29 Mayıs 2015 Cuma

Kudüs'te nerede kalınır?

İsrail'in en büyük şehri olan Kudüs aynı zamanda dünyanın en eski kentlerinden biri İslam, Hristiyanlık ve Yahudi Dinleri için en kutsal yerlerden biri olan şehir, binlerce yıl öncesinden kalma yapıların modern apartman ve ofis binaları ile yan yana bulunduğu, hem manevi hem de tarihi eserlerle dolu dünya gözü ile görmeden varolduğuna pek inanamayacağınız büyülü bir yer.

Kudüs'ün tarihi merkezi Osmanlılar zamanında16. yüzyılda inşaa edilmiş görkemli surlarla çevrili, şehrin hem coğrafi hem de manevi kalbi olan bir bölge. Bu tarihi bölge kabaca Müslüman, Yahudi, Ermeni ve Hristiyan Mahalleleri diye 4 bölgeye ayrılmış. 3000 yıldan eski tarihi olan bu bölgenin şu anki planı Bizans zamanından kalma. Burası içinde insanların gündelik hayatlarına tüm canlılığı ile devam ettiği bir açık hava müzesi. İsrail'in tarihi merkezi aynı zamanda oldukça küçük bir alana konsantre olmuş vaziyette ve yayan gezebileceğiniz bir yer (zaten birçok yerine ancak yaya girebileceğiniz dar sokaklardan geçerek ulaşabilirsiniz).

Kudüs'te nerede kalınır sorusuna gelelim. Biz bu yazımızda tek tek Kudüs otel tavsiyesi vermek yerine Kudüs'ün otel, motel, pansiyon ve hostellerinin gruplandığı belli başlı bölgeleri tanıtacağız. Siz zevkinize ve bütçenize uyan oteli, size uygun olan bölgenin otel sayfasında görebilirsiniz.

Kudüs Tarihi Şehir Merkezi

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kudüs eski şehri hem dinsel hem de tarihi mirası ile büyülü bir yer. Burası izole ve gündelik yaşamdan soyutlanmış bir açık hava müzesi değil. Şehrin en cıvıl cıvıl ve yaşam dolu yerlerinden biri. Bu tarihi merkezde İslam, Yahudi ve Hristiyanlık Dinlerinin bazı en önemli yapı ve kalıntılarını bulacaksınız.

Genel olarak araç trafiğine kapalı Kudüs Tarihi Merkezi genelde orta ve düşük bütçeye hitap eden otel ve hostellerle dolu. Burası her ne kadar şehrin geneli gibi suç oranı az olan bir yer olsa da geceleri dar sokakları oldukça tenha ve korkutucu. Burada konaklayacaksanız ve gece hostelinize o dar sokaklardan yürüyerek dönecekseniz (burada hemen her yer araç trafiğine kapalı) bir miktar maceracı bir ruha sahip olmanız lazım.

Kudüs'ün tarihi merkezinde tarihte bir yolculuk yapacak şekilde konaklamak isterseniz buradaki oteller ve otel fiyatları için Kudüs Tarihi Merkezi Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Kudüs'ün Tarihi Merkezi
Batı Kudüs

Eğer şehrin canlı restoranları, kafeleri ve barlarının ortasında olmak, gezinebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz ve akşamları insanları izleyebileceğiniz bir yerde olmak isterseniz, The Zion Square/Ben-Yehuda Mall bölgesi kalmanız gereken yer. Bir kaç blok güneyde, Zion Square’den bir otobüs yolculuğu mesafesindeki King George Street/King David Street üçgeninde birçok otel seçeneği mevcut. Daha da güneyde Abu Tor ve German Colony bölgelerinde (Zion Square’e ulaşmak için bir otobüs ya da taksiye ihtiyaç duyacaksınız fakat 5 dakikalık bir yolculuk)birçok hoş otel bulacaksınız. Şehrin batı bölgesinde, uzak bölümündeki Bus Station/Sderot Herzl bölgesi Batı Kudüs’ün dördüncü büyük otel bölgesi. Bu bölgeden Zion Square’e 20 dakika ya da daha uzun bir otobüs yolculuğu gerekebilir ve Şabat günlerinde taksiye ihtiyaç duyabilirsiniz; daha iyi oteller şehre karşılıklı seferler sunuyor.

Zion Square, Jaffa Road ve Ben-Yehuda Mall –Otelinizden çıkın ve çok çeşitli kafeler, vitrinlere bakma ve insanları izleme imkânlarıyla, şehrin alışveriş-restoran bölgesinin kalbinde olacaksınız. Bölge yazları kalabalık ve diskolar da bu gürültü trafiğine ekleniyor.

King George Street ve King David Street – Ben Yahuda/Zion Square üçgeninden birkaç blok ötede King George Street’in güney kısımlarına yayılmış, artık Keren Hayesod Street olarak adlandırılan bölgede bir grup otel bulacaksınız. Zion Square’den bir kilometre ötede Keren Hayesod’un King David Street’le buluştuğu, kuzeyden şehrin merkezine giden bölümde bir otel grubu daha var. Bu otellerin çoğundan Zion Square’e olan mesafe yürünebilir fakat yokuştan ve güneşin sıcaklığından dolayı özellikle turla geçen yorucu bir günden sonra çoğu insan bir otobüsü ya da taksiyi tercih edecektir. Yakınlarda komşu kafeleri ve restoranlarıyla, Liberty Park, etkileyici Yemin Moshe  ve Cinémathèque bulunuyor.

Şehrin Batı Ucu/Sderot Herzl -- Jaffa Road ve yakınlarındaki Central Bus Station’dan Sderot Herzl bölgesine kadar olan kısımda Beit Ha-Kerem konut bölgesi bulunuyor, bu bölge modern, pahalı ve makul seçenekler sunuyor. Bu otellere yürüme mesafesinde ilgi çekici pek bir şey yok ve bölgedeki otoban sistemi kısa gezintilere pek müsaade etmiyor. Fakat hepsi şehir merkezine giden ana otobüs güzergâhlarına yakın; daha da iyisi daha uzaktaki oteller şehrin çeşitli noktalarına ücretsiz seferler düzenliyor. Bu bölge Knesset ve Government Center’a Hebrew University Givat Ram Kampüsüne ve Israel Museum’a uzak değil.

Batı Kudüs otelleri ve karşılaştırmalı otel fiyatları için Batı Kudüs Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Doğu Kudüs

Olive Tree Hotel, Grand Court ve Jerusalem Novotel’in inşasıyla Doğu Kudüs’teki iyi otellerin merkezi şehrin bu en batı ucuna kaydı. On yıllar boyunca Doğu Kudüs’teki çoğu otel bölgenin kalabalık ve işlek alışveriş caddesi Saladin Street ve yakınlarında bulunuyordu. Bölgenin tamamı gibi bu otellerde iyi yaşlanmadı ve üst-orta sınıf yeni bir otel şeridi şehrin batı ve doğu kısımlarını ayıran Hwy. 1 ‘in hemen doğusuna inşa ediliyor.

Doğu Kudüs'teki konaklama seçenekleri için bakınız Doğu Kudüs otelleri.

Güney Kudüs

King George Street/King David Street bölgesinin güneyinde, şehir merkezine gelmek için muhtemelen otobüsleri ve taksileri kullanacaksınız, bununla birlikte bir saatlik yürüyüşleri ilgi çekici de bulabilirsiniz. Abu Tor ve German Colony bölgelerinde atmosferik iki konuk evi bulunuyor. Eski Şehir manzaralı Hebron Road da iki otel seçeneği sunuyor. Şehir merkezinden yarım saatlik bir otobüs yolculuğuyla çölün kenarındaki Judean Dağlarında büyük bir kibbutz oteliyle karşılaşacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder