25 Nisan 2013 Perşembe

Pattaya Tavsiyeler

Bangkok’un 150 kilometre güneyindeki Pattaya, daha çok aşırı renkli gece hayatı, go-go ve bira barları ile meşhur bir turizm merkezi. Her ne kadar yerel yönetimin de çabası ile son zamanlarda Pattaya aile dostu turizm mekanı olarak da tercih edilmeye başlansa da Pattaya’nın hala en çok para getiren ve güçlü turizm segmenti seks turizmi. Bu nedenle Pattaya ile ilgili ilk tavsiyem şu olacak: Yaşını başını almış ve hatta pörsümüş bir dede ile gencecik Tayland’lı bir kızın ya da oğlanın el ele görüntüsünü mideniz kaldırmıyor ise Pattaya muhtemelen size göre bir tatil mekanı değil. Pattaya’nın tatil yöresi olarak marifeti Bangkok’a çok yakın olması. Bangkok ahalisinin haftasonu kaçtığı bir tatil yöresi olan bu kent aynı zamanda Bangkok’a tatil ya da iş için gelen ve de çok daha güneydeki Phuket ya da Krabi gibi turizm cennetlerine gidecek zamanı olmayan turistlerce de tercih edilen bir mekan.

Pattaya ile ilgili diğer tavsiyelere geçmeden önce olur da bu yazıyı sonuna kadar okumazsınız diye en önemli tavsiyemi baştan yazayım: Pattaya Jet Ski dolandırıcılığı diye bir olay var. Bununla ilgili yazımızı okuyun ve Pattaya’da (aslında Tayland’ın herhangi bir yerinde) jet ski kiralamayın!

Pattaya'ya nasıl gidilir?

Pattaya Bangkok'a yakın bu nedenle öncelikle Bangkok'a uçmanız gerekecek. Buradan da kara yolu ile Pattaya'ya ulaşmak mümkün. Bangkok'a ise birçok uçuş alternatifiniz var. Örneğin Qatar Airways İstanbul Atatürk Havaalanından olduğu gibi İstanbul Sabiha Gökçen'den ve Ankara'dan kalkıp Doha aktarmalı olarak Bangkok'a uçuyor. En son Bangkok uçak bileti fiyatları için Qatar Airways - Türkiye sayfasına bakabilirsiniz.

Pattaya'da Gündüz ne yapılır?
Yüzmekten ve deniz sporlarından başka Nong Nooch Tropical Garden ve Khao Kheow Open Zoo Pattaya'da gündüz gezilip görülmesi gereken yerlerden. Big Buddha (Büyük Buda) ise Pattaya sahilinin görülesi bir manzarasını sunuyor. Bunlardan başka The Sanctuary of Truth ve Elephant Village gündüz gidilebilecek yerler.

Pattaya Gece Hayatı
Pattaya gece hayatını anlatmak kendi başına uzun bir yazı gerektirir. O yazının da yazılmışı burada: Pattaya Gece Hayatı. Ama burada kısaca yine değinelim. Pattaya en çok gece hayatı, Pattaya gece hayatı da en çok bira barları (beer bar) ile meşhur. Bu mekanlar da hemen hepsi bardan götürülebilecek “kiralık” kızlarla meşhur. Gerçi hiç o işte gözünüz yoksa ya da sadece konsomatris hizmeti ile yetinecekseniz de bu barlara takılabilirsiniz ki barların çoğu müşterisi böyle tiplerdir. Bu mekanlarda çalışan kadınları otele götürecekseniz de kadına ödeyeceğiniz paranın yanında “bar payı” diye bir parayı da bara ödemeniz lazım.

Yol kenarı açık hava barları genelde Pattaya’nın meşhur Walking Street üzerinde ve Soi 7/Soi 8 civarındadırlar.

Pattaya’da bulunan diğer bir kırmızı noktalı mekan türü de meşhur go-go barlarıdır. Beer barların aksine bu mekanlarda bikinili kızların dans ettiği bir platform bulunur ve bu kızların tamamı ve de bar çalışanı kızlar hayat kadını olarak bardan götürülebilir. Bu mekanlara sırf nasıl yerlermiş diye görmek üzere gidebilirsiniz. Bu mekanlar hayvan rollerinde genelde bazı azgın bar müşterilerinin olduğu “insan sirk”leridir, oralara gitmişken görmeden etmeyin. Yanınızda eşinizle ya da kız arkadaşınızla gidebilirsiniz ama bu mekanların çocuk götürmeye uygun olmadığını belirtmeye gerek yok sanırım.

Beer barları bilmem ama go-go barlarda eşe dosta göstereyim diye kamera çekimi yapmayın. Barların hemen hepsinde çekim yapmak yasak olduğu gibi yakalandığınızda bardan atılmanın yanında dayak da yerseniz şaşırmayın.

Pattaya gece hayatının en bilinen mekanlarından biri Walking Streettir. Adı Walking Street olan bu mekanda alışveriş, yemek, içmek, dans gibi her bir aktivite yapılabilir. Genel tavsiye olarak cüzdanınıza sahip olun derim bir de giriş katında olmayan go-go barlardan uzak durun, girişi kolay olur da çıkışınız zor olabilir (içtiğiniz bir bardak biraya 100 dolar fiyat biçip kaslı güvenlik güreşçileri eşliğinde sizi yolmaya odaklı dolandırıcı mekanları genelde bu şekilde üst katlardadır).

Walking Street harici mekanlardan biri ise Pattaya kartpostallarının favori konu mankeni Pattayaland her ne kadar gece neon aydınlatması ile görülecek mekan olsa da (gündüz gitmeyin bir halt yok) Walking Street kadar çok bara ve go-go bara sahip değildir. Bundan başka eşcinsellere “hizmet eden”  Boyz Town, Soi L.K. Metro, Soi 7 and Soi 8 sayılabilir.

Pattaya'nın panaromik görünümü. Şehrin kuzeyinden güneyine tüm boyunca uzanana
3 kilometrelik Pattaya plajı ve onun hemen yanında uzanan Beach Road ve Walking Street
Pattaya sosyal ve gece hayatının merkezi.

Pattaya Plajı
3 kilometre uzunluğundaki Pattaya plajı (Pattaya Beach) plaja nazır restoranları, otelleri ve alışveriş merkezleri ile Pattaya sosyal hayatının merkezidir. Bu plaj boyunca plaja paralel olan ana yolun güney kısmı zaten Pattaya gece hayatı ile meşhur Walking Streettir. Özellikle çocuksuz çiftler ve yanlız ya da arkadaş grubuyla seyahat edenler için tatilin plaj kısmı muhtemelen bu plajda geçecektir.

Jomtien Plajı
Ailecek seyahat edenler ve de Pattaya gece hayatından haz etmeyenler için tavsiye edilebilecek plaj Jomtien Plajıdır. Pattaya’nın güneyinde ana plajdan Buda Tepesi (Buddha Hill) ile ayrılan bu mekan aynı zamanda tam bir su sporları cennetidir. Çocuklar için eğlence parkı bulunan bu alan Pattaya’ya göre çok daha nezih.

Wong Phrachan Plajı
Pattaya Plajının kuzeyindeki 1 kilometrelik bu plaj yüzmek için popülerdir.

Pattaya'da nerede kalınır?
Pattayada nerede kalınır sorusunun cevabı bütçenize ve de ne aradığınıza göre değişir. Merkezi ve lüks bir Pattaya oteli arıyor iseniz Amari Orchid PattayaIntimate HotelHard Rock Hotel Pattaya ya da LK The Empress gibi alternatifler ilk akla gelenler. Koca tatil köyü tadında ve 5 yıldızlı bir mekan arıyor iseniz oldukça popüler Centara Grand Mirage Beach Resort ve Dusit Thani Pattaya, tanınmış bir otel markası arıyorsanız Hilton Hotel Pattaya size göre.

Pattaya'da kalınacak bölgelerle ilgili ayrıntılı yazımız için Pattaya'da nerede kalınır linkine bakabilirsiniz.

5 yıldızlı Hilton Hotel Pattaya, Pattaya'nın en güzel otellerinden biri.
Orta segmentte 3 yıldızlı Citin Garden Resort Pattaya ve Citin Loft Pattaya iyi alternatifler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder