6 Haziran 2013 Perşembe

İnternetten para kazanmak

İnternetten para kazanılır mı? Bu soruya kısa ve net cevap verelim: Evet internetten para kazanılır. Hem de birçoklarının sandığı gibi üç beş kuruş değil, internette yüksek miktarda para kazanılabilir. Peki internetten para kazanmak kolay mı? İşte bunun cevabı göreceli. Fiziksel bir iş kurmanın lojistik ve operasyonel zorluklarına kıyasla internetten daha kolay para kazanılabilir ama bu "kolay" bazı reklamların lanse etmeye çalıştığı gibi "yattığın yerden" şeklinde bir kolay değil. Disiplinli ve denenmiş bir metod ile çalışarak ve sabırla internetten para kazanılabilir.

Şimdi bu satırları ezberden ya da ordan burdan buluşturarak yazmıyorum. İnternetten iyi miktarda para kazanan biri olarak kendi tecrübelerimden yola çıkarak yazıyorum. Yıllarca "ya internetten kazansan kazansan ne kadar kazanırsın" diye kafasındaki fikirleri hayata geçirmemiş ve şimdi keşke o zamanlar başlasaydım bu işe diyen biri olarak yazıyorum.

İnternetten para kazanmanın türlü türlü şekli var: E-iş yaratıp bundan para kazanmak (gittigidiyor, groupon vs.. gibi işler), e-ticaret ile fiziksel ya da sayısal (örneğin bir e-kitap gibi) ürün satmak, içerik yaratıp reklam geliri ya da satış ortaklığı ile gelir elde etmek, ağ sayfaları yaratıp bunları sonradan başkalarına satmak, anket doldurmak, vs.. gibi birçok yöntem var. Ben kendim sadece internetten içerik ile ve de sayısal ürün satarak para kazanmayı deneyimlediğim için burada sadece bu konudan bahsedeceğim.

İnternetten iyi miktarda para kazanmanın en iyi yollarından biri web siteleri yaratıp bunlardan reklam ya da satış ortaklığı (affıliate) geliri elde etmektir. Kabaca 2 tip web sitesi yaratabilirsiniz:
  1. Niş yani çok belirli bir konuya ya da ürüne yönelik siteler (Samsung Galaxy S4, Antalya Otelleri, İstanbul Apart Otelleri gibi) ya da 
  2. otorite sitesi denilen daha genel bir konuda sayfalar (örneğin Türkiye Tatili, Uzakdoğu Turları, Cruise Turlar, vs...).
Niş sayfalardan para kazanma yolunu seçenler genelde tanesi ayda 25 - 50 dolar getiren 100 sayfa yaratarak 2500 - 5000 gibi gelirler elde etme hedefi gözetirken otorite sayfası yaratanlar genelde tanesi 500 - 1500 dolar getiren 5-10 sayfa yaratma hedefi gözetiyorlar.

İnternetten para kazanmanın en iyi yollarından biri
para getiren web siteleri yaratmaktır.
Para kazanmanın yöntemi şu: Diyelim Antalya Otelleri ile ilgili bir sayfa yaptınız. Site yayına girer ve arama motorlarında bu konuyla ilgili araştırma yapan kişiler sitenize gelmeye başlar. Sitenizde reklamlar (Google Adsense gibi) ya da satış ortaklığı bağlantıları (örneğin hotels.com gibi) olur. Sitenize gelenler reklamlara tıklar ya da satış ortaklığı bağlantılarını takip ederek otel kiralarsa para kazanırsınız.

Bu sitelerin nasıl yapılacağı ya da sitenize arama motorlarından nasıl trafik çekeceğiniz başlı başına bir kitap konusu. Ama kendi tecrübelerim ile aşağıdaki liste size iyi gelir getiren bol trafikli bir sitenin tarifi:
  • Sitenizi blogspot.com ya da wordpress.com gibi ücretsiz yerlerde açmayın. Gidin adam gibi bir web hosting alın (en iyilerinden biri Hostgator) ve orada kendi domain ismi ile site açın. Şeçeceğiniz hosting firmasının performansı, band genişliği iyi olmalı ki, sayfa hızlı açılsın. Free hosting firmalarının yavaş hızları ile iyi para kazanamazsınız. Şurada örneğin bir hosting firması değerlendirmemiz var.
  • Sitenizde en az 50 (niş siteler için) idealinde 200'den fazla (otorite siteleri için) özgün yazılmış (copy-paste değil alın teri) yazı olacak.
  • Yukarıda bahsedilen yazıların her biri en az 500 kelime içerecek ve bir anahtar kelime etrafında dönecek.
  • Site ve yazılar ingilizce olacak. İngilizce 500 milyon ila 1 milyar insanın anlayabildiği bir dil ve daha önemlisi de ana dili ingilizce olan ya da ingilizceyi iyi seviyede konuşan toplam 500 milyon kişi internette en çok gezinen, alış veriş yapan ve de para harcayan insanlar. İngilizce bilmiyorsanız Türkçe de para kazanabilirsiniz ama ingilizce ile kazanabileceğinizin onda birini kazanırsanız şanslısınız.
  • Yazıların grameri düzgün olacak. Google translate ile falan olmaz bu iş.
  • Site ve yazılar temel arama motoru optimizasyonu kuralları çerçevesinde yapılacak.
Yukarıdakiler iyi bir trafiğe giden adımlar ama sadece trafik para getirmez. İnsanların para harcadığı ya da harcamaya niyetli olduğu konular bulmanız da lazım. 

Çok iş değil mi? Öyle hem de daha da kötüsü bunları harfi harfine yapsanız bile muhtemelen uzun süre iyi para kazanamayacaksınız. Niye zira yukarıda bahsettiğim para getiren konu bulma, yazı yazma, yazıları arama motorlarında öne çıkarma, onlarca site kurma ve yönetme gibi süreçlerin az sayıda denenmiş ve iyi gelir getiren yöntemleri, önemli miktarda zaman kazandıran araçları, vs.. var. Bir de bu süreçlerin çok çok sayıda denenmiş ya da denenmemiş ve işe yaramayan yöntem ve araçları var.

Eğer internetten para kazanmak istiyorsanız her gelir getiren iş için olduğu gibi yatırım yapmanız gerekiyor. Bu yatırımı zamanınız ya da para harcayarak (örneğin ingilizce yazı satın alma gibi) yapmanız gerekiyor. En önemli yatırımı zamanınızdan yapacaksınız. Sadece site yapmak için değil, çalışan ve gelir getiren bir proses geliştirmek için. Şahsi tecrübem şu ki eğer hemen para kazanmak istiyorsanız kendiniz 1-2 yıl debelenerek bir proses geliştireceğinize denenmiş bir prosese yatırım yapın. İnternetten para kazanmak istiyorum diyorsanız Niche Profit Classroom gibi para getiren siteler yaratmanın denenmiş ve çalışan yollarına para yatırın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder