21 Ocak 2014 Salı

Floransa'da nerede kalınır?

İtalyan Rönesansının ve bugünkü modern dünyanın doğum yeri olan Floransa (ya da İtalyanca Firenze) dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Rönesans döneminde 250 yıl boyunca Avrupa'nın politik, kültürel, ekonomik ve sanatsal olarak en önemli şehri olan Floransa bugün İtalya'nın en önemli turizm merkezlerinden biri.

366,000 gibi mütevazi bir nüfusa sahip Floransa'da toplam 80 kadar müze var (şehrin kendisi zaten müze). Bunların en belli başlıları City Hall, the Palazzo della Signoria (ya da  Palazzo Vecchio), the Archeological Museum, the Museum of the History of Science, the Palazzo Davanzatti, the Stibbert Museum, St. Marks, the Medici Chapels, the Museum of the Works of Santa Croce, the Museum of the Cloister of Santa Maria Novella, the Zoological Museum ("La Specola"), the Bardini, ve the Museo Horne. Tabii mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler listesinde kütüğü Floransa'ya kayıtlı olan Michelangelo üstadın David (Davut) heykelinin bulunduğu the Accademia.

Floransa'da yapılması gereken aktivitelerden biri de her tarafından tarih fışkıran Arno Nehri kıyılarında, köprülerinde ve ortaçağdan kalma arka sokaklarında yürüyüş yapmak. Bu arada tabii alışveriş yapmaya niyetiniz varsa the Via Tornabuoni, the Via del Parione, ve the Via Maggio gibi caddelerde taban çürütmek ideal.

Neyse biz gelelim konaklama olayına. Floransa İtalya'nın konaklama açısından en pahalı şehirlerinden biri ama aynı zamanda çeşit çeşit otel, motel ve B&B sunduğu için bütçenizde büyük bir delik açmayacak otel bulmanız olası. Çoğu Floransa oteli büyük konaklardan ya da dilimize saray yavrusu diye çevirebileceğimiz İtalyan Rönesansı döneminde saraylar (palazi) baz alınarak varlıklı ailelerce yaptırılmış palazzo denilen binalardan devşirme.

Floransa'da nerede kalınır sorusunun cevabı basit. Eğer bütçeniz uygun ise Floransa tarihi şehir merkezi ve hemen yakını kalmak için en ideal bölge. Şehrin merkezi (storico) oldukça küçük ve tamamı yaya gezilebilir. Floransa dünyanın en güzel şehirlerinden biri ve bu güzelliğin tam ortasında kalmak en ideali. Fakat eğer bütçeniz geniş değilse kesinlikle şehrin tarihi merkezi dışında kalmanızda fayda var. Bu arada uyaralım, tren istasyonu çevresindeki oteller ucuz ama bu bölge güvenli değil özellikle geceleri kadın ziyaretçiler için! Floransa'da büyük otel zincirlerinin şubelerini arıyorsanız şehir merkezinden bayağı bir mesafe uzaklaşmanız gerekecek.

Arno Nehri üzerindeki tarihi köprüler

Starhotel Michelangelo gibi bazı iş otelleri haftasonu ya da Baglioni gibi ölü sezonda görece boş olduklarından özel indirimler uyguluyorlar. Özellikle eğer internetten otel ayarlarsanız oldukça büyük indirimler bulmanız olası. Tek tek otel rezervasyon sitelerinde vaktinizi heba etmeyin, hotelscombined gibi tüm bu siteleri tek listede karşılaştıran web sitelerine bakın.

Floransa Tarihi Şehir Merkezi

Floransa'nın dünyanın merkezi olduğu 14. yüzyıl ve 17. yüzyıl arası dönemde bankerler, tüccarlar ve soylular tarafından birbirinden güzel ve görkemli binalarca donatılan Floransa'nın tarihi merkezi (Centro Storico) şehirde gezip görebileceğiniz belli başlı tüm meydan, kilise, katedral, müze ve sanat galerilerini içeren ve yaya gezebileceğiniz boyutlarda bir alan. Floransa tarihi merkezindeki otellerin karşılaştırmalı fiyatlarıyla bir listesi için bakınız Floransa şehir merkezi otelleri sayfası.

Bölge küçük olsa da belli başlı meydan ve mahallelerine tek tek bakalım.

The Duomo

Merkezdeki en ideal bölge, tarihi merkezin ana yapısı, Floransa kentinin simgesi The Duomo ya da Basilica of St. Mary of the Flowers civarı. Bu bina çevresi kalmak için ideal zira en çok ziyaret edilen turist attraksiyonlarının başında gelen Uffizi Galerileri ile Arno nehrinin öte yakasındaki mücevher dükkanları ve sanat galerileri ile dolu Ponte Veccho'nun tam ortasında. Davut Heykelinin bulunduğu meşhur Accademia Galerisi de kısa bir yürüyüş mesafesi uzaklıkta. Bu bölgede kalmak isterseniz Basilica di Santa Maria del Fiore otelleri sayfasına bir göz atın.

Floransa Şehrinin simgesi Duomo
Floransa Şehrinin simgesi Duomo
Piazza della Signoria

Uffizi Galerilerinin yer aldığı güzeller güzeli Piazza della Signoria bir başka ideal merkezi bölge. L harfi şeklindeki bu meydan Floransa'yı gezmeye başlamak için de ideal bir lokasyon aynı zamanda. Meydan aynı zamanda Floransa'nın merkezi, 14. yüzyıldan kalma etkileyici The Palazzo Vecchio (Eski Saray demek) şehrin hükümet konağı. Meşhur David heykelinin bir kopyası da bu meydanda bulunuyor.

Bu güzel meydan ve çevresindeki otellerin karşılaştırmalı fiyatlarıyla bir listesi için bakınız Piazza della Signoria otelleri sayfası.

Piazza della Signoria Meydanı (Kuleli bina The Palazzo Vecchio)
Oltrarno

Arno'nun karşı kıyısı anlamındaki Oltrarno adından da anlaşılacağı üzere tarihi merkezin çoğunun yer aldığı kuzey kıyılarının karşısında güney kıyısında. Oltrarno şehrin 14. yüzyılda inşaa edilen duvarlarının içinde kalan bir mahalle ve zanaatkarların ve aristokratların mekanı imiş zamanında. Meşhur Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri de burada. Bu mahalledeki merkezi meydan olan Piazza Santo Spirito restoranlar ve çeşit çeşit gece hayatı mekanları ile dolu.

Oltrarno ve çevresindeki otellerin karşılaştırmalı fiyatlarıyla bir listesi için bakınız Oltrarno otelleri.

Piazza Santa Croce
Eğer Floransa'da yerel ahali nasıl yaşıyor koklamak istiyorsanız tarihi merkezin doğu ucundaki Piazza Santa Croce tam size göre. Hemen belirtelim bu bölgenin bonusu da oldukça meşhur olan iyi restoranları. Meydandaki Basilica of Santa Croce dünyanın en büyük Franciscan kilisesi.

Santa Maria Novella
Tarihi merkezin batı ucunda Santa Maria Novella şehrin ana tren garı çevresinde bulunuyor. Burada bazı güzel oteller yok değil ama bölge genel olarak tekin değil ve mümkünse uzak durun. Ama bölge ucuz ve belki siz biraz araştırırsanız fena olmayan bir otel bulabilirsiniz. İlla buraya bir bakacağım diyorsanız bakınız Santa Maria Novella otelleri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder