2 Ekim 2015 Cuma

Edirne'de nerede kalınır?

Osmanlı Dönemi mimarisinin ve atmosferinin en güzel şekilde yaşadığı şehirlerimizden biri olan Edirne, gezilip görülecek yerleri ve yemekleri ile en az bir iki gece kalmayı hakeden bir şehrimiz. Ülkemizin her yanından Selimiye Camii olmak üzere tarihi eserleri gezmek ve görmek için gelen yerli turist çeken Edirne aynı zamanda meşhur Kırkpınar Yağlı Güreşleri etkinliği ile de kendine ziyaretçi çekmekte.

Osmanlıların 1400lü yıllarda ele geçirdiği Edirne, İstanbul Osmanlıların eline geçene kadar imparatorluk başkenti görevini yapmış. İstanbul başkent olduktan sonra ise imparatorluğun Avrupa tarafındaki en önemli şehirlerinden biri olarak yarı-başkent gibi bir pozisyon sürdüren kent, 1700 ve 1750 yılları arasında 350,000lik nüfusu ile Avrupa'nın en kalabalık 4. şehri imiş.

Bugün Edirne merkezdeki Selimiye Camii, Eski Cami, Üç Şerefeli Cami, Makedonya Kulesi, Kaleiçi ve Arkeoloji Müzesi gibi yerlerin yanında Kuzey Batıdaki Sarayiçi ve Güneybatıdaki Karaağaç'ta görülmeye değer yerlerden.

Edirne'de nerede kalınır sorusuna gelelim. Kabaca iki alternatifiniz var. Edirne'nin tarihi merkezinde, Selimiye Camii'ne yürüme mesafesinde bir otelde kalmak ilk alternatif. Buradaki bazı oteller tarihi konaklardan ya da Mimar Sinan zamanından kalma kervansaraylardan otele çevrilmiş işletmeler. Bu otellerde modern bir otelin tüm olanaklarını bulamayacak olsanız da, Edirne gibi tarihi bir şehirde, tarihi bir atmosferde kalmanın kendine göre de eşsiz bir keyfi var. Diğer alternatifiniz ise Edirne'nin sayılı 4 ve 5 yıldızlı, modern otellerinde kalmak.

Selimiye Camii
Biz bu yazımızda birkaç Edirne otel tavsiyesi vererek Edirne'de kalacak yer sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

Edirne Palace Otel

Edirne merkezinde, Edirne'nin gezilip - görülecek tarihi yerlerine yakın bir Edirne oteli arıyor iseniz, Edirne Palace Otel tam size göre. Temiz ve konforlu odaları, dekorasyonu, bakımlı ve temiz tesisleri, çalışanlarının güleryüzlü servisi, ücretsiz park yeri ile 35 odalı Otel Edirne Palace'in tepesinden çok güzel bir Selimiye Camii ve Eski Camii manzarası sizi bekliyor.

Antik Otel Edirne

Adına yaraşır bir şekilde tarihi bir atmosferi hem iç dekorasyonu hem de dış cephesi ile yansıtan Antik Otel Edirne, Edirne'nin tarihi merkezinde, tarihi bir atmosferde konaklamak isteyenler için oldukça uygun bir alternatif. Aslen 19.yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veren otelden günümüz modern otel olanaklarının tümünü beklezseniz (otel oldukça sade) aslında tam bu nedenden dolayı da birçokları için oldukça çekici ve otantik bir konaklama imkanı.

Efe Otel Edirne

Edirne'nin tarihi Kaleiçi bölgesindeki Efe Otel Edirne şehrin tarihi kalbine, yeme-içme ve alışveriş olanaklarına yürüme mesafesinde bir diğer merkezi Edirne oteli. Temiz odaları küçük ama konforlu. Otel odaları kahvaltı ile beraber geliyor. Otelin personeli, misafirlerin iyi bir konaklama geçirmesi için profesyonelce çalışıyor. İç dekorasyonu bir miktar modası geçmiş gibi ama bu da aslında otele ilginç bir hava katıyor.

Taşodalar Butik Otel Edirne

Oldukça gösterişli bir tarihi Osmanlı Konağında hizmet veren Selimiye Taşodalar Butik Otel Edirne, Edirne'nin kalbinde, Selimiye Camii kompleksi içinde oldukça güzel bir otel. Tarihle iç içe huzurlu ve sakin bir mekan arayanlara tavsiye ederiz.

Rüstempaşa Kervansaray Hotel

Oldukça basit ve sade bir otel olmasına rağmen Rüstempaşa Kervansaray Oteli Mimar Sinan tarafından yapılmış enfes bir tarihi binada hizmet veren, Edirne'nin en özel otellerinden biri. 14. yüzyıldan kalma gerçek bir Kervansaray'da kalmak, odaların kubbeli tavanlarına dalıp o dönemin tüccarlarının soluduğu havayı solumak oldukça ilginç bir deneyim.

Şimdi de Edirne'de daha modern, büyük odalı, yüzme havuzu gibi tesislere sahip otellerde kalmayı tercih edecekler için Edirne otel tavsiyesi verelim.

Margi Hotel Edirne

Margi Alışveriş Merkezine bitişik 5 yıldızlı Margi Otel Edirne, büyük ve konforlu odaları, kapalı yüzme havuzu gibi tesisleri, modern iç dekorasyonu, restoranı ve de SPA tesisleri ile öne çıkan, Edirne'de lüks ve konforlu bir otel arayanlara tavsiye edebileceğimiz bir otel.

RYS Hotel Edirne

Edirne şehir merkezine yaklaşık 3 kilometre mesafedeki 4 yıldızlı RYS Hotel Edirne 3 restoranı, 2 toplantı odası, oldukça geniş odaları, tepedeki restoranından güzel Edirne manzarası ve de konforu ile öne çıkan bir başka büyük Edirne oteli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder