1 Ocak 2012 Pazar

Malezya Tatili: Tioman Adası (Tioman Island)

Malezya ne ülkemizde, ne de yurt dışında turizm deyince ilk akla gelen ülkelerden değil. Oysa gezilecek görülecek çok güzel yerleri var. Tropik kuşakta yer alan bu ülke çok güzel tropik tatil olanakları sunuyor. Bunlardan biri de Tioman Adası.

Özellikle Singapur'da uzun süre kalacak iseniz, skuba dalışa meraklı iseniz ve hayatınızda hiç tropik ada tecrübeniz yoksa Tioman Adasını şiddetle tavsiye ederim. Tioman Malezya Yarımadasının doğu sahilinde, karadan 32 kilometre açıkta toprik bir ada. Ada çok büyük değil. Yaklaşık olarak 39 km uzunluğunda (kuzeyden güneye) ve 12 kilometre genişliğinde. Tioman tamamen tropik ormanlarla kaplı ve üzerinde ulaşımı saglayacak herhangi bir yol yok. Her türlü ulaşım denizden. Yani bir puket ya da bali değil. Tioman adasındaki oteller genelde ulaşımı ayarlıyorlar. Tam bir tropik kaçış isteyenler için ideal ama çocuklu ve hasta kişiler için pek ideal değil.

Dediğim gibi ada tropik ormanlarla kaplı, neredeyse el değmemiş, çok bilinen tatil cenneti adalar gibi kalabalık ve gürültülü değil ve skuba dalış için Güneydoğu Asya'nın en iyi mekanlarından biri.  

Tioman Adası Singapur'da yaşayanlar için popüler bir mekan. Bunun en önemli nedeni görece olarak Singapur'a yakın olması. Ama burada anahtar kelime "görece". Zira Tioman'a Singapur'dan otobüs ve sonrasında feribot ile gitmek biraz zahmetli. Singapur'un metro sistemi (MRT) ile önce Woodlands MRT istasyonuna gitmeniz oradan da otobüs ile sınırı geçip Malezya'nın Johor Bahru şehrinin terminaline varmalısınız (otobüs ile sınırı geçerken otobüsten 2 kere inmeniz gerekecek: bir Singapur sınır noktasında bir de Malezya sınır noktasında). Johor Bahru (Singapur'lular kısaca JB der) otobüs terminalinde "KL, KL" ya da "Mersing Mersing" diye bağıran çığırtkanlar göreceksiniz. KL dedikleri Kuala Lumpur. Siz Mersing'e gideceksiniz. Ama otobüse binmeden Tioman'a giden feribot iskelesinde (jetty) durup durmadıklarını kontrol edin. Bilet fiyatı tamamen pazarlık gücünüze bağlı. 20-30 ringit falan tutması lazım. Buradan Tioman'a taksi tutmanızda mümkün ama mutlaka önceden pazarlık edin. Taksicinin 3 kişi için 180 ringitten pazarlığa başlaması olası, 110 ringite anlaşmaya bakın. Tek kişi için 130 ringiti 80 ringite indirmeye bakın.

Tioman Adası, Malezya Harita
Tioman Adası Haritası - Kaynak: thinkoutofthenet.com
Biz Tioman'a Singapur'dan tur ile gittik. Tur dediysem grup halinde değil. Tur operatörü Mersing'e kadar ulaşımı, feribot biletlerini ve oteli ayarlıyor ama herkes kendi başına. Ama kısa ve zahmetsiz, nereden öyle biliyorsak 5 saatlik bir yolculuk beklerken, toplamda 8 saatte otele vardığımızdan Tioman'a uçak ile gitmediğimize pişman olduk.

Tioman'a Singapur ya da Kuala Lumpur'dan uçak ile gitmek de mümkün. Berjaya Air adlı bir firma 48 koltuklu Dash-7 turboprop uçaklarla adaya uçuş imkanı tanıyor. Fiyatı gidiş-dönüş 160 Singapur Doları ve sezonunda günde bir, muson sezonunda ise haftada birkaç kere uçuyorlar.

Adada döviz bozdurmak kolay değil o nedenle Malezya ana karada ringit almayı unutmayın.

Biz Tioman'da Panuba Inn adında bir tatil yerinde kaldık. Burası Air Batang adlı köyün 200 metre kadar kuzeyinde ve son feribot noktasından bir önceki durak (Yukarıdaki haritadan adanın neresinde olduğunu görebilirsiniz). Gecesi 50 Singapur Dolarına en-suite adını verdikleri, içinde klima, su ısıtıcı (ama çay ya da kahve yok) ve de kahvaltı olan basit ama muhteşem manzaralı bir odada kaldık. Bu odalar okyanus kıyısındaki kayalıkların üzerine inşaa edilmiş beton ya da tahta direkler üzerinde (bakınız aşağıdaki fotoğraf).

Panuba Inn Resort. Buraya ulaşım sadece bot ile. Arkadaki yağmur ormanının içinden Salang köyüne bir keçi yolu
hariç karadan ulaşım yok.
Panuba Inn'in önünde yaklaşık 100 metre uzunluğunda bir plaj var. Gelgitin suların yüksek olduğu zamanda yüzmek için ideal. Otelin hemen önünde bir mercan kayalığı ve çeşit çeşit balık var. Şnorkelle yüzmek çok keyifli. Ben ikinci gün kocaman bir deniz kaplumbağası gördüm, balıklardan sonra kocaman bir bonus oldu.

Tioman'da Skuba Dalış - Source: travellerspoint.com
Panuba Inn'de yemekler orta karardı ama servis iyi idi. Burada aynı zamanda kocaman bir dalış mağazası ve dalış servisi veren bir şirket var. Az önce bahsettiğim mercan kayalığında gece dalışı da dahil programları mevcut.

Panuba Inn odamızdan manzara. İskele balık tutmak için iyi bir yere benziyor.
Bahsettiğim gibi şnorkelle yüzmek oldukça keyifli ve de bunu otelin önünde yapmak adanın sunduğu en ucuz eğlencelerden biri. Ama kısa bir bot seyahati ile ulaşılan çevre adacıklar çevresinde şnorkelin yapmak çok daha keyifli. Biz hızlı bot ile Tioman ana adasına yakın Tulai adacığına gittik ve orada şnorkel ile yüzdük. Oraya gitmeden yanımıza bir paket UNO ekmek aldık zira hem dalmak hem de balıkları elden beslemek oldukça keyifli.

Bu kadar reklam yeter. Otelde problem yaşamadık da değil. Bize ayrılan ilk oda çok kirliydi ve sidik kokuyordu. Çantaları bile açmadan oda değişimi talep ettik. Neyseki bize hemen yeni ve neredeyse temiz bir oda verdiler. Neredeyse deme sebebim yastıklar. Kılıflar tertemizdi ama yastıkların içi inanılmaz kirli idi. Bunların değiştirilmesi talebimiz iki kere yanlış anlaşıldığından (sadece kılıfları değiştirdiler) 1 gece yastıksız yattık. Neyse ki otel personeli elinden geleni yapıyor görünüyordu.

İkinci problem ise kilitli kasaları idi. Normalde hep resepsiyona yakın duvara monte kasalara alışığım, burada eleman değerli eşyalarınızı metal bir kutuya koyup kendi dolabına kilitliyor idi. Malezya'da veya Asya'da herhangi bir otel odasında değerli birşeyler bırakmak hiç akıllıca değil. Tura falan giderken kilitli kasa çok önemli bir ihtiyaç. Pasaportunuzu ya da tğm paranızı dalışa götürmek tehlikeli, ya bunlarla suya düşerseniz. Biz ne kadar içimize sinmese de kısa tura giderken yine de kasayı kullandık. Bizimle birlikte turda bulunan 2 Malezyalı çift ise paralarını yanlarına aldılar. Geri dönüşte bir çiftin parasından 100 Amerikan Doları, diğer çiftten de 50 Singapur Doları çalındı. Botu kullanan ve biz dalarken çanta başında bulunan tek eleman ise bunu kendisinin yapmadığını söylese de en azından sorumluluk onda idi. Fakat adam çok yalvardığından (işimi kaybederim ayağı) parası çalınan elemanlar otele bildirmediler. Bizim tüm paramız ve pasaportlar ise bize kasadan olduğu gibi teslim edildi.

Sırf bu kilitli kasa ve temizlik olayı nedeni ile muhteşem manzarasına rağmen bir daha Panuba Inn'de kalmayı düşünmüyorum. Daha pahalı ama iyi bir tatil yeri var, adı Berjaya Tioman Beach Golf & Spa Resort, bir dahaki sefere orada kalmak istiyorum. Bir de cebinde parası yanında sevdiceği olanlara güzeller güzeli Japamala Resort'u tavsiye ederim.

Tulai Adasının beyaz kumlu plajı. Uzaktaki büyük ada Tioman.
Tulai'nin çevresi inanılmaz mercan kayalıkları ile kaplı.
Ana karadan 32 kilomatre açıkta olduğundan ve
Tioman'da birkaç balıkçı köyü hariç yerleşim
olmadığından deniz tertemiz.
Tulai Adacığı - Denizin altındaki karartılar mercan kayalıkları.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder