30 Haziran 2014 Pazartesi

Toronto'da nerede kalınır?

Kanada'nın en kalabalık kenti ve Ontario Eyaletinin başkenti olan Toronto, ülkenin oldukça liberal göçmen politikası sayesinde 1960lı yıllardan itibaren hızla gelişerek günümüzde 80den farklı etnik grubun yaşadığı, dünyanın kültürel olarak en renkli kentlerinden biri haline gelmiş.

Toronto devasa bir şehir. Ontario Gölü kıyısında 32 kilometre boyunca uzanan şehir, Kuzey Amerika'nın tipik, birbirini ızgara şeklinde kesen caddeleri stilinde bir yapıya sahip. Şehrin merkezinde oldukça yoğun bir tarihi merkez, bunu çevreleyen şehrin eski varoşları ve de bunların dışında da savaş sonrası yapılan çevre mahalleler var.

Toronto otellerinin ve hostellerinin çoğu downtown'ın hemen dışında bulunuyor. Standart Toronto otel oda fiyatları genelde $150+, motel oda fiyatları genelde $60-80 ve hostel koğuş yatağı fiyatları ise genelde $20-40 civarında.

Old Toronto (Downtown, West End, East End, Midtown, Islands)
Eski Toronto olarak bilinen merkezi bölge Downtown, West End, East End, Midtown ve Islands semtlerinden oluşuyor. Downtown Toronto şehrin merkezi. Bu semt, merkezinden boylu boyunca Yonge Street tarafından ikiye ayrılıyor. Şehrin downtown dışındaki semtlerinin genel kültürel havası burada pek olmasa da Toronto'nun bazı büyük turist atraksiyonları burada olduğu için gidilip görülmesi gereken bir yer. Toronto'nun tarihi Fairmont Royal York oteli gibi burada kalabileceğiniz oteller de var. Ama genel olarak burası bir Finance District ve cam plazalarla dolu.

Yonte Street Toronto'nun en eski caddelerinden biri ve 1900lü yıllardan öncesine uzanan bir tarihi var. Bu cadde, Toronto'nun ana caddesi ve dünyanın en uzun şehir ana caddesi aynı zamanda (Ontario Gölü kıyılarından başlayıp tam 1,896 kilometre uzanarak Simcoe Gölü kıyısında bitiyor.

Totonto haritası ve merkezi Toronto semtleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder