8 Haziran 2014 Pazar

Selanik'te nerede kalınır?

Yunanistan'ın Atina'dan sonraki ikinci büyük kenti ve kültürel başkenti Selanik, mükemmel restoranları, müzeleri, gezilip-görülecek yerlerinin yanında gittikçe daha renkli hale gelen gece hayatı ile ziyaretçilerine güzel bir tatil vaadeden bir şehir. Küçük, tabanvay ile rahatça gezilebilecek bu 1 milyon nüfuslu şehir, Yunanistan'ın geri kalanına da oldukça iyi bir şekilde bağlı. Bütün modern olanaklarının yanında 3,000 yıllık bir tarihe sahip bu şehir Roma, Bizans ve Osmanlı Döneminin izlerini barındıran zengin bir tarihi içeriğe sahip.

Lonely Planet tarafından Dünyanın en iyi 5 parti kentlerinden biri olarak seçilen Selanik'in festivaller, organizasyonlar ile süslü bir takvimi ve Yunanistan'ın kendine has havasını da barındıran çok renkli bir gece hayatı var. Şehir aynı zamanda da alışveriş meraklılarına oldukça iyi imkanlar sunuyor. Şehrin Tsimiski Caddesi ve Proxenou Koromila Bulvarları Selanik'in en önemli ve kalburüstü alışveriş merkezleri.

Bugün modern Selanik merkezinin kuzeyinde kalan Ano Poli (eski şehir) bir zamanlar büyük bir Yahudi popülasyonu da barındıran, şehrin Osmanlı bölgesi. Mustafa Kemal Atatürk Müzesi olarak hizmet veren ve Atatürk'ün doğup büyüdüğü ev de bu bölgede. Ano Poli'nin büyü kısmı maalesef 1917 yılında devasa bir yangın ile yerle bir olmuş.

Selanik'te nerede kalınır sorunsalına gelelim. Biz burada tek tek Selanik otel tavsiyesi yapmak yerine, şehrin kalmak için en popüler ve güzel mahalleleri ile ilgili bilgi vereceğiz. Buralardaki otellerin ayrıntıları için her bölümdeki Selanik otelleri linklerini takip ederek otel ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

Selanik her yelpazede otel sunan bir şehir. Ama özellikle üst segmentte Yunanistan'ın en iyi otelleri burada. Selanik'in Makedonia Palace Oteli örneğin, Yunanistan'ın en ünlü ve  pahalı oteli. Hyatt Regency Casino and Hotel ise Yunanistan'ın en büyük kumarhanesine sahip. Şehirdeki Waterland ise Doğu Avrupa'nın en büyük su parkı.

Selanik Kordonboyu ve şehrin simgesi White Tower
Selanik Kordonboyu ve şehrin simgesi Beyaz Kule
Şehir Merkezi (Kordonboyu, Aristotle Square, Navarino Square)
Derler ya Selanik İzmir'in Kavala ise Kuşadası'nın ikizi diye. Selanik'te de İzmir gibi bir kordon boyu var. Selanik'in Kordonboyu, şehrin en meşhur ve popüler bölgesi. Nikis Square boyunca devam edip meşhur Beyaz Kuleyi (White Tower'ı) geçen Selanik Kordonboyu çeşitli restoran, kafe ve gece boyunca açık olan barlarla dolu. Selanik kordonboyu hem Selanik'lilerin hem de turistlerin Selanik gece hayatı deyince akıllarına gelen ilk yer aynı zamanda.

Selanik'in en ünlü ve popüler meydanı Aristotle Square (ya da Aristotelous Square), şehrin simgesi White Tower ve kordonboyuna yürüme mesafesinde. Aristotle Meydanı yakınında bol miktarda orta ve ortanın üstü seviyede otel bulabilirsiniz ki çok ucuz Selanik oteli aramıyorsanız ilk bakmanız gereken bölge bu bölge.

Aristotle Meydanına yakın Navarino Square ise Selanik'in ikinci popüler meydanı. Özellikle akşamları renklenen bu mekanın yakınlarında Aya Sofya temel alınarak yapılmış bir kilise var: Agia (Saint) Sofia.

Genel olarak eğer Selanik'te kalacaksanız, şehrin modern merkezinde kalmaya bakın. Bu bölgedeki oteller ve otel oda fiyatları gibi detaylar için Selanik şehir merkezi otelleri sayfalarına bakabilirsiniz. Özellikle şehrin popüler meydanı Aristotelous Square civarındaki oteller size merkezi bir lokasyon sunacaklar. Buradaki oteller için bakınız Selanik Aristotelous Square otelleri.

Selanik Aristotelous Meydanı, şehrin en popüler ve merkezi meydanı.
Ladadika
Yakın zamana kadar pek tekin bir yer olarak anılmayan Ladadika bugün en renkli Selanik gece hayatı mekanlarından biri. Bir nevi bizim İstanbul tarlabaşı. Selanik Limanının batısında kalan bu bölgede kalmak isterseniz eğer Selanik Ladadika otelleri sayfasına bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder