12 Ocak 2012 Perşembe

Ho Chi Minh City'de (Saygon) gezilip gorulecek yerler

Bir süredir Vietnam'ın en büyük kenti ve ticari merkezi Ho Chi Minh Citydeyim ve buraya sık sık gelen biri olarak küçük bir gezilip görülecekler listesi yapayım dedim. Şehrin gezip görülecek yerlerinin çoğu zaten Saygon diye anılan şehir merkezinde ve birinden birine yürüyerek gidilebilir. Tabii ki daha ilginç bir alternatif de üç tekerlekli cyclo. Ama her iki durumda da, özellikle cyclo ile gezerken, kameranıza cüzdanınıza hakim olun, biri motorsikletten uzanıp kapkaç yapmasın.

Saigon Notre-Dame Basilica ve Postahane
Fransızlar sanırım gittikleri her şehire bir Notre Damme bırakıyorlar. Ben sizin yerinizde olsam şehir turuna buradan başlardım. 1880 yılında Fransızlar tarafından yapılmış bu güzel katedral, Saygon hatırası fotoğraflarınızın içinde olmazsa olmaz bir yapı. Katedralin çevresi gece gündüz insan dolu.

Katedralin yapımında kullanılan orjinal malzemeler Vietnam'a Fransa'dan getirilmiş. Dış cepheyi oluşturan kırmızı kiremitler örneğin, Marseilles menşeili. Vietnam Güneydoğu Asya'nın Filipinlerden sonraki en büyük katolik nüfusunu barındıran ülke. ve bu katedral de hala aktif olarak kullanılıyor.

Saygon Notre Damme Basilica ön cephesi. Bakire Meryem Heykeli
Katedralin hemen yanında çok güzel gotik bir yapı var: Saygon Merkez Postahanesi. Birçok kişi bu binanın yanında öylesine geçip gidiyor ama bu bina sıradan bir bina değil. Binanın meşhur Gustave Eiffel'in eseri (Eyfel Kulesi'nin mimarı). Buradan memlekete kartpostal göndermek neredeyse geleneksel. Benim buradan gönderdiğim bir kartpostal, hala kız kardeşimin buzdolabı üzerinde durur.

Saygon Merkez Postanesi

Saygon Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Bir çok Saygon gezi rehberi sizi Notre-Damme Basilica'dan hemen sonra Reunification Palace ya da War Remnants Museum'a yönlendirecektir. Ama ben size katedralin hemen arkasındaki Le Duan Caddesini takip edip hayvanat bahçesine gitmenizi tavsiye ederim. Saygon Hayvanat Bahçesi dünyanın en eski sekizinci hayvanat bahçesi ve görülesi bir yer.

2008'de buraya ilk gittiğimde bir fili elden beslemiştim! Güvenli olduğuna dair tek delilim başkalarının da fili elden besliyor olması idi ama siz sakın denemeyin. Biraz ilerideki geyikleri elden beslemekte en az fil kadar zevkli ve çok daha az tehlikeli. Hayvanat Bahçesinde 260 çeşit hayvanat ve binlerce ağaç ve bitki bulunuyor. Ama hayvanat bahçesimde Saygon Milli Müzesi (Saigon National Museum) var ki mutlaka gidip gezin. Müze iki ana alana ayrılmış: birinci alanda tarih öncesinden 1930'a Vietnam tarihi, diğer alanda ise Vietnam kültür ve tarihi sergileniyor.


Bu yazının İngilizce aslı için Places to see in Saigon (Ho Chi Minh City)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder