23 Nisan 2013 Salı

Dünyanın en büyük yolcu gemisi: Allure Of The Seas ve Oasis Of The Seas

Dünyanın en büyük yolcu gemisi Royal Caribbean International adlı yolcu gemisi turları düzenleyen şirkete ait Allure Of The Seas adlı yolcu gemisidir. Oasis sınıfı bu yolcu gemisi, aynı sınıftaki kardeşi Oasis Of The Seas adlı yolcu gemisinden 50 milimetre daha uzundur. Aslında bu fark muhtemelen ölçüm esnasındaki ısı farkından kaynaklanmış olduğundan (zira bu iki yolcu gemisi birbirinin yapı olarak eşidir) dünyanın en büyük gemisi diyebileceğimiz iki gemi var: Oasis Of The Seas ve Allure Of The Seas.

Oasis sınıfı bir gemi yaklaşık 6000'i yolcu olmak üzere 8 binden fazla kişi taşıyacak şekilde dizayn edilmiş devasa bir "yüzer tatil köyü". Şimdilik 2 üyesi var, 2016 yılında bir adet daha inşaa edilecek ve de opsiyonel olarak bir adet daha inşaa edilme ihtimali var.

2007 - 2009 yılları arasında Turku Finlandiya'da inşaa edilen Oasis Of The Seas 6,000 yolcu kapasiteli mini golf sahası, kumarhanesi, barları, gece klüpleri, 5 adet yüzme havuzu, voleybol ve basketbol sahaları, restoranları ile devasa bir yapı. Aşağıdaki fotoğraftan da anlaşılacağı üzere 16 güverteli bu dev yolcularına "hayatta bir kere" yapılması gereken bir deneyim sunuyor.

2008 - 2010 yılları arasında Turku Finlandiya'da inşa edilen Allure Of The Seas sadece şu an değil bu güne kadar inşa edilmiş en büyük gemidir. 16 yolcu güvertesine sahip bu devasa "yüzen tatil köyü" 6296 yolcu ve 2384 mürettebat taşıyacak kapasitede dizayn edilmiştir.

Oasis sınıfı gemilerin kendilerinden yüz sene evvel dünyanın en büyük gemileri olan  Olympic sınıfı yolcu gemileri ile boyut karşılaştırması aşağıda (Oasis Of The Seas ile Olympic sınıfı gemilerin ikincisi ve en talihsizi Titanik karşılaştırılmış).
Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yolcu 2 gemisinden biri Oasis Of The Seas gemisinin
Titanik ile karşılaştırması.
2010'lu yılların en büyük yolcu gemilerinden biri olan Oasis Of The Seas ile 1910'lu yılların en büyük
yolcu gemisi Titanik'in karşılaştırması. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder