28 Mayıs 2013 Salı

Bangkok Tavsiyeler

Bangkok Asya'nın en kozmopolit, eğlenceli ve hayat dolu şehri. Muhteşem tapınakları ve sarayları, otantik kanalları, midesi uygun olana sunduğu enfes Tayland mutfağı, çivisi çıkmıştan en sosyetesine geniş bir yelpazede zevke hitap eden cıvıl cıvıl gece hayatı ile gezileri ve görülesi bir mekan. Asya'nın ve Tayland'ın en iyi turist şehri olma ünvanını sonuna kadar hak ediyor.

Ekvatorun sadece 14 derece kuzeyinde bulunan Bangkok dünyanın en sıcak şehri invanına sahip. Güneşin genelde cayır cayır yaktığı, nemli havanın insana saldırır gibi abandığı Bangkok'u ziyaret etmek için en uygun zaman görece "serin" mevsime denk gelen Kasım - Şubat arası dönem. Serin mevsimde gündüz sıcaklıkları yine 30 derecenin üstünde olsa da geceleri hava cidden serinliyor. Bangkok'taki diğer mevsimler ise ortalama sıcaklığın 35 derece olduğu ve zaman zaman 40 dereceye vurduğu sıcak mevsim (Mart - Nisan) ve yağmurun bardaktan boşanırcasına yağdığı bol yağmurlu ıslak mevsim (Mayıs - Ekim arası). Islak mevsimin en yağmurlu zamanı ise Eylül - Ekim ayları ki Bangkok'u ziyaret etmek için en kötü zamanlar bu iki ay.

Burada biz Bangkok'a turla gitmeyip kendi başına gidenlere birkaç tavsiye vereceğiz.

Bangkok'ta nerede kalınır?
Bangkok'ta nerede kalınır konusu başlı başına bir yazı gerektirir. O yazımız da burada : Bangkok'ta nerede kalınır?

Suvarnabhumi Havaalanı
Bangkok'a muhtemelen devasa Suvarnabhumi Havaalanından girip-çıkacaksınız (eğer başka bir Tayland ya da Asya şehrinden uygun fiyatlı havayollarından biri ile geliyorsanız Don Muang Havaalanından girer çıkarsınız). Bu havaalanı ile ilgili bir iki tavsiye:

Son bir-kaç senedir Suvarnabhumi duty free mağazalarında - özellikle de King Power mağazasında - sıklıkla yapıldığı söylenen bir dolandırıcılık türedi: Burada alış veriş yapan birçok turist mağaza hırsızlığı ile itham edildiklerini ve uçaklarına binebilmek için çok ciddi miktarda para ödemek zorunda kaldıklarını iddia ettiler. İddialar ciddi olmalı ki birkaç ülke konsolosluğu burada alışveriş konusunda vatandaşlarını uyardı. Örneğin 2009 yılında bir arkadaşına bir ruj gösteren bir Danimarkalı kadın (belki de mağaza sınırlarından dışarı azıcık çıkmıştır) havaalanı polisince 11,000 USD ödemek zorunda bırakılınca Danimarka Büyükelçiliği vatandaşlarını Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı polisine karşı uyardı. Bu nedenle size tavsiyem bu havaalanındaki duty free mağazalardan uzak durmanız.

Suvarnabhumi Havaalanından Bangkok merkeze gitmenin en iyi, ucuz ve hızlı yolu Airport Rail Link. Havaalanının yolcu terminalinin zemin katından Bangkok merkeze giden bu hızlı tren servisi Bangkok'un korkunç sabah ve akşam trafiğinden kaçmanın en iyi yolu. Bu hatta 2 adet servis var: Direkt Makkasan or Phaya Thai Istasyonlarına giden Express Line ve de her istasyonda duran daha yavaş City Line.

Taksi için havaalanında varış katının alt katına, birinci kat, inin ve "Public Taxi" tabelalarını takip edin. Bu standa yürürken "taksi lazım mı abi" modunda birçok dolandırıcı aklınızı çelmeye çalışacak. Bu adamların ayarlayacağı ve adı zaman zaman "premium", "limuzin" olan taksilerin tek marifeti aynı mesafeyi 3 - 10 kat pahalı gitmek. Yolunuzdan şaşmayın tabelaları takip edin.  Burada taksi kiralayabileceğiniz bir stand olacak. Gideceğiniz yeri bu masaya bildirin. Burada gideceğiniz yeri Tayland alfabesi ile 2 parçalı bir slipe yazacaklar. Küçük parçayı taksici, büyük parçayı siz alacaksınız. Bu bilet olur da bir şikayetiniz olur diye. Havaalanından şehre gidiş 250 - 400 baht tutar. Buna ek olarak da otoyol parası 25 - 45 baht ve de 50 baht havaalanı parası gibi birşey ödemeniz lazım.

Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı civarinda kalmanız gerekiyor ise Bangkok havaalanı civarındaki en iyi oteller ve otel fiyatları için buraya bakabilirsiniz.

Bangkok içinde ulaşım
Bangkok özellikle sabah ve akşam çekilmez çile halini alan berbat trafiği ile meşhur. Kıymetli Bangkok tatilinizin önemli bir kısmını bu trafikte heba etmek istemiyorsanız en iyi alternatifiniz bu trafiğe (yani taksilere) en az bulaşarak raylı toplu taşıma sistemlerini ve de şehrin nehir ve kanallarında çalışan küçük botları kullanmak.

Bangkok'un en meşhur toplu taşıma sistemi BTS Skytrain. Kendi başına bir turist aktivitesi olan bu sistemde seyahat aynı zamanda Bangkok trafiğini tepeden by-pass eden oldukça hızlı bir ulaşım metodu. Daha yeni (2004'te açılan) metro (MRT diye biliniyor) ikinci bir alternatif. Turist olarak siz muhtemelen daha çok Skytraın'i kullanacaksınız. Bangkok'ta otel seçerken mümkün olduğunca SkyTrain istasyonlarına yürüme mesafesindeki trenleri seçin. Bu tek hareketle Bangkok trafiğinden, adamı yolmaya and içmiş yüzsüz taksicilerden kendinizi korumuş olursunuz. Metro ise birkaç önemli mekana ulaşmak için iyi bir alternatif (örneğin Chatuchak Weekend Market için Kamphaeng Phet MRT İstasyonu).

Chao Phraya Nehri üzerinde işleyen yüzer otobüs Chao Phraya Express Boat turist olarak Bangkok'ta bulunan herkesin en az bir kere yapması gereken bir aktivite. Wat Rajsingkorn'en başlayıp kuzeyde Nonthaburi'ye uzanan servis Bangkok'un tarihi merkezi Rattanakosin'in Grand Palace (Tha Chang rıhtımı) and Wat Pho (Tha Tien rıhtımı) tüm ana turist merkezlerine uğruyor.

Bangkok içinde arada mutlaka kullanmanız gerekecek olan taksiler ise kendi başına bir konu. Yeni başlayanlar için Tayland adlı yazımızdaki Taksi bölümünü mutlaka okuyun.

Bir de tabii ki Tuk Tuk denilen 3 tekerli gaz makineleri var. Bangkok'ta tuk tuk ile ilgili tavsiyem basit: Tuk Tuk'a binmeyelim, binenleri uyaralım. Sırf denemek için bir kere binecek iseniz ise önceden fiyatta pazarlık yapın ve bu adamların sizi ne olursa olsun götürmeye çalışacakları dükkanlardan hiçbir şey almayın. Tuk Tuk ile ilgili olarak Yeni başlayanlar için Tayland adlı yazımızdaki Tuk Tuk bölümünü mutlaka okuyun.

Bangkok Tuk Tuk
Bangkok'un 3 tekerli soygun tezgahları Tuk Tuklar.
Dolandırıcılık
Bu bölümde nereden çıktı demeyin. Tayland "Land of Tousand Smiles" (Binlerce Gülücük Diyarı) gibi bir motto ile kendini tanıtır dünyaya. Gerçekten de Tayland'lılar sıcak kanlı insanlar. Ama bu sıcak kanlı insanların turist mekanları çevresinde konuşlanan önemli bir miktarı Tayland'ın oldukça yolsuzluğa batmış bürokrasisi tarafından göz yumulan (ve de bazen iş birliği içinde olan) mafyanın adamları. Bu mafya canınıza kast etmese de cüzdanınıza önemli zararlar verebilirler. Yeni başlayanlar için Tayland adlı yazımızdaki Dolandırıcılıklarla ilgili bölümleri okumadan Tayland'a ayak basmayın. Yılların eskitemediği Bangkok Gem Scam yanında daha türlü türlü dolandırıcılık mevcut.

Bangkok'ta gezilecek görülecek yerler
 Rattanakosin Adası Bangkok'un tarihi merkezi, İstanbul'un Sultanahmed semtinin bir karşılığı. Bu muhteşem ve masalsı mekan yüzlerce tapınak ve saray ile süslü olsa da siz muhtemelen birçok turist gibi sadece 3 büyük turist merkezine gideceksiniz:  Büyük Saray (Grand Palace), dünyanın en büyük Yatan Buda heykeline ev sahipliği yapan Wat Pho ve nehrin öte yakasında olsa da kendisi ve manzarası ile mutlaka görülesi Wat Arun.


Wat Arun Bangkok
Bangkok'un en görülesi 3 mekanından biri olan Wat Arun (Şafak Tapınağı)
Bangkok Gece Hayatı
Bangkok'un gece hayatı denilince ilk akla gelen tabii ki Red Light Districts. Turist ve expatlara hitap eden 3 adet bölgede, Patpong, Soi Cowboy ve Nana Plaza akıp giden bu atraksiyon için şu yazımıza bakabilirsiniz : Bangkok Gece Hayatı: Red Light Districts

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder