26 Mayıs 2012 Cumartesi

Phuket Adası Tavsiyeler

Phuket Adası Güneydoğu Asya’nın en gözde tatil mekanlarından biri ve Tayland’ın muhtemelen en bilinen tatil mekanı. Her ne kadar Türkiye’den uzak ve ulaşım görece pahalı olsa da, Tayland’ın Türk pasaportundan vize istememesi ve Tayland’ın tatil mekanı olarak görece ucuz olması nedeniyle Phuket’e tatile giden Türk turistsayısı her geçen sene artmakta.

Phuket Adası denizi, plajları, dalış mekanları ve de tabii gece hayatı ile meşhur. Adada bir çok plaj var, kimisi çok çok güzel olsa da bazıları onca yolu geldikten sonra hayalkırıklığına uğratacak kadar sıradan. Phuket’in en ünlü yöresi gece hayatıyla meşhur Patong kasabası ve bu kasabanın plajı. Bu üç kilometer uzunluğundaki plaj Phuket’in en meşhur ve en kalabalık plajı.Aslında plaj eskiden çok güzel olsa da şu sıralar yoğun turist akını sebebiyle eskigüzelliğinden oldukça uzakta.Plaj yine de güneşlenmek ya da yüzmek için fena bir yer değil. Burada aynızamanda jet-ski gibi su sporları da yapılıyor ama daha once bir yazımızda belirttiğimiz gibi siz siz olun Tayland’da jet-ski falan kiralamayın.Tayland güzelliği yanında hemen her fırsatta turist dolandıran mafyöz grupları ve de bunların her daim yardımcısı polisleri ile meşhur.Aman ha, söylemedi demeyin.Tayland’da jet-ski falan kiralamayın!

Herneyse, eger daha sakin ve guzel bir plaj arıyorsanız Patong yerine daha güneydeki KataPlajı veya Karon Plajı civarını tavsiye ederim. Ama phuket adasının denize doğru tatlı bir eğimle sokulan, beyaz kumları ve sessiz sakin ortamları ile meşhur en güzelplajları daha uzakta, adanın kuzey batısındalar. Fakat bu güzelliklerinden dolayı kuzey batı plajlarının hemen her karışları bir tatil köyünce parsellenmiş durumda. Benim favorim yine de Kata Plajı. Kata Plajı phuketin en güzel plajlarından biri.Bu uzun ve beyaz kumlu plaj, muson sezonunda (Mayıs – Kasım) deniz bir miktar dalgalı da olsa çok güzel ve sakin bir tatil imkanı sunuyor.Aynı zamanda da bu plajın güneyinde nefis bir Tayland yemeği restoranı var: Kata Mama Seafood Restaurant. Burası harika bir plaj restoranı fiyatları ve de yemekleri de oldukça iyi.Mayodan su damlarken taze taze deniz mahsülü yemek steyenlere. Eğer bütçeniz çok sıkı değilise bundan daha iyi bir mekan önerisi de Mom Tri’s Boathouse Wine & Grill (yine kata plajında). Bu restoranın Kata Plajınave Andaman Denizine tepeden bakan harika bir manzarası var. Akşam yemeğine gidiyor iseniz güneş batarken orada olmaya bakın.

Phuket adası nerede?
Phuket Adası Tayland'da. Tayland, Güneydoğu Asya'da. Ada, Andaman Denizinde, Tayland'ın güneyinde kalıyor. Eğer dünya haritasında görmek istiyorsanız şuraya tıklayın.

Phuket’te plaj tavsiyesinin yanında Phuket otel tavsiyesi de isterseniz Kata Plajındaki üç yıldızlı Orchidacea Resort’i tavsiye ederim. Kata Plajina tepeden bakan bu otel her ne kadar kalite olarak sıradan olsa da manzara olarak 10 numara. Genel olarak Phuket Otelleri için Phuket Otelleri sayfasına bakabilirsiniz. 

Phuket'e nasıl gidilir?
Phuket'e gitmek için pek çok kişi Bangkok'a uçup oradan da başka bir şirketle (ya da code sharing ile) Phuket'e uçuyor. Bu kadar zahmete aslında gerek yok. Qatar Airways İstanbul (Atatürk ve Sabiha Gökçen) ve Ankara'dan kalkıp Doha aktarmalı Phuket'e uçuyor. Havayollarının Uzak Asya'ya uçuşları da genelde görece ucuz ve uçuş kalitesi de oldukça yüksek. Qatar Airways İstanbul Atatürk Havaalanından olduğu gibi İstanbul Sabiha Gökçen'den ve Ankara'dan da kalktığı için İstanbul Anadolu Yakası ve yakın şehirlerden ve Ankara'dan ortadoğu ve Asya'ya uçmak için iyi bir alternatif. 
Bangkok'tan yolculuğun sonuna doğru küçük bir uçağa aktaracağınıza Doha'da aktarım yapıp direk Phuket'e uçmak daha az yorucu. En son Phuket uçak bileti fiyatları için Qatar Airways - Türkiye sayfasına bakabilirsiniz.

Phuket’e gitmişken tabii yemek tercihi olarak en iyi Tayland yemegi restoranını arayacaksınız.Puket’in en iyi Tayland yemeği restoranı da muhtemelen Patong kasabasındaki 20 yıllık The Sea Hag’dır. Restoran deniz mahsülleri veTayland yemeği sunsa da asıl iyi oldukları taraf tayland yemeği. En iyi mi tabii ki tartışılır ama çok iyi!

Phuket Adası
Phuket Adası
Peki Phuket’te ne yapılır? Puket’in en büyük turist aktivitesi ve de birçok turistin adaya gelmesinin en önemli nedeni phuket gece hayatı. Phuket’in gece hayatının en aktif olduğu yer ise Bangla Road. Phuket Adası sex turizmi konusunda Pattaya'ya göre daha edepli olsa da sonuçta Tayland'da her yerde olduğu gibi burada da seks turizmi var ve Phuket seks turizminin merkezi de Bangla Roadç Burası eğer Phuket’e sex amaçla gitmedi iseniz bile görmeniz gereken bir yer.  Bu uzun caddenin kendisi de pek çok bara sahip olsa da asıl atraksiyon caddeden içeri giren v easlında sokaktan ziyade eğlence merkezleri olan dar sokaklarda (soi). Bunların en meşhurları Soi Easy, Soi Gonzo, Soi Tiger, Soi Vegas, Soi Eric. Bar önerisi? Soi Easy’deki The Secret A Go Go. Daha pahalı (kapıda giriş ücreti bile pahalı ama pazarlık edin) ve klas bir mekan olsa da şovları (bikini girl show, lesbian show ve super model show) iyi ve kızları sıradan tayland bar kızlarına göre oldukça güzel.Soi Gonzo’daki meşhur Aussie Bar ve Tiger Discotheque de gezilip gorulesi gece mekanlari.

Tayland’a gitmişken 2 şeyi yapmadan olmaz: Thai Box maçlarını izlemekve de file binmek. Bu 6 tonluk hayvanın sırtı pek de konforlu bir yolculuk sunmasa da unutulmaz bir deneyim sunuyor ve anca fil sırtında girebileceğiniz balta girmemiş tropik orman gezisi kaçmaz! Tavsiye: Kok Chai Safari. Rawaiile Kata Plajının arasında bir yerde. Eğer Bangkok’a da gidecekseniz oradaki Perşembe gecesi boks maçları daha iyi ama eğer buna fırsatınız yok ise Bangla Boxing Stadium’a uğramadan Puketten ayrılmayın (Cuma, Pazar ve Salı geceleri maç var ve maçlar saat dokuzda başlıyor).

Phuket Adası ile ilgili diğer yazılarımız için Phuket Adası etiketine bakabilirsiniz.

1 yorum:

  1. Phuket adasinda ac kalmayin. Facebook'ta "Kataturk Turkish Restaurant" yazarak kolayca ulasabileceginiz restoranimizda genis bir menu yelpazesi ile sizleri burada agirlamaktan zevk duyariz.

    YanıtlaSil