6 Ekim 2015 Salı

Amasra'da nerede kalınır?

Bartın'ın küçük ve şirin ilçesi Amasra, muhteşem doğası, tarihi ve yemekleri ile Karadeniz Bölgesi'nin en gezilip görülesi köşelerinden biri. Özellikle Ankara ve İstanbul'dan gelen turist akını ile nüfusu yaz aylarında 6,000'den 25,000'e çıkan Amasra

Özellikle Roma Döneminde inşaa edilen ve Bizans Döneminde taş duvarları eklenen Amasra Kalesi, küçük bir yarımada üzerinde yer alan, kentin en önemli tarihi eseri. Amasra Kalesi, Amasra Kalesini karaya bağlayan tarihi köprü, kalenin içindeki ve yukarısındaki tarihi evler, denizin kenarında uçurum üstünde konuşlanmış çay bahçeleri Amasra'da gezilip görüleceklerin başında geliyor. Amasra pidesi özellikle ayranla iyi giden ve mutlaka denenmesi gereken bir yemek. Bundan başka bu sahil kentinin birbirinden güzel canlı balık restoranlarında, iskelede mezgit, karides, kalamar ve balık keyfi mutlaka yapılması gereken birşey. Buralara talep o kadar çok ki gitmeden önce yer ayırtmazsanız yer bulamayabilirsiniz.

Amasra tarihi güzellikleri ve yemeklerinin yanında müthiş doğası ile de öne çıkıyor. Burası Karadeniz'in en güzel köşelerinden biri. Denizi, plajları ve denizin üstünde yükselen yeşil doğası tek kelime ile muhteşem. Amasra'nın doğasının tadını çıkarmak için turlara mutlaka katılın, özellikle Amasra çevresindeki güzel koyları keşfedeceğiniz tekne turlarına.

Amasra'ya nasıl gidilir derseniz otobüsü tavsiye edeceğiz. Aracınızla da gidebilirsiniz ama burası oldukça küçük bir yer ve araca pek fazla gerek yok.

Amasra'ya ne zaman gidilir derseniz ise yaz kalabalığının azaldığı ama havanın hala görece sıcak olduğu Eylül aylarını tavsiye ederiz.Amasra'da nerede kalınır sorusuna gelelim. Amasra populer bir turizm merkezi ama öyle fazlaca sayıda otele sahip değil. Özellikle yaz ayları talep yüksek olduğundan Amasra otelinizi önceden ayırmayı ihmal etmeyin. Oteller genelde apartman binalarına benzer yapılarda ve konaklamak için kabaca 3 şeçeneğiniz var: sahilde, deniz manzaralı bir konaklama, şehrin biraz dışında, şehre ve denize tepeden bakan bir manzarada konaklama ve şehir içinde konaklama. Eğer şehir dışında konaklayacaksanız bazı otellerin şehre yürüme mesafesinde olmadığını ve Amasra'ya seyahat için taksi ile tek yönde 15 TL gibi bir miktar para harcamanız gerektiğini belirtelim. Ama aracınız varsa bu oteller sadece 3-4 km şehir dışında ve bazıları gerçektenm muhteşem bir manzaraya sahip.

Biz aşağıda birkaç Amasra otel tavsiyesi verdik ve özellikle konuk yorumlarında öne çıkan bazı Amasra otellerini listeledik. Siz daha geniş bir oteller listesi için Amasra otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Emin Apart Pansiyon

Amasra Limanı'nın yanında, plaja sadece kısa bir yürüme mesafesindeki merkezi konumu, sevimli ve sıcak tesisi ve deniz manzaralı odaları ile öne çıkan Emin Apart Pansiyon, Amasra'da ev sıcaklığında bir konaklama arayanları oldukça mutlu edecek bir işletme. Otelin bahçesi ve kahvaltısı harika. Kafa dinleyip sakin bir tatil geçirmek isteyenler için Amasra'da kalınacak yerlerin başında geliyor.

Seymen Otel

Amasra'da, Küçük Liman Plajı'na 40 metre mesafede yer alan Seymen Hotel, merkezi konumu, servisi ve lezzetli kahvaltısı ile öne çıkan bir başka işletme. Otel bir miktar pahalı ve elden geçirilmesi gerek ama yine de yataklar rahat ve temiz, odalardan deniz manzarası oldukça güzel.

Karya Butik Pansiyon

Amasra merkezinde güzel, küçük ve temiz bir pansiyon arayanlar, Karya Butik Pansiyona bakabilirler. Odalar küçük ve merdivenler oldukça dar olsa da, temiz ve temel bir konaklama sağlayan pansiyon, Amasra'da gezilip görülecek yerlere yürüme mesafesinde (gerçi Amasra küçük bir yer olduğundan buradaki hemen hemen tüm otel ve pansiyonlar herşeye yakın), iç dekorasyonu ve eşyalar da daha lüks bir otel ayarında.

Işıkaltın Otel

Işıkaltın Otel mükemmel bir konumda ve muhteşem bir manzaraya sahip. Ama otel oldukça temel. Kötü değil ama manzara ve lokasyon konusundan başka sunduğu artı değer az. Otel deniz kenarında ve odalardan (bazı odalar için balkondan) güzel bir deniz manzarasına sahip.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder