14 Aralık 2015 Pazartesi

Serebral palsinin kazanmasına izin vermeyen adam

32 yaşındaki Akshansh Gupta Hindistan'ın prestijli üniversitelerinden Jawaharlal Nehru University (JNU)'de beyin - bilgisayar arayüzü konusunda doktorasını yeni tamamlamış. İleri derecede serebral palsi hastası (cerebral palsy) olan Akshansh, yürüyemiyor, kendi tekerlekli sandalyesini kullanamıyor ya da kendi kendini besleyemiyor. Bütün bu zorluklara rağmen oldukça başarılı bir öğrenci olan Gupta "eğer yeterince azimli iseniz istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz" diyor ve ekliyor "ama ilk adımı önce siz atmalısınız. Bu adımı atmadan Dünyanın sizi desteklemesini bekleyemezsiniz".

Akshansh Gupta doğduğunda tam 4 saat boyunca kıpırdamayınca doktorlar küçük bebeğin ölü doğduğunu düşünmüşler. Daha sonra bir miktar kıpırdayınca ise yaşadığını anlamışlar ama yanlışlıkla çocuk felci teşhisi koymuşlar. Genç adamın hastalığı çocukluğunda çok ileri düzeyde imiş. Bu dönemde hem duyamıyormuş hem de bir noktaya sabitlenip saatlerce hareketsiz o noktaya dalıp gidiyormuş. Bu dönemde kendini oldukça yanlız hisseden Gupta'nın annesi çocuğunu ağır sağlık durumuna rağmen normal bir okula göndermiş.

"İnsanlar önceleri benim potansiyelim konusunda oldukça kuşkuluydu" diyor Gupta. "Okulda nasıl tutunacağımı kimse bilemiyordu"."Arkadaşlarım bana hiçbir zaman diğerlerinden daha farklıymışım gibi davranmadılar. Onlarla zaman geçirmekten büyük keyif alıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder