25 Haziran 2014 Çarşamba

Eli Wallach, İyi, Kötü ve Çirkin'in "Çirkini" 98 yaşında hayatını kaybetti.

Sergio Leone'un 1966 yapımı muhteşem filmi "İyi, Kötü ve Çirkin"in "çirkin"i Tuco Ramirez'i canlandıran Eli Wallach, 98 yaşında hayatını kaybetti. Oyunculuk kariyeri 60 yıl süren 1915 doğumlu üstad 1960 yapımı Yedi Silahşörler (The Magnıfıcent Seven) ve Baba III (The Godfather Part III) gibi başyapıtlarda da önemli rollerde bulunmuştu.

Eli Wallach'i en son 2010 Oscar törenlerinde görene kadar aslında hala yaşadığını bile bilmiyordum. Benim için Eli Wallach çocukluğumun en unutulmaz filminin ve en unutulmaz film sahnesinin 3 kahramanından biridir. Aşağıdaki videodaki sahne "İyi, Kötü ve Çirkin" filminden. Filmin sonunda, Üzgün Tepe Mezarlığına gelen "İyi" (ki hiç de iyi değildir), "Kötü" (İyi ve çirkinden kötü değildir) ve "Çirkin" (bakımsızdır, çirkin değildir) Meksika duellosuna girişirler.


Bu meşhur sahne Sergio Leone'un müziğe göre sahne hazırlamasına bir örnektir. Sahnede çalan  Ennio Morricone'un Il Trio parçasının ritmine uyacak şekilde yapılan çekim ve sahnedeki gerilim unutulmaz (Leone müziğin mezarlıktaki ölülerin duelloya tutuşan üçlüye gülüyor gibi hissettirmesini istemiş).


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder