27 Ocak 2014 Pazartesi

Kopenhag'da nerede kalınır?

Sadece 1 milyon nüfusa sahip Danimarka'nın başkenti Kopenhag, hem alışveriş, gece hayatı ve kültürel aktivite konusunda insanları doyurabilecek kadar büyük bir şehir hem de samimi, güvenli ve kolayca gezilip görülecek kadar küçük bir yer. 10. yüzyılda bir Viking balıkçı köyü olarak hayata merhaba diyen şehir, 15. yüzyıldan itibaren Danimarka'nın başkenti olmuş ve 17. yüzyılda bölgenin en önemli kenti haline gelmiş. Kopenhag bugün dünyanın en zengin üçüncü şehri, İskandinavya'nın en önemli finans ve iş merkezlerinden biri ve Tivoli Bahçeleri, the Little Mermaid Heykeli, the Amalienborg ve Christianbsorg Sarayları, Rosenborg Kalesi, Frederik's Kilisesi, ve müzeleri, restoranları ve gece klüpleri ile önemli bir turist merkezi.

Peki Kopenhag'da nerede kalınırKopenhag otellerinin çoğu Kopenhag'ın merkezi olan Indre By ve buranın güneybatısındaki Vesterbro bölgelerine bulunuyor. Kopenhag her çeşit otel ve konaklama imkanı sunuyor ama şehirde oteller Danimarka'nın diğer yerlerinde olduğu gibi oldukça pahalı. İnternette genelde özel indirimler oluyor o nedenle hotelscombined.com gibi bir siteden önceden araştırıp otel rezervasyonunu yapın. Son dakikada bir otel odasını hele hele resepsiyonda tutarsanız tüm tatil bütçeniz otele gider.

Eğer görece ucuz Kopenhag oteli arıyorsanız Cab Inn oteller zincirinin şehirdeki üç otelinden birinde kalabilirsiniz. Hotel Cabinn City hem ucuz hem de oldukça merkezi bir otel. CABINN Metro Hotel ise metro ile Kopenhag merkezine 10 dakika, tren ile Kopenhag Havaalanına 5 dakika mesafede bir başka alternatif. Odalar oldukça küçük ama odalarda TV, duş ve tuvalet gibi temel özellikler mevcut.

Kopenhag Haritası
Kopenhag Haritası ve bölgeleri. Indre By, Kopenhag'ın merkezi. Kopenhag otellerinin çoğu
Indre By ve Vesterbro bölgelerinde.
Indre By
Indre By (İç Şehir gibi bir anlamı var) Kopenhag'ın şehir merkezi. Kral Christian IV zamanında Kopenhag (1850lere kadar), sur içine düşen bu bölgeden ibaret imiş (1850lerden sonra Kral sur dışında yapılaşmaya izin vermiş ve Kopenhag bu bölgeden yayılmaya başlamış). Kopenhag'ın tarihi merkezi olan Inre By'da Kopenhag'ın en önemli turist atraksiyonları, gece hayatı ve Kopwnhag Otellerinin önemli bir kısmı bulunuyor.

Indre By'ın kalbinde, köşelerinde Rådhuspladsen, Slotsholmen, Kongens Nytorv ve Nørreport olan kare şeklindeki şehrin ortaçağdan kalma merkezi var. Tarihi binalarla, kiliselerle ve dar sokaklarla dolu bu bölgedeki trafiğe kapalı sokaklar  olu bu merkez Strøget olarak biliniyor ve burası Kopenhag'ın ana alışveriş bölgesi. Ortaçağ merkezinin güneyinde bulunan Slotsholmen'de parlamento, devasa Christiansborg Sarayı ve birkaç müze bulunuyor.

Kopenhag'da nerede kalmalı sorusunu cevabı Indre By. Ama tabii ki zaten pahalı olan Kopenhag otelleri bu merkezi bölgede daha da pahalı. Eğer Kopenhag'ın bu tarihi merkezinde kalmak isterseniz buradaki otellerin tam bir listesini, karşılaştırmalı fiyatları ve varsa en son indirim ve ucuzlukları içeren Kopenhag Indre By otelleri sayfasına bir göz atabilirsiniz.

Christiansborg Sarayı - Kopenhag
Kopenhag'daki Christiansborg Sarayı
Tivoli
Kopenhag şehir merkezi ile Vesterbro arasındaki Tivoli, Kopenhag'ın en turistik yerlerinden biri. Tivoli'de kalmak sizi Kopenhag'da gezilecek ve görülecek yerlerin hemen hemen tam ortasına koyuyor. Tivoli Bahçeleri, hemen yanıbaşındaki merkez tren garı ve cıvıl cıvıl Rådhuspladsen town hall square burada. Tivoli aynı zamanda Ny Carlsberg Glyptotek ve Nationalmuseet gibi müzelere ve Danish Design Centre gibi modern sanat ve mimari merkezlerine de oldukça yakın.

Tivoli otellerinin karşılaştırmalı fiyatları ve konuk yorumları ile beraber varsa güncel ucuzluklar için Kopenhag Tivoli otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Vesterbro (Sydhavnen. Enghave, Valby ve Vanløse)
Kısa sayılabilecek bir süre öncesine kadar pek tekin sayılmayan bu oldukça merkezi bölge son yıllardaki büyük renovasyon hamlesi ile artık kalınabilir bir yer haline gelmiş. Vesterbro'daki merkez tren garının şehir merkezi ve Tivoli'ye göre arkasına üşen mahalleler Kopenhag'ın en ucuz otellerini barınırıyor. Her ne kadar bölgenin yakın geçmişinden bazı izlere (geceleri bir uyuşturucu bağımlısına ya da sokak kadınına rast gelebilirsiniz) bölgede aynı zamanda Kopenhag'ın bazı en iyi otelleri de bulunuyor. Eğer hep "temiz" bölgelerde yürümek istiyorsanız otelinize Istedgade yerine Vesterbrogade yönünden yürüyün.

Vesterbro içine turistleri ilgileniren pek birşey yok. Buradaki en büyük atraksiyon Carlsberg Bira Fabrikası. Bu bölgenin özelliği Kopenhag merkezine yakın olması. Vesterbro'da konaklamanın ayrıntıları için Vesterbro otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Carlsberg Bira Fabrikası
Carlsberg Bira Fabrikasının meşhur filli kapısı
Christianshavn
Kopenhag'da nerede kalacağınıza henüz karar vermedi iseniz şehir merkezinin hemen dışındaki Christianshavn'ı da değerlendirmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Arnavut kaldırımlı sokakları, güzel kanalları ve eski Hollanda stili evleri ile "Küçük Hollanda" lakaplı bu semt oldukça güzel. Indre By ve Amager arasında kalan bu yapay ada aslında daha önce başka bir şehir iken büyüyen Kopenhag'ın bir parçası haline gelmiş. Buranın ana atraksiyonu semtin kendisi ve Amsterdam'ı andıran çehresi. Bunun yanında Christiania şehir içinde şehir olan ve kendi yönetimine sahip Christiania Özgür Şehri görülesi. Christiania turistlerin genelde afyon çekip kafayı bulmaya gittiği bir bölge ama Kopenhag yönetimi en son bu aktivitenin tepesine bindiği için ot bulmak artık o kadar kolay değil. Ama yine de eğer "ot çekmeye" buraya yönelecekseniz satış elemanlarına ulaşmak hala zor değil. Burada daha sert uyuşturucular kesinlikle yasa dışı ve satılırken görseniz bile uzak durun!

Christianshavn otellerinin karşılaştırmalı fiyatları ve konuk yorumları ile beraber varsa güncel ucuzluklar için Kopenhag Christianshavn otelleri sayfasına bakabilirsiniz.


Amalienborg ve Nyhavn

Kopenhag şehir merkezinin kuzey-doğusundaki Amalienborg Sarayı, 1794 yılından beridir Danimarka Kraliıey Ailesine ev sahipliği yapıyor. Bu bölgenin hemen güneyindeki Nyhavn ise pastel renklerde kafeleri, restoranları ve barları ile şehrin kanalları kıyısında oldukça hoş ve görülesi bir yer. Her mevsim canlı olan Nyhavn aynı zamanda Kopenhag kanal turlarının önemli bir kısmının kalkış noktası.

Amalienborg ve Nyhavn otellerinin karşılaştırmalı fiyatları ve konuk yorumları ile beraber varsa güncel ucuzluklar için Kopenhag Amalienborg ve Nyhavn otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Kopenhag'ın Nyhavn semti ve renkli bina cepheleri
Kopenhag'ın Nyhavn semti ve renkli bina cepheleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder