20 Eylül 2014 Cumartesi

Yalova Termal'de nerede kalınır?

Türkiye'de kaplıca denilince akla ilk gelen yerlerden biri kuşkusuz Yalova Termal. 2000 yıllık kaplıca geçmişi ile Yalova Termal Kaplıcaları dünyaca meşhur bir yer. Yalova il mekezinden sadece 12 km uzaklıktaki Termal, İstanbul, İzmit ve Bursa gibi büyük şehirlere yakınlığı dolayısı ile oldukça kolay ulaşılır bir yer. Kaplıcalarının yanında iki vadi arasında kalan güzel doğası ile Termal günübirlik ya da haftasonu şehirden kaçmak için ideal.

Termal İstanbul'a deniz yolu ile sadece 2 saat uzaklıkta ve İzmit ile Bursa'dan da karayolu ile 1 saat uzaklıkta. Termal her mevsim gidilebilecek bir yer. İlkbaharda doğanın canlandığı zaman ya da sonbaharda yaprak dökümünde ayrı güzel olsa da sıcak kaplıca sularının keyfi en güzel kış aylarında çıkarılır.

Yalova Termal Kaplıcalarının ilk hamamları yaklaşık 1600 sene önce Bizans İmparatoru Constantinus (312-337) tarafından yaptırılmış.Daha sonra Bizans Döneminde önemli bir kaplıca merkezi olan bölge Osmanlı döneminde ilk başkent olan Bursa'daki kaplıcalarla rekabet edememiş ve Sultan Abdülmecid'in annesi Bezm-i Alem Valide Sultanın burada romatizmalarına şifa bulup Termal ünlenene kadar hep arka planda kalmış. Osmanlı'nın son döneminde yapılan yatırımlar ile tekrar ön plana çıkan Termal ardı ardına gelen savaş ve felaketler döneminde unutulmuş gitmiş. Cumhuriyet Döneminde ise burayı pek beğenen Atatürk'ün de katkıları ile bugünkü ününe ve popülerliğine kavuşmuş.

Yalova Termal Kaplıca ve hamamlarının şifalı suları romatizma, sindirim sistemi hastalıkları, karaciğer, safra kesesi hastalıkları, böbrek hastalıkları ve kadın hastalıklarına faydalı gelmekte.

Peki Yalova Termal'de nerede kalınır? Termalhem yerli hem de yabancı turistlere hizmet veren otelleri ile güzel seçenekler sunuyor. Biz öne çıkan birkaç oteli tavsiye edeceğiz. 5 Yıldızlılardan başlayalım.

Limak Termal Butik Otel

İlk misafiri Mustafa Kemal Atatürk olan tarihi otel, Limak Turizm Grubu tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilip Limak Thermal Boutique Hotel adıyla misafirlerini ağırlıyor. Her odasında termal suyun verildiği özel jakuzisi bulunan 5 yıldızlı Termal otelin Spa merkezinde, 100 metrekarelik bir termal havuz, Türk Hamamı, Sauna, Buhar banyosu ve masaj merkezi yer alıyor.

5 Yıldızlı Limak Termal Butik Otelö Termal Otellerinin en iyilerinden
Black Bird Thermal Hotel and SPA

Haziran 2013 tarihinde hizmete açılan 4 Yıldızlı Black Bird Thermal Hotel and SPA Beyaz Saray tarzındaki mimarisi ile konuklarını konforlu ve şık odalarında karşılıyor. Otel bay ve bayanlara ait olmak üzere Kapalı Thermal Havuz Türk hamamı, buhar odası, Tuz odası, Sauna ve özel terapi odaları, özel jakuzi odaları kullanıma sunmakta. Otelin 32-43°C arasında değişen florürlü, termomineralli suyu romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde, kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, ortopedik operasyonlar, nörolojik rahatsızlıklar, stres ve spor yaralanmaları ile kadın hastalıklarının tedavisinde faydalı ve cilt üzerinde gençleştirici etkisi de bulunmakta.

Black Bird Thermal Hotel and SPA, 2013 yılında hizmete giren yepyeni bir Termal oteli

Thermo Vital Hotel

Termal'de bir miktar merkezin dışında ama çam ağaçları ile kaplı yemyeşil bir doğanın içindeki 3 yıldızlı Thermo Vital Hotel, geniş ve rahat odaları, SPA ve hamamı, ve aileler için ideal olan iki oda ve iki banyoya sahip suitleri ile güzel bir Termal oteli. Sessiz, sakin, temiz ve konforlu bir termal otel arayanlara.

Thermo Vital Hotel
Green Thermal Hotel

Termal Gökçedere Mahallesindeki 3 yıldızlı Green Thermal Otel çevresindeki alışveriş olanakları, odaları, hamamı, termal suyun verildiği oda içi jakuzileri ile öne çıkıyor. Suit odalarda iki çocuklu ailelerin rahatça kalabileceği otel temiz ve konforlu.


Termal'de oteller bu listedekilerle sınırlı değil. Termal otellerinin geniş bir listesi, karşılaştırmalı otel oda fiyatları ve kullanıcı değerlendirmeleri gibi ayrıntılar için  Yalova Termal Otelleri  sayfasına bakabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder