16 Mayıs 2017 Salı

Kos'ta nerede kalınır?

Bodrum'un 15 km kadar açığındaki Yunan Adası Kos (Osmanlı zamanında Istanköy olarak bilinen), Yunan Adalarının en önemli turizm merkezlerinden biri aynı zamanda. Turizm için gerekli tüm altyapıya sahip ada, 112 kmlik sahil şeridindeki plajları, tertemiz Ege Denizi ve tesisleri ile ziyaretçilerine güzel bir tatil vaadeden bir yer.

Bodrum ve Datça'dan Kos'a feribotla geçmek mümkün. Ada, Yunanistan'ın kapıda vize uyguladığı 5 Yunan Adasından biri. Bodrum'dan sadece yolcu taşıyan hızlı hidrofil tekne ya da daha yavaş olan ve ataç da alan feribotla adaya geçmek mümkün.

Kos'ta nerede kalınır sorusuna gelelim. Biz burada tek tek Kos otel tavsiyesi vermek yerine, Kos'un konaklama açısından tercih edilen belli başlı bölgelerini tanıtacağız. Siz, bu bölgelerdeki Kos otellerinin ayrıntılı bir listesi için ilgili sayfalara gidebilirsiniz. Kos'ta genelde iki çeşit konaklama bölgesi var : gençlere hitap eden gece hayatı renkli ama gürültülü yerler ve daha sessiz sakin yerler.

Tüm Kos otellerinin fiyat karşılaştırmalı bir listesi için Yunanistan Kos Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Kos Haritası ve belli başlı yerleşkeleri
Kos Haritası ve belli başlı yerleşkeleri
Kos Kasabası (Kos Town)

Kos'un başkenti, ciddi bir büyüklüğe sahip tek yerleşkesi olan Kos Kasabası (Kos Town), feribot limanı ile adaya giriş kapısı aynı zamanda. Sahildeki Ortaçağ Kalesinin hemen çevresinde yerleşik bu şirin yer, Kos'un gece hayatının da merkezi. Eğer Kos'ta gece hayatına akmak birinci planda ise, burada konaklamanız uygun olacaktır. Kos Kasabasının çevresindeki plajlar da oldukça popüler. Özellikle Tigaki, Lambi ve Psalidi Plajları.

Kos Town'daki otellerin fiyat karşılaştırmalı tam bir listesi için Kos Adası Kos Town otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Kos Town
Kos Town
Kardamaina

Kos Adasının güneyindeki Kardamaina, bir zamanlar küçük bir balıkçı kasabasından başka birşey değil iken son 20 senede adanın en popüler turizm merkezlerinden biri haline gelmiş. 1650 nüfuslu bu kasaba, yaz aylarındaki turist akınıyla bunun üç katı nüfusa ulaşıyor. Burası özellikle İngiliz turistler için popüler. Bölgenin gece hayatı oldukça renkli ve meşhur. Plajlar güzel ve deniz ise özellikle yaz aylarında oldukça sakin. Burada kalırsanız, aktif volkanik bir ada olan Nissyros'a günü birlik gitmeyi ihmal etmeyin.

Kardamaina'daki otellerin fiyat karşılaştırmalı tam bir listesi için Kos Kardamaina otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Kefalos

Kefalos Kasabası iki ana bölgeden oluşuyor : Bir dağ sırtındaki bölge oldukça geleneksel ve sanki zamanın durduğu bir yer. Deniz kenarındaki Kamari ise küçük bir marinaya sahip. Deniz kenarındaki Kamari, Kampos ve Onia sahil tatil köyleri turizme hizmet ediyor ve Kefalos ismi bu bölge için de kullanılıyor. Burada turizme yönelik tesisler, taverna, bar ve restoranlar olsa da, alışveriş imkanları kısıtlı. Alışveriş için buradan Kardamaina'ya gitmek daha mantıklı. Kos Town ise 43 km uzaklıkta.

Kefalos'daki otellerin fiyat karşılaştırmalı tam bir listesi için Kos Kefalos otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Tigkaki

Kos Town'dan 11 km uzaklıkta olan Tigkaki, Kos'un kuzey sahilinde yerleşik küçük bir tatil köyü. Kendi nüfusu sadece 250 kişiden ibaret olan bu köy, daha çok turizm odaklı gelişmiş. Tigkaki uzun kumlu plajları ve denizi ile meşhur. Burada deniz çok sığ olduğu için Kos'ta tatil yapmak isteyen küçük çocuklu aileler için en iyi yerlerden biri Tigkaki. Küçük dediğimize bakmayın, yeteri kadar  taverna, bar ve gece hayatı olan bir bölge burası.

Tigkaki'daki otellerin fiyat karşılaştırmalı tam bir listesi için Kos Tigkaki otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Kos Marmari Plajı
Kos Marmari Plajı
Lambi

Kos Town'dan sadece 4km uzaklıktaki Lambi, 4km uzunluğundaki plajı ve sakin atmosferi ile hem Kos Town'a yakın olmak hem de buranın gürültüsünden uzak olmak isteyenler için ideal.

Lambi'daki otellerin fiyat karşılaştırmalı tam bir listesi için Kos Lambi otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Kos'ta kalabileceğiniz diğer yerler de şunlar : Kos Town'a 15 km uzaklıktaki uzun kumlu kumsalı ile dikakt çeken fakat oldukça küçük olan Marmari; Kos'un diğer plajlarına göre daha sakin olan güzel Agios Fokas plajı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder