26 Şubat 2017 Pazar

Talya isminin anlami ve kökeni

Talya çok güzel bir isim. Talya isminin güzelliğine kanıtlardan biri de popülaritesi; Talya son on yılın en popüler kız bebek isimlerinin başında geliyor. Peki Talya ismi ne anlama geliyor? Talya isminin anlamı ve kökeni ne?

İnternette araştırma yaptığınızda, pek çok kaynak Talya isminin kökeni bilinmiyor diyor. Anlam olarak da "doğanın uyanışı, baharın müjdesi; mitolojide doğanın ve hayvanların koruyucusu bir tanrıça; mitolojide deniz tanrıçası (Antalya’ya adını veren tanrıça)" diyor. Son anlam atmasyon gibi. Zira Antalya ismi "Attaleia" (Greek: Αττάλεια)'dan geliyor ki bu da şehrin kurucusu Pergamon Kralı Attalos II'tan gelme. İsim Türkçe'de Adalia'ya ve sonra da Antalya'ya evrilmiş.

Talya'nın kökeni eski Yunanca olabilir. Yunan Mitolojisinde geçen Zeusun kızlarından Thalia (Yunanca: Θαλία Thalía)'dan gelme ihtimali var. Kelimenin anlamı da "bolluk", "bereket". Thalia, Eski Yunanda festival ve büyük şölenlerin tanrıçası olarak bilinirdi. Eski Yunanca Talya aslında şölenlere sıfat olarak kullanılır ve bol, bereketli, lüks anlamına gelirdi. Sanırım birçok kişi bu ismi, Yunan tanrıçası anlamı ile benimseyip kızlarına koyuyor.

Clio, Euterpe ve Thalia
Clio, Euterpe ve Thalia, Three Graces in Primavera - Sandro Botticelli
Kelimenin kökeni ile ilgili bir ihtimal de İngilizce'de kullanılan Talya ismi. İsim İbranice "Cennetin çiği, Tanrıdan gelen çiy" gibi bir anlama sahip. İsmin isim olarak kullanılması görece modern zamanlara ait bir olgu.

Son bir not, Talya ismi Kur'an-ı Kerim'de geçmiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder