11 Ağustos 2014 Pazartesi

Alanya'da nerede kalınır?

Antalya'nın en az kendi kadar meşhur ve muhtemelen de kendinden popüler Alanya ilçesi, ülkemizin en güzel sahil kentlerinden ve Akdeniz sahillerinin en önemli turizm merkezlerinden biri. Renkli gece hayatı, merkezindeki güzel plajı, güzel denizi, daha da güzel plajları ve sayısız turizm tesisi ile yazın yerli, Alman, İskandinav ve Rus turistlerin çıkartma yaptığı bu güzel yer, Akdeniz iklimi sayesinde neredeyse Mayıs sonundan, Kasım başına kadar gidilebilecek bir turizm mekanı.

Alanya, Antalya - Alanya arasındaki sahil şeridini kapsayan Pamfilya ve Belek, Side, Kumköy ve Manavgat gibi önemli turizm merkezlerinin bulunduğu bölgenin en doğusunda yer alıyor. Bölge hem yüzmek, hem dalmak, hem güneşlenmek hem de bol bol tarihi eser - kalıntı görmek için ideal bir yer.

Alanya’da nerede kalınır sorusuna cevaben otel seçiminizden önce Alanya'da ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Alanya her ne kadar sahil şeridinde bolca bulunan, Almanya ve İskandinav ülkelerinden gelen turistlere çalışan “herşey-dahil“ otelleri ile meşhur olsa da son zamanlarda hem yerli hem de yabancı turistler arasında popüler olan trend Alanya kent merkezinde, Kloepatra Plajına yakıin bir otelde kalmak. Eğer sahil şeridindeki devasa tesislere sahip lüks Alanya tatil köylerinde kalirsanız büyük havuzlar, su kaydırakları, çeşitli aktiviteler ve kocaman tesislerin olanaklarından yararlanabilirsiniz. özellikle çocuklu aileler için ideal bu tesislerin dezavantajı ise görece gürültülü olmaları. Alanya merkezindeki oteller bu tür büyük tesislere sahip olmasalar da şehir merkezine, alışveriş olanaklarına ve de Alanya gece hayatına yakın konumlarının yanında görece sessiz sakin ortamları ile özellikle çocuksuz çiftlere romantik bir tatil olanağı sunuyorlar.

Biz bu yazımızda tek tek Alanya otel tavsiyesi yapmak yerine otellerin gruplandığı belli başlı alanları tanıtacağız.

Alanya Merkezi - Kloepatra Plajı, Saray Mahellesi ve Alanya Tarihi Yarımadası

Alanya Kalesinin eteklerindeki mavi bayraklı Kloeparta Plajı, güzel ve berrak denizi ile Alanya’nın ve çevresinin en güzel ve popüler plajlarından biri. Adını efsaneye göre kaledeki gizli bir tünelden geçerek burada banyo yapan efsane Mısır Kraliçesi Kloepatra’dan alan plaj, Alanya kentinin hemen önünde. Eğer Kleopatra Plajına yakın bir otelde kalırsanız hem oldukça merkezi bir yerde kalmış, hem de güzel bir plaja kolayca erişebilir bir konumda olursunuz.

Alanya tarihi yarımadasının hemen batısındaki Kleopartra Plajı ve çevresindeki oteller, karşılaştırmalı oda fiyatları ve konuk değerlendirmeleri gibi ayrıntılar için Alanya Kleopatra Plajı otelleri ve Alanya Saray Mahallesi otelleri (plajın hemen ardındaki mahalle) sayfalarına bakabilirsiniz.

Alanya merkezinde popüler olan bir başka konaklama bölgesi de Alanya Kalesinin içinde bulunduğu tarihi yarımada. Özellikle burada kale içinde ve Tophane semtinde eski konaklardan otele çevrilmiş güzel butik oteller bulmanız mümkün. Buradan her ne kadar merkeze bir miktar yolculuk yapmanız gerekse de bölgenin manzarası ve havası güzel.

Alanya Tophane Semtindeki oteller, otel fiyatları ve diğer detaylar için Alanya Tophane otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Alanya Kleopatra Plajı'nın havadan görünümü. Tarihi yarımadanın (fotoğrafta sağ üstte) batısındaki
plaj, Alanya merkezinin hemen önünde ve oldukça popüler.
Konaklı, Avsallar ve Okurcalar

Alanya'nın meşhur tatil köyleri, Antalya - Alanya arasındaki sahil şeridinde (daha da doğrusu Side - Alanya arasındaki sahil şeridinde) yer alan ve Alanya'ya uzaklıkları sırası ile Konaklı, Avsallar ve Okurcalar kasabaları çevresinde kümelenmiş vaziyetteler. Bu kasabaların hem kendi alışveriş, gece hayatı ve sosyal yaşam merkezleri olsa da aynı zamanda karayolu ile Alanya'ya ulaşımları da oldukça rahat.

Konaklı
Alanya'nın Konalı belediyesi muhtemelen Alanya'nın merkezden sonraki en popüler turizm mekanlarından biri. Yazın Rus turistlerin çıkartma yaptığı beş yıldızlı, herşey dahil otellerle dolu olan belde Alanya merkeze sadece 10 kilometre mesafedeki konumu ile hem 5 yıldızlı büyük tesis arayan hem de Alanya merkeze yakın olmak isteyenlerin adresi olan Konaklı aynı zamanda Avrupalı emeklilerin ev alıp yerleşmek için tercih ettikleri popüler mekanlardan da biri.

Konaklı'daki otellerin bir listesi, oda fiyatları ve konuk değerlendirmeleri gibi ayrıntılar için Alanya Konaklı otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Avsallar
Alanya'ya 22 kilometre uzaklığındaki Avsallar beldesi de Konaklı gibi popüler bir turizm mekanı ve devasa tesislere sahip Alanya tatil köylerinin gruplandığı bir yer. Genelde Alman ve Rus turistlerin akınına uğrayan Avsallar adını muhtemelen buraya gelip ilk yerleşen Türkmen aşireti Avsallar'dan alıyor. Kasaba aslında eskiden daha kuzeyde imiş ama 1800lü yılların sonunda çıkan bir yangından sona bugünkü konumuna taşınmış.

Avsallar'daki otellerin bir listesi, oda fiyatları ve konuk değerlendirmeleri gibi ayrıntılar için Alanya Avsallar otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Okurcalar
Alanya'ya 30 kilometre mesafedeki Okurcalar, Alanya'nın en güzel turizm beldelerinden biri. Masmavi denizi, denizin hemen kenarında başlayan yemyeşil muz ve naranciye bahçeleri ve onların ardındaki yeşil çam ormanları ile güzel bir bölge olan Okurcalarda genelde herşey dahil sistemi çalışan büyük ve lüks tatil köyleri bulunuyor. Okurca'nın sahil şeridini hemen hemen tamamen kapamış dev otellerin yanında bir de büyükçe bir suparkı bulunuyor. Okurcalar Alanya'ya 30 dakika mesafede ve dolmuş ile kolayca ulaşılabilir.

Okurcalar'daki otellerin bir listesi, oda fiyatları ve konuk değerlendirmeleri gibi ayrıntılar için Alanya Okurcalar otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Alanya'daki belli başlı lüks oteller için Lüks Alanya otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder