15 Haziran 2018 Cuma

Kavala'da nerede kalınır?

Yunanistan'ın en önemli merkezlerinden biri olan Kavala tarihi Milattan Önce 600’lü yıllara kadar dayanıyor. Yunanistan‘ın Taşoz Adası’ndan göçen göçmenler tarafından Neapolis (Yeni Şehir) şehir adıyla kurulan Kavala 1387’den 1912 yılına kadar Osmanlı yönetiminde kaldı. Bugün şehrin nüfusunun büyük bir kısmını Yunanlılar oluşturuyor. Özellikle 1923 yılında gerçekleşen nüfus mübadelesi sırasında Kapadokya’da yaşayan Rumlar buraya yerleştirilmiş. Bugün yaklaşık 60 binlik nüfusu ile Yunanistan’nın en büyük ve en görülmeye değer cazibe merkezlerinden biri.

Şehir aynı zamanda İstanbul'dan otobüsle sadece 4 saat uzaklıkta olduğu için günübirlik bile gidilebilecek bir yer.

Şehirde ilk keşfedilmesi gereken yer Panagia adı verilen eski şehir. Oldukça yokuşlu ama görsel ziyafet çekeceğiniz bu yerde, iyi bir spor ayakkabıya ihtiyacınız olacak. Osmanlı döneminde camii olarak yapılan ama daha sonra kiliseye çevrilen Aziz Nikolai Kilisesi ve Osmanlı dönemi mimarisini en güzel örneklerinden bazıları bu bölgede. Burada şu iki yeri mutlaka görün : İmaret ve Kavala Kalesi. İmaret, 18 kubbeli tipik bir Osmanlı yapısı ve içerisinde 2 medrese, 2 mescit ve bir imaret yani düşkünler evinin olduğu bir kompleks. Osmanlı zamanında Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından medrese ve aşevi olarak kullanılan İmaret Mısır Hükümeti tarafından alınmış ve şuan Kavalalı bir iş adamı tarafından işletilen oldukça lüks bir otel. Kavala Kalesine giriş ücretli ancak çok cuzi bir ücret karşılığında Kavala’yı en tepeden görme imkanınız oluyor.

 Kavala'ya yazın yolunuz düşerse, Kalamitsa, Amolfi ve Keramoti plajlarını denemenizi tavsiye ederiz. Kavala şehrinin önündeki liman ve kıyı boyunca uzanan kordon boyu da gezilip görülecek yerlerden.

Kavala Şehir Merkezi

Kavala'da nerede kalınır sorusuna gelelim. Kavala'ya günübirlik de gidebilirsiniz ama özellikle yazın plajlarının tadını çıkarmak için birkaç gün kalmanızı tavsiye ederiz. Kavala'da özellikle denize yakın yeni şehir merkezinde birçok Kavala oteli bulmanız mümkün. Fakat merkez en yoğun döneminde bile turist şehri değil.

Kavala'da otel tavsiyesi isterseniz, Kavala merkezi yerine dış mahallelerinde ( Palio, Nea Iraklitsa, Nea Peramos) kalmayı tercih etmenizi ve buralarda bir otel bulmanızı tavsiye ederiz.

Kavala Yunanistan’nın en büyük ve en görülmeye değer cazibe merkezlerinden biri

Nea Paremos

Kavala'da kalmanız için şiddetle tavsiye edeceğimiz yer Neo Paremos. Burada çok güzel bir resort atmosferi bulacaksınız. Amolofos pilajlarında ise düzenli plaj partisi düzenleniyor ve bu nedenle Nea Paremos Kavala'da kalmak için en iyi yerlerden biri.

Nea Paremos otellerinin daha ayrıntılı ve fiyat karşılaştırmalı bir listesi için Kavala Nea Paremos otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Kavala'nın plaj partileri ile ünlü Amolofos pilaj

Keramoti

Nea Paremos'a alternatif olarak da Nestos Deltasındaki Keramoti'yi tavsiye ederiz. Keramoti otellerinin daha ayrıntılı ve fiyat karşılaştırmalı bir listesi için Kavala Keramoti otelleri sayfasına bakabilirsiniz.


Keramoti
Keramoti
Kavala ve çevresindeki otellerin daha geniş bir listesi için Kavala otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

1 yorum:

 1. Packers and Movers Indore - Call 09303355424, Local Household Shifting in Indore, Domestic Home Relocation from Indore. International Home Relocation from Indore, Office Shifting within Indore, Car and Bike Transportation from Indore, Safe Packing and Moving Services,
  Packers and Movers Indore
  Packers and Movers Gurgaon
  Packers and Movers Kolkata
  Packers and Movers Mumbai
  Packers and Movers Delhi
  Packers and Movers Jaipur
  Packers and Movers Raipur
  Packers and Movers Pune
  Packers and Movers Ahmedabad
  Packers and Movers Indore Blog

  YanıtlaSil