1 Ocak 2014 Çarşamba

2014 Sigara fiyatları

Türk insanı kendi kendini zehirlemek için artık biraz daha fazla para ödeyecek. Sigara şirketlerinin Kasım ayında yaptığı ve en düşük sigara fiyatını 5 TL'ye kadar indiren "olağanüstü indirimler"in üzerine Maliye Bakanlığı vergi şeklinde "olağanüstü" bindirimler yaparak en düşük sigara fiyatını 6 TLye çıkardı.

Maliye Bakanlığı'nın önerisiyle Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, sigarada paket başına alınan maktu vergi miktarı, 4 kuruşluk zamla 9 kuruştan 13 kuruşa yükseltildi. Asgari maktu vergi ise paket başına 3.22 liradan 3.75 liraya çıktı.

Tarihe 1 Ocak 2014 sigara zammı olarak geçecek olan bu zamlarla fiyatı 5.5 TL olan sigaraların fiyatlarının 6.5 TL, 7.5 TL olanların 8.75 TL ve 9 TL olanların ise 10.5 TL olması beklenmekte.

Zam gelen ürün sadece sigara değil: yeni yılda, çeşitli vergi, harç ve cezalar yüzde 3.93'e varan oranlarda arttı. Bakanlar Kurulu Kararına göre, yeni binek otomobil, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve cep telefonlarında uygulanan ÖTV'de artışa gidildi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder