3 Eylül 2014 Çarşamba

Melbourne'da nerede kalınır?

Avustralya'nın en büyük ikinci şehri olan Melbourne'a yolu düşecekler için Melbourne'da nerede kalınır sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Melbourne Şehir Merkezi

Melbourne Şehir Merkezi  Viktorya dönemine ait ofis binaları, çelik ve camdan yapılmış gökdelenlerle kesişen ve gökyüzü ile birleşen Yarra Nehrinin Kuzey kıyısında konuşlanmış. Ana cadde, Swanston caddesi, şehrin kuzeyinden  gotik St Paul’s Katedraline, sarı ve kırmızı Edward mimarisini içeren Flinder sokağı ve ışıklar saçan Federasyon meydanına uzanıyor. Alışveriş için ana caddeler, Collins sokağı ve Bourke Sokağı Alışveriş merkezi, doğudan batıya uzanmakta , ve birbirine bağlı bir çok sırakemerli ve  küçük sokakla çevrilmektedirler.

Doğu Melbourne

Spring sokağından itibaren Melbourne’un merkezinden doğusuna doğru ışık yayan sokaklar doğu sınırının sonuna kadar uzanmaktadır. Bu sakin ve aşırı rağbet gören bölge demir dantelli balkonları, Art Deco apartmanları  ve harika teraslı evleri ve bahçeleri ile ünlüdür. Şehrin kenarında, peyzajlı hazinemsi bahçeler  karaağaçlarla kaplı antik yollara sahip Fitzroy bahçelerinden Kaptan Cook’un kır evine kadar uzanır. Yayalar için yapılmış bir köprü üzerinden, spor meraklılarını Melbourne kriket alanına ulaştıran tren yollarına, yada köprüyü takip edip indirimli moda mağazalarına ve dünya mutfaklarının bulunabileceği resturantlara gidilebilir.

Melbourne ve Yarra Nehri
Carlton ve Fitzroy

Eğer yolunuz şehrin en kuzeyindeki Lygoon sokağına düşerse, İtalya tüten Carlton da kalıp Melbourne’da bir çok güzel restaurant deneyebilir, şarküteri, kitap mağazası ve alışveriş yapabileceğiniz diğer mağazaları ziyaret edebilirsiniz. Melbourne Üniversitesindeki kumtaşı manastırı, ve şehir merkezi yalnızca yürüyüş mesafesindedir. Parıldayan teras evleri ile Carlton silueti ve Carlton bahçelerini taçlandıran Viktorya dönemi Sergi Binası ışıl ışıl gök kubbeyi aydınlatır.

Güney Melbourne

Güney Melbourne güneyden başlayarak, Yarra Nehrinin en kalabalık kıyılarından, Phillip koyunun plajlarla kaplanmış bölgelerine kadar uzanır. Soutbank gezi alanındaki lüks hotel ve retaurantların Casinolardan gökyüzüne yansıyan ışıkların oluşturduğu ve Yara nehrine yansıyan harika manzaraları vardır. St Kilda Sokağı, Sanat müzesi, Ulusal Viktroya Galerisi ve Botanik Bahçelere uzanır.  Birçok tramvay yolu güney Melbourne marketine ve Melbourne ile Albert Parkında ki insanların koşuşturduğu, köpeklerini gezdirdiği ve kite board yaptıkları  plajlara uzanmaktadır.

St Kilda

Albert Park’dan itibaren sahil yolunu güneye doğru takip edibilir ve, Beaconsfield Parade’e oradanda Melbourne’un oyun alanı olan St kilda’ya varabilirsiniz. Fitzroy Sokağı ve Acland sokağına bakan, kırmızı çatılı Edward everlerinin karışımı, Art deco daireleri, modern binaları ile St Kilda Melbourne’da rahatlamak için gidebileceğiniz deniz kenarlarından biridir. Denizin kenarındaki Pazar Pazarı, Luna Parkı, Hedonistik bar ve restaurantları ile hafta sonları genellikle şehrin en canlı bölgesi burasıdır. Mecca müzisyenlerinin, artistlerinin, şairlerinin ve çingenelerin izleri ayrı bir hava katmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder