25 Nisan 2013 Perşembe

Tayvan Çin dışındaki ilk H7N9 kuş gribi vakasını açıkladı

Uzak Doğu Asya ada devleti Tayvan ilk ölümcül H7N9 kuş gribi vakasını açıkladı. Bu vaka aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti sınırları dışında görülen ilk H7N9 vakası. Tayvanlı 53 yaşındaki hasta kısa bir süre önce Çin'in Suzhou kentinden Tayvan'a dönmüş. 16 Nisan'da kuş gribi belirtileri ile hastaneye kaldırılan hastanın durumu kritik.

Tayvan Salgın Hastalık Komuta Merkezinin 24 Nisan akşamı yaptığı açıklamaya göre hasta kümes hayvanları ile herhangi bir temasının olmadığını, az pişmiş kanatlı eti ya da yumurtası yemediğini açıklamış. Hastalığa yakalandığı kanıtlanmış kurbanlarının yüzde 20'sini öldüren H7N9 virüsünün nasıl yayıldığı hala tam olarek çözülememiş bir konu. Hastaların yüzde 40'i hiçbir şekilde kümes hayvanları ile temasa geçmediği gibi virüs H5N1 gibi toplu kümes hayvanı ölümlerine de sebep olmuyor.

25 Nisan 2013 itibarı ile Çin'de kesinleşmiş H7N9 kuş gribi vakası sayısı 108 ve şu ana kadar çoğu yaşlı 22 kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Bu arada Çin'de virüs ile ilgili araştırma yapmakta olan uluslararası uzman heyetinin bulguları da hiç iç açıcı değil. H7N9'un insanları için olağanüstü tehlikeli bir virüs olduğunu açıklayan heyet virüsün H5N1'e kıyasla oldukça kolay bir şekilde kümes hayvanlarından insanlara bulaştığını açıkladı. Henüz kesinleşmiş bir tanı konulamasa da heyete göre canlı kümes hayvanlarının satıldığı pazarlar virüsün yayılma alanları konusunda en büyük şüpheli.

H7N9 kuş gribi virüsü olarak da bilinen Grip A virüsünün bir alt türü. Kuş nüfusu arasında yaygın olan bu virüs ilk kez 2013 Şubat ayı sonlarında insanlarda da görülmeye başlandı. Virüsün şu ana kadar insandan insana yayıldığını gösterir bir kanıt bulunamadı.

Kuş gribi insanlığın başına gelmiş en büyük doğal felaketin başlıca sorumlusu. Son yüz yıl içerisindeki 2 büyük H1N1 salgınından ilki olan ve İspanyol gribi olarak da bilinen 1918 grip salgını dünya üzerinde 500 milyon kişiye bulaşmış ve 2 yıl içerisinde 50 ila 100 milyon kişiyi (o zamanki dünya nüfusunun yüzde 3-5'i) öldürmüş. İkinci H1N1 salgını olan 2009 domuz gribi salgınının ise 250,000 kişiyi öldürdüğü tahmin ediliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder