3 Ağustos 2014 Pazar

airbnb nedir?

Tatil ve konaklama deyince akla ilk gelen şeyler otel, motel, pansiyon ve hosteller. Oysa bunların haricinde bir çok alternatif var. Bir konutta oda kiralamak, bir daire kiralamak ya da bu işi daha profesyonelce yapan Bed & Breakfast müesseselerinde kalmak gibi. Airbnb (Air bed and breakfast) her türlü alternatif konaklama imkanının kiralanabileceği bir seyahat sitesi. Bugün 33,000 şehirde 500,000i aşkın kısa dönem kiralık yer listeleyen sitede klasik oda veya daireden kiralık sato ya da lüks villaya her türlü alternatifi bulmak mümkün.

Airbnb'nin kendine ait kısa dönemlik kiraladığı mekanları yok. Evinin boş bir odasından ya da kendisi gezerken boş duran evinden ek gelir elde etmek isteyen şahıslar gibi ev sahipleri burada kiralık ilanlarını veriyorlar. Otellere alternatif konaklama arayan turistler ise buradaki listeden uygun konaklamayı seçip kiralıyorlar.

Sitenin kuruluş hikayesi de ilginç. Aslen tasarımcı olan Brian Chesky ve Joe Gebbia 2007 yılında Endüstriyel Tasarım Fuarına çağırdıkları konukları kalacak otel bulamayınca onlara kendi evlerindeki ve arkadaşlarının evlerindeki odaları kiralamışlar. Bu odalarla ilgili bilgi olarak açtıkları ve adını Airbed and Breakfast (Şişme Yatak ve Kahvaltı) koydukları blog, bugünkü kapsamlı seyahat sitesinin temellerini oluşturmuş.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder