30 Haziran 2014 Pazartesi

Sidney'de nerede kalınır?

Sidney çoğunlukça Avustralya'nın başkenti olarak bilinir ama aslında Avustralya'nın en önemli şehri ve birçok açıdan merkezi olsa da Avustralya'nın başkenti değildir (Avustralya'nın başkenti Canberra adlı bir şehir). Sidney muhtemelen dünyanın en güzel ve yaşanılası şehri. Muhteşem plajları, güzel şehirciliği, renkli gece hayatı, yemekleri, eğlence ve gezip-görme imkanları ile oldukça uzakta olsa da gidilip görülesi bir şehir. Şehir aynı zamanda dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri. İngilizlerce kurulsa da dünyanın her yerinden göç aldığından bugün hemen her kültürün izlerini bulabileceğiniz bir yer.

Sidney yılın hemen her ayı ziyaret edebileceğiniz bir şehir. Yılın 300 günü güneşli olan şehri ziyaret etmek için en güzel zaman yaz ayları (Aralık - Şubat arası). Sidney güney yarımkürede olduğu için iklim açısından Türkiye'nin tam tersinde (bizde kış iken orada yaz, orada yaz iken bizde kış). Bu mevsimde hem şehirden, hem şehrin plajlarından, hem de şehrin sokaklara akan gece hayatından yararlanabilirsiniz.

Biz uzatmadan Sidney'de nerede kalınır sorusuna gelelim. Sidney'in özellikle şehir merkezinde yüzlerce konaklama imkanı mevcut. Backpacker otellerinden muhteşem Opera Binası ve Sidney Körfezi manzaralı lüks otellere uzanan yelpazedeki Sidney otelleri en popüler konaklama mekanları. Eğer iş için Sidney'de iseniz, işinize yakın ve iyi bir iş oteli bulmanız kolay. Örneğin güney Sidney'de havaalanı civarında, kuzey-batıda Macquarie Park civarında ya da Parramatta'da kolayca otel bulabilirsiniz.

Eğer Sidney plajlarına yakın olmak isterseniz ise Manly ve Bondi otelleri size göre. Manly'den 25 dakika feribotla Sidney merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Daha az bilinen ama kalmaya uygun deniz kenarı semtlerinden biri de Cronulla. Burası sahil kenarında kalabileceğiniz otellere sahip ve Sidney merkeze tren ulaşımı var.

Sidney'de 3 yıldızlı oteller ve bunlardan daha az konforlu oteller 23 - 189 Dolar arasında gecelik oda fiyatlarına sahip. Eğer 4 yıldızlı bir otelde kalacaksanız konumuna, kalitesine ve yılın zamanına göre 60 - 300 Dolar arası bir gecelik oda fiyatına razı olmanız gerekecek. 5 yıldızlı Sidney otellerinde ise oda fiyatları 80 - 450 Dolar arası.

Biz burada tek tek Sidney otel tavsiyesi vermek yerine Sidney'in turistler için önemli olan, Sidney merkezdeki semtlerini tanıttık. Bu bölgelerdeki otellerin ayrıntıları için verdiğimiz sayfa linklerine bir göz atabilirsiniz.

Sidney Haritası (Sidney merkez) ve semtleri
Sidney Haritası (Sidney merkez) ve semtleri

Sidney şehir merkezi

Sidney'in iş ve finans hayatının kalabalık kalbi olan şehir merkezi aynı zamanda pek çok turist atraksiyonunun bulunduğu bir bölge. Burası aynı zamanda ülkenin en eski Avrupalı yerleşim bölgesi (Vali Philip Avustralya topraklarındaki ilk Britanya Bayrağını 1788 yılında buraya dikmiş). Sidney'in Opera Sarayı ve Sydney Tower gibi önemli binaları bu bölgede. Bunun yanında bol bol tarihi bina, gökdelen, güzel restoran ve bar bulabileceğiniz şehir merkezi, Sydney'in ve Avustralya'nın kalbi.

Sydney city center (Sidney şehir merkezi) genel olarak pahalı Sidney otellerinin adresi. Burada ucuz Sidney oteli bulmanız zor. Eğer Sidney şehir merkezinde kalmak isterseniz, buradaki oteller, otel fiyatları ve konuk yorumları gibi detaylar için Sidney şehir merkezi otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

The Rocks

Sidney şehir merkezinin hemen kuzey batısındaki The Rocks bölgesi karakter olarak şehir merkezinden oldukça farklı. Bu tarihi bölge Sidney gece hayatının merkezi ve meşhur Sydney Harbour Bridge'in (Sidney Körfez Köprüsü) bulunduğu yer. 

The Rocks, Sidney'in en iyi oteli Park Hyatt Sydney gibi lüks otellerin olduğu, ucuz konaklama bulunmayan bir bölge. Buradaki oteller, otel fiyatları ve konuk yorumları gibi detaylar için Sidney The Rocks otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

The Rocks bölgesindeki oteller, oda fıyatları gibi ayrıntılar ve otel karşılaştırmaları için Sydney The Rocks otelleri sayfasına bakabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder