12 Ekim 2016 Çarşamba

Makoto Shinkai

Birçok eleştirmen tarafından "Yeni Miyasaki" olarak lanse edilen Japon anime yönetmeni Makoto Shinkai, 2016 yapımı olan Kimi no Na wa (Senin Ismin) adlı animasyon filmi ile 100 milyon ABD doları hasılatı geçerek, bu lakabı sonuna kadar hakettiğini cümle aleme ilan etti. Zira her ne kadar "Yeni Miyasaki" lakabının oldukça abartı olduğunu söylese de Shinkai'nin bu son filmi, Miyasaki yapımı olmayan ve 100 Milyon bariyerini geçen ilk film.


9 Şubat 1973 tarihinde Japonya'da dünyaya gelen Makoto Shinkai, ilk kez 1999 yılında She and Her Cat (Kanojo to Kanojo no Neko) adlı 5 dakikalık bir kısa film ile animasyon dünyasına adım atsa da, asıl dikkatleri, tamamını 7 ayda tek başına yaptığı ve olağanüstü animasyon kalitesine sahip Voices of a Distant Star ile çekti.

Shinkai'nin ilk uzun metrajlı animasyon filmi ise 2004 yılında çıkan, 90 dakikalık The Place Promised in Our Early Days (Kumo no Mukō, Yakusoku no Basho). Savaştan sonra Japonya'nın Sovyetler Birliği ve ABD tarafından Kuzey ve Güney olarak ikiye bölündüğü alternatif bir evrende geçen ve oldukça iyi eleştiriler alan filmi, 2007 yılında üç parçadan oluşan, bol ödüllü ve adını adını kiraz ağacı yapraklarının düşüş hızından alan 5 Centimeters Per Second filmi izledi.

Yönetmenin diğer filmleri de Children Who Chase Lost Voices, The Garden of Words ve Your Name. Marmaray'ı yapan Taisei şirketi sağolsun, Shinkai'nin bir de Japon animasyon stili ile İstanbul'u çizdiği bir de reklam filmi mevcut ki şuradan izleyebilirsiniz : Makoto Shinkai - Marmaray Project 2013"Şinkai "yeni Miyasaki" olarak adlandırılıyor ve düşsel dünyası detay ve duygu yükünde üstada eşit ve bazen daha iyi." - Ronnie Scheib from Variety

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder