District 2 - 9 (Leopoldstadt, Landstraße, Wieden, Margareten, Mariahilf, Neubau, Josefstadt ve Alsergrund)
Innere Stadt'ın hemen kuzeydoğusundaki Leopoldstadt (District 2) Danube ve Danube Kanalı arasında kalan ve Brigittenau (District 20) ile birlikte büyük bir ada oluşturan bir bölge. Leopoldstadt'ın ana atraksiyonu kestane ağaçları ile çevrili bulvarları, bira bahçeleri ve Riesenrad Dönme Dolabı ile meşhur Prater Parkı. Burada görecek ve yapacak öyle pek fazla birşey yok ama şehir merkezinin dibinde ama dışında kalmak için ideal. Leopoldstadt bölgesindeki oteller için Leopoldstadt otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Innerstadt'ın batısındaki kültür ve sanat kokulu Landstrasse Viyanalı sanatçı Hundertwasser'ın the KunstHaus Wien ve the Hunderwasserhaus gibi sıradışı eserlerine ev sahipliği yapıyor. Daha güneyde Belevedere Sarayı'nın barok bahçeleri ve Gustav Klimt'in The Kiss'i gibi sanat eserleri ile dolu galerileri sizi bekliyor. Klasik müzik hayranı iseniz saray yakınlarındaki Viyana Konser Salonu'na mutlaka uğramanız lazım. Landstrasse bölgesindeki oteller için Landstrasse otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Wieden (Disrict 4) Art Nouveau sıraevleri ile ünlü. Innerstadt ve Wieden sınırında yer alan Karlsplatz meydanı meşhur barok tarzı Karlskirche Kilisesi'nin bulunduğu ve tranway hatlarının kesiştiği meşhur bir meydan. Wieden içinde bulunan Viyana'nın en popüler pazarı olan Naschmarkt'ın atmosferi dünyaca ünlü ve birçok turistin Viyana'de gezilecekler yerler listesinde.

1 yorum:

  1. Verdiğiniz bilgiler kapsamlı ve yararlı oldu. Ben başkaları ile paylaşmak makale zorunda kalacak.
    Viyana'da 5 Yıldızlı Oteller

    YanıtlaSil