28 Mart 2017 Salı

Asyalı Kadınların Güzellik Sırları

Malumunuz Asyalı kadınlar genelde bulundukları yaştan daha genç ve daha güzel görünüyorlar. Ben yaklaşık 10 yıldır Asya'da yaşayan biri olarak bunun nedenleri üzerine düşündüm ve gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim : Asyalı kadınların güzellik sırları diye birşey yok. Bizim ve Batılıların yaptığı basit yanlışları yapmamaya sır diyorsanız tabii.

Ben ilk başlarda durumun genetik olduğunu düşünüyordum. Genetik bir miktar rol oynasa da aslında olayın içinde bayağı bir alın teri var. Uzak Doğu'da maalesef kadınlar üzerinde güzel ve genç görünme baskısı muazzam. Bu nedenle kadınlar bu konuda takıntılı bir disipline sahipler.

 Lafı gevelemeyeyim. İşte size Asyalı kadınların güzellik sırları. En önemliden azalan sırada.

1 - Asyalı kadınların en önemli güzellik sırrı, ciltlerini güneşten korumaları

Artık bariz olan bu gerçeği bilmiyorsanız söyleyelim, güneş ışınları cildi erken yaşlandırıyor. Deri yaşlanmasında içsel ve dışsal olmak üzere iki ana faktör büyük rol oynuyor. İçsel süreci kişinin genetik yapısı oluştururken, dışsal sebep olarak da; güneş ışınları, sigara, aşırı alkol kullanımı ve yetersiz beslenme gösteriliyor.

Asyalı kadınlar, 100 yıl kadar öncesine kadar batılı kadınların da yaptığı bir şeyi hala büyük bir disiplinle yapıyorlar ve ciltlerini güneşten koruyorlar. Bu sadece plajda güneşlenmemek şeklinde değil, gündelik hayattın her alanında güneş ışınlarından korunmak şeklinde gelişiyor. Hem de yaşam boyu.

Örneğin Asya'da şu manzarayı çok gördüm. Annenin kucağında kız çocuğu var. Alışveriş Merkezinden çıkıyorlar. Kapıda mutlaka UV korumalı şemsiye açılır ve o kız çocuğunun tenine direk güneş değmez. Güneşli bir günde birçok kadın şemsiye ile dolaşır.

Aslında Asyalı kadınların güneşten korunma motivasyonlarının en büyük sebebi "beyaz ten" takıntısı. Cilt ne kadar beyaz ise o kadar güzel mantığı var.

Ben aslında uzun süredir Asyalı kadınları gözlemledikten sonra artık Batılı kadınların yaptıklarına bir anlam veremiyorum. Dünyanın en büyük cilt yaşlandırıcı faktörü güneş iken bırakın gündelik hayatta ciltlerini korumayı, on yıllarca her yaz plajlarda saatlerce güneş altında kalıp 30lu yaşlarında birden cilt bakım kremlerine akın etmeleri bana garip geliyor.2 - Asyalı kadınların ikinci önemli güzellik sırrı sigara ve alkolden uzak durmaları

Yukarıdaki ilk paragrafta yazdık : sigara ve alkol de cildi erken yaşlandıran faktörler. Bu ikisinin kullanımı da Asyalı kadınlar içinde oldukça düşük. Bunu maalesef şu an 20li yaşlarının başında olan kadınlar için söyleyemeyeceğim. Onların da 20 sene sonra nasıl görüneceği muamma ama sigara ve alkol cilde zararlı. Bu üçünden uzak duran bir kadının cildinin 40lı yaşlarda bile 20li yaşlarda görünmesi mümkün ama ...

43 yaşındaki Japon model Masako Mizutani
3 - Asyalı kadınların üçüncü önemli güzellik sırrı uyku ve beslenme

Asyalı kadınlar genel olarak uyku ve beslenme konusunda dikkatliler. Günde en az 7 - 8 saat uyumak ve junk fooddan uzak durmak. Zaten Uzakdoğu'da yemek kültürü hala fastfood ve işlenmiş gıda üzerine değil, pişirilen yemek üzerine kurulu. Yani Amerikalılar gibi ağızlarına giren yemeğin 90%si paket ve konserve kutusundan ya da bir fast food restorandan çıkma değil. Dışarıda, sebze ve taze etten pişirilen geleneksel yemekler üzerine kurulu.

Yemek konusundaki dikkat sayesinde şişmanlık da Asyalı kadınlar arasında yaygın değil (gelir seviyesi çok yüksek olan ülkeler de dahil).

3 - Asyalı kadınların dördüncü önemli güzellik sırrı cilt bakımı

Bunu yazmaya gerek var mı bilmem zira çoğu kadının yaptığı birşey bu. Ama cily bakımı ürünlerinin reklam seviyelerine bakarak Uzakdoğu'da bunlara talebin Türkiye'ye göre daha fazla olduğunu söyleyebilirim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder