1 Ağustos 2016 Pazartesi

Odessa'da nerede kalınır?

Ukrayna'nın Karadeniz Kıyısındaki liman kenti, "Karadeniz'in İncisi", Odessa, ülkenin aynı zamanda en kalabalık 3. şehri. Ilıman iklimi ve Ukrayna'nın önemli turizm merkezlerinden biri olmasını sağlayan denizinin yanında, Rus İmparatorluğu zamanındaki ihtişamlı ekonomik ve kültürel hayatın güzel kalıntıları ile dolu tarihi merkezi ile de gezilip görülecek güzel bir şehir Odessa.

Şehirde görülecek en ilginç yer, Odessa'nın tarihi merkezi. Sovyet Devrimi öncesinde Rus İmparatorluğunun önemli ticari ve kültür merkezlerinden biri olan Odessa'nın tarihi mirasının çoğu Sovyet öncesi döneme ait. Şehrin tarihi merkezi her ne kadar temiz ve güvenli olsa da Sovyetlerin dağılmasından sonra ortaya çıkan ekonomik buhran şehrin önemli bir kısmını bakımsız bırakmış. Tarihi merkezin kendisinden başka şehirde birbirinden ilginç müzeler ve Lanzheron ve Otrada gibi güzel ve güzelleri ile ünlü plajlar da gidip görülecek yerler arasında. Aynı zamanda tabii ki buraya kadar gelmişken Sergei Eisenstein'ın 1925 yapımı sessiz filmi Potemkin Zırhlısı filminin en meşhur sahnesinin geçtiği Potemkin Merdivenini görmeden de etmeyin. Merdivenler tepeden bakanların sadece kocaman basamaklar göreceği ama en alttan bakanlarında bir piramide bakıyormuş gibi hissedecekleri bir şekilde inşaa edilmiş.

Odessa'da nerede kalınır sorusuna gelelim. Bu soruya tek tek Odessa otel tavsiyesi ile cevap vermeden önce Odessa'da konaklama ile ilgili birkaç bilgi verelim. Odessa'da Temmuz / Ağustos aylarında oteller, özellikle de daha ucuz Odessa otelleri tamamen dolu olur. Her ne kadar diğer zamanlarda gidip resepsiyondan otel odası bulma şansınız olsa da Odessa'ya seyahat etmeden odanızı online ayırın.

Bütçe seyahat edenler ve ucuz Odessa oteli arayanlar için bir not. Eğer Odessa'ya tren ile gitti iseniz iner inmez size evlerinde oda kiralamak isteyen yerel ahaliden insanlarla muhatap olacaksınız. Bu "oda"ların bir kısmı aslında bahçe içinde, ana binadan ayrı ve pek iyi inşaa edilmemiş, temel olarak temiz bir barınaktan ibaret. Bunların bazılarında duş alabileceğiniz su tesisatından ziyade, tepesinde evsahibinizin doldurduğu bir depo olan açık hava kabini var. Yerli halkın sunduğu bu konaklama biçiminde tuvaletler de genelde alaturka. Yine de bu tür konaklamada gecelik konaklama fiyatı 10 Doları geçmez ve de yazları pek zorluk çekmeden kalınabilir. Ama unutmayın çoğu kimse temel İngilizce ya da Almanca bile konuşmaz.

Odessa'nın en kalınmaya değer ve güzel otellerinin çoğunu, şehrin Prymors'kyi Mahallesi'nden bulabilirsiniz. Burası deniz kıyısında, merkezi, tarihi ve ilginç bir yer. Buradaki oteller için Odessa Prymors'kyi Otelleri sayfasına bakabilirsiniz. Bizim Odessa otel tavsiyesi olarak aşağıda listelediğimiz otellerin hepsi bu semtte. Gürültü Odessa'da büyük problem olabiliyor o nedenle merkezi olmasına rağmen görece sessiz ve sakin bir köşede konumlu otellere öncelik verdik.

Odessa'da nerede kalınır - Odessa Opera
Odessa Opera Binası


Hotel Ribas
Deribasovskaya Street 3, Prymors'kyi District, Odessa

Duke de Richelieu, Potemkin' stairs, De Ribas' monument, The Passage, Catherine the 2nd statue gibi önemli gezilip görülecek yerlere 15 dakika mesafedeki Hotel Ribas, Odessa şehir merkezinde güzel bir otel arayanlar için ilk bakılması gerekenlerden. Deribasovskaya sreet üzerindeki otelin konumu merkezi olsa da bulunduğu lokasyon görece sessiz ve sakin. Otelde ücretsiz kahvaltı yok ama WiFi iyi ve servis ile odaları gayet güzel.


Frederic Koklen Boutique Hotel
Nekrasova Lane 7, Prymors'kyi District, Odessa

Odessa'da öne çıkan bir diğer merkezi otel de, pekçok rezervasyon sitesinde tam not alan ve bu aldığı notu da oldukça hakeden Frederic Koklen Butik Oteli. Sessiz ve sakin bir konumda olan otelin lokasyonunun yanında temiz ve güzel odaları ve oldukça övgü alan servisi göz dolduruyor. Otelin bahçeye bakan odaları daha sessiz ve sakin. Odalar Fransız, İspanyol gibi değişik stillere sahip, seçerken bu özellikleri sorabilirsiniz.


La Gioconda Hotel
1, Second Lermontovskiy Lane, Prymors'kyi District, Odessa

Kahvaltısı, deniz manzarası, güzel odaları ve muhteşem servis kalitesi ile La Gioconda'da özellikle 2. ve 3. katlarda, Karadeniz manzaralı odalardan birinde kalmaya bakın. Otelin bahçesi ve bu bahçede yiyebileceğiniz yemekleri de çok güzel. Bazı odalarda balkon, bazılarında da sofa var. Hangi tip istediğinize göre odanızı seçin.

Duke Hotel Odessa
Pereulok Chaykovskogo 10, Prymors'kyi District, Odessa

Opera'nın hemen arkasında bulunan Duke Hotel Odessa aynı zamanda kordonboyundan kısa bir yürüme mesafesi uzaklığında. Tarihi bir binadan çok güzel restorasyonla oluşturulmuş olan otelin fiyatları da sağladığı değere göre oldukça uygun. Otelde manzara olmasa da güzel bir yüzme havuzu bulunuyor.

Royal Street Hotel
St. Deribasovskaya 27, Primorskiy District, Prymors'kyi District, Odessa

Odessa merkezinde, restoranlara, barlara, gezilip-görülecek yerlere kısa bir yürüyüş mesafesindeki Royal Street, küçük ama güzel bir Odessa oteli. Otel lüks ya da cafcaflı değil ama klasmanında iyi bir konaklama vaadediyor. NOT: Otelde asansör yok.  Deriskaya Street'e bakan odalar bir miktar gürültülü olabilir ama hayatın akışını izlemek için ideal.

Odessa'daki merkezi otellerin daha geniş bir listesi ve karşılaştırmalı gecelik oda fiyatları gibi ayrıntılar için Odessa Şehir Merkezi Otelleri sayfasına bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder