19 Ocak 2014 Pazar

Disneyland Paris Rehberi

Paris merkezinden 32 kilometre güneyde, Marne-la-Vallée'de bulunan Disneyland Paris (ya da önceki adı ile Euro Disneyland ve Disneyland Resort Paris) Disney'in "Büyülü Krallık" temalı eğlence parkının Avrupa şubesi. Disneyland Paris ikisi park şeklinde olan 3 bölümden oluşuyor : Disneyland Park (Disneyland deyince kafanızda canlanan şeyler genelde burada), Walt Disney Studios Park (daha çok film yapımı temalı) ve Disneyland Village (alışveriş ve yemek).

Türkiye'den uçakla sadece 3.5 saat uzaklıktaki bu büyülü dünya çocuklarınız için olduğu gibi sizin içinde oldukça eğlenceli bir deneyim. Disneyland'lar "audio-animatronic" şovları, en ince detaylara verilen titiz önem, servis kaliteleri ve de pahalılıkları ile meşhur. Burada amaç tamamen Disney'in büyülü dünyasını konuklar için yeniden yaratmak. Parklar inanılmaz temiz, çalışanlar sanki "eleman" değil kumpanyanın "artistleri" (koca parktaki tüm Disney karakterlerinden sadece 1 kopya var örneğin!) ve parklar saat gibi tıkır tıkır çalışıyor. Ve pek tabii ki Paris Disneyland'de diğer Disneyland'ler gibi pahalı.

Disneyland Paris'e ne zaman gidilir?

Paris Disneyland oldukça kalabalık bir yer. 2010 yılında 15 milyon ziyaretçi ağırlamış örneğin (Eyfel Kulesi'nden daha fazla!). Bunun anlamı eğer buraya ziyaretinizin zamanlamasını iyi yapmazsanız her "atraksiyon"un önünde 45 dakika - 1 saat kuyrukta beklersiniz.

Disneyland Paris'e gitmek için en iyi zaman hafta içi ve Fransa'nın resmi tatillerine ve okul tatillerine (sadece Fransız değil İspanyol olul tatilleri de) düşmeyen günleri. Fakat eğer zamanlamanızı ayarlayamıyorsanız paranıza kıyıp Disneyland Paris FastPass biletlerinden alın ve kuyrukları es geçin. Disneyland Paris kocaman bir park ve kuyruklar yokken bile tamamen deneyimlemek 2 gün falan sürer.

Disneyland Paris
Paris Disneyland
Disneyland Paris Parkları ve Atraksiyonlar

Park içinde bol bol yürümek zorunda kalacaksınız. En güzeli gideceğiniz atraksiyonları iyi planlamak ve parkın Discoveryland, Frontierland, Adventureland ve Fantasyland olarak ayrılmış ana tema alanlarına sırayla gitmek. Ama eğer parkın bir ucundan diğer ucuna gidecekseniz parkın içinde çalışan trene binebilirsiniz. Trenden başka park ana girişi ile oteller arasında çalışan ve ücretsiz olan otobüs servisleri var.

Disneyland Paris'te bulunan aktivitelerin çoğu "tur" (ride) şeklinde (su üzerinde ya da rollercoaster şeklinde). En göze çarpan ve yapılası "ride"lar şunlar:


  • Pirates of the Caribbean (Adventureland) - Korsan temalı bu su üstü turu Disneyland'ın en meşhur ve popüler eğlencesi. Tüm yaşa hitap ediyor ve bol bol korsan ile dolu.
  • It's A Small World - Küçük çocuklar için tasarlanmış, klasik şirin bir tur. Rengarenk tasarımı ve güzel müzikleri ile mutlaka yapılması gereken bir tur.
  • Star Tours (Discoveryland) - Yıldız Savaşları (Star Wars) temalı bir uçuş simulasyonu. Eğer Star Wars hayranı iseniz zaten 1-2 kere yapacaksınız ama sadece hayranlara değil herkese hitap ediyor.
  • Rock n' Roller Coaster starring Aerosmith (Walt Disney Studios park) - Parkın muhtemelen en cool turu :) Tasarımı (ses stüdyosu) muhteşem, Aerosmith konseri ambiyansına sahip tur. Küçük bir tüyo: En ön koltukta oturun ve bunun için mümkünse 1-2 tur bekleyin. Gerçek bir VIP deneyim ve biraz beklemeye değer.
  • The Twilight Zone Tower of Terror (Walt Disney Studios Park) - Kaliforniya'daki versiyonu ile aynı olan bu tur kalbi zayıf olanlara göre değil. Ama eğer girecekseniz muhteşem bir deneyim sunuyor.
  • Big Thunder Mountain (Frontierland) - Disneyland'ın diğer bir güzel turu. Oldukça kalabalık, FastPass ile gitmek en iyisi.
  • Phantom Manor (Frontierland)  - Korku temalı. Çok küçük çocuklara uygun değil.
  • Space Mountain (Discoveryland)
  • Indiana Jones and the Temple of Peril (Adventureland)
  • Buzz Lightyear Laser Blast (Discoveryland)
Disneyland Paris Haritası
Disneyland Paris Haritası
Disneyland Paris FastPass
Disneyland Paris oldukça büyük ve kalabalık bir park. Onca yolu gelip bu büyülü parktaki zamanınızın büyük kısmını pek bir büyüsü olmayan ve çoğunlukla yarım saati geçen (çok popüler turlarda bir saate kadar!) kuyruklarda heba etmek istemiyorsanız mutlaka FastPass alın. Düşük sezonda ve hafta içi bile bu özel geçiş önceliği oldukça yararlı olacaktır.

Disneyland Paris'te nerede kalınır?
Disneyland Paris'in hem içinde hem de çevresinde bir sürü otel var. Bunların büyük bir kısmı parka yürüme mesafesinde. Gün boyu değerli eşyalarınızı yanınızda taşıyamayacağınıza göre otelin kasası olmalı bunu resepsiyondan kontrol edin.

Disneyland Paris'in ana girişindeki The Disneyland Hotel en pahalı ve lüks olanı. Parka yürüme mesafesinde. The Newport Bay Hotel Lake Disney'de ve New England temalı. Balkonları ve büyük yüzme havuzu ile yazın yapılacak bir Disneyland Paris tatili için en ideal otel.

Newport Bay Hotel Disneyland Paris
Newport Bay Hotel Disneyland Paris
Vahşi Batı temalı Disney's Hotel Cheyenne bir miktar dışarda ve the Village'e servis otobüsü ile ulaşmanız gerekir ama daha bütçe dostu ve basit bir otel. Yiyebildiğin kadar ye şeklindeki büfeleri Disney Park ve çevresindeki en iyi yemek alternatiflerinden biri. Disney's Hotel Santa Fe ise muhtemelen Disneyland Paris çevresinde bulabileceğiniz en ucuz otel.

Paris Disneyland'deki tüm oteller ve güncel karşılaştırmalı fiyat listeleri için Disneyland Paris Otelleri sayfasına bir göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder