12 Ekim 2015 Pazartesi

Pisa'da nerede kalınır?

Pisa önünde turistlerin birbirinden aptal şekillere girdiği Eğik Pisa Kulesi ile meşhur ama bu güzeller güzeli Toskana şehrinde görmeye değer daha birçok mimari ve tarihi eser var. 100,000 nüfuslu bu İtalyan şehrinde 60,000 öğrenci var ve bu öğrencilerin şehre kattığı canlılık başlı başına güzel. Piza'nın küçük merkezi yaya olarak kolayca gezilebilir. Her ne kadar toplu taşıma mevcut olsa da Campo dei Miracoli (kulenin de içinde bulunduğu Mucizeler Meydanı) ile tren istasyonu arasında yapacağınız yürüyüş boyunca oldukça ilgi çekici mağaza, restoran ve binalar göreceksiniz. 

Piza şehir merkezinin kuzeyindeki Piazza dei Miracoli şehrin ana atraksiyonu ve Torre Pendente (Pisa Kulesi), Duomo di Pisa (Piza Katedrali), Battistero ve Campo Santo Monumentale gibi şehrin en önemli tarihi eserleri burada. 11. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar İtalyan Yarımadasının 4 kuvvetli deniz cumhuriyetinden biri olan Pisa, ünlü bilim adamı Galileo Galilei'nin yaşamış olduğu kent. San Matteo Milli Müzesi (Museo Nazionale di S. Matteo), 12. yüzyıl-15. yüzyıl döneminden kalma birçok heykel ve tablo koleksiyonu ile bu zengin mirası en güzel görebileceğiniz yerlerden biri.

Pisa'da nerede kalınır sorusuna gelelim. Pisa 1700'lü yılların ilk yarısından beridir San Giuliano Kaplıcaları sayesinde populer bir turizm merkezi. Böyle köklü bir turizm geleneği olan şehirde tarihi şahsiyetlerin kaldığı, kendileri birer tarihi eser olan The Villa gibi otellerden hostellere kadar geniş yelpazede konaklama imkanı mevcut. Biz bu yazımızda Pisa otel tavsiyesi olarak öne çıkan bazı Pisa otellerini listeledik. 


Meşhur Eğik Pisa Kulesinin bulunduğu Piazza dei Miracoli (Mucizeler Meydanı)
Hotel San Ranieri, şehir merkezinde değil (merkeze toplu taşıma otobüsü ya da 15 Avroluk bir taksi yolculuğu ile ulaşabilirsiniz) ve modern, cam bir binada hizmet veriyor. Fakat kalite olarak ortalama bir Pisa otelinden daha güzel ve odalardan oldukça güzel bir manzarası var. Eğer Pisa şehir merkezinde, hemen her yere yürüyebileceğiniz bir mesafede konaklamak isterseniz ise tavsiyemiz Bologna Hotel Pisa. Buradan tren istasyonuna bir iki dakikada, Pisa Kulesine 15 dakikada yürüyebilirsiniz.

Eğer 5 yıldızlı, lüks bir Pisa oteli arıyorsanız ise tavsiyemiz  Hotel Relais dell'Orologio. 14. Yüzyıldan kalma bir konaktan bozma bu otel, Eğik Pisa Kulesinden sadece 200 metre uzaklıkta güzel bir tarihi butik otel.

Pisa'da konaklamak için hesaplı bir yer arayanlar, Pisa Tren İstasyonuna yürüme mesafesinde, Pisa'nın sessiz ve sakin bir köşesinde yer alan Five Roses Bed & Breakfast'a bakabilirler. Diğer bir B&B alternatifiniz ise yine tren istasyonuna yakın (2 dakika yürüme mesafesinde) ve oldukça temiz Bed & Breakfast Michele Guesthouse Pisa. Eğer hostel arıyor iseniz Hostel Pisa Tower ve Hostel Pisa'yı tavsiye edebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder