2 Ağustos 2014 Cumartesi

Barbados'da nerede kalınır?

Karayipler'deki Barbados Adası, Venezuella'nın kuzeydoğu sahilleri açıklarında, dünyanın en popüler ve meşhur tropik tatil mekanlarından biri. Portekizlilerin adadaki sakala benzer salkımları olan ağaçlar nedeniyle Los Barbados (Sakallılar) adını verdikleri ada, uzun süre İngiltere'nin kolonilerinden biri imiş ve hala da Karayipler'in Küçük İngiltere'si olarak biliniyor.

Barbados harika doğası, tropik iklimi, güzeller güzeli plajları, daha da güzel olan denizi, kültürü, yemekleri ve gelişmiş turizm altyapısı ile oldukça seçkin bir turizm adresi. Barbados Türk vatandaşları için vizesiz ülkeler statüsünde o nedenle bayağı uzakta da olsa vize falan uğraştırmadığından Karayipler'de iyi bir tatil mekanı. Barbados, Karayiplerdeki bazı diğer turizm cennetleri gibi (mesela Bahamalar) sadece orta sınıf veya lüks kesime hitap etmiyor. Barbados'ta çok ucuz hostellerden ve oda fiyatı gecelik 40 Doların altında otellerde konaklamadan gecesi 1,600 Dolardan dünyanın en iyileri kategorisindeki lüks otellere kadar geniş yelpazede konaklama bulmak mümkün. Genel olarak pahalı ve lüks Barbados otelleri ve tatil köyleri adanın batı kıyılarında ve Bridgetown'ın kuzeyinde iken ucuz konaklama ise genel olarak güney sahillerinde bulunabilir. Bridgetown'ın içinde ise pek konaklama imkanı yok.

Genel olarak Barbados'un Batı kısmında deniz daha durgun ve burası yüzmek, dalmak ve güneşlenmek için ideal. Eğer Barbados'ta sörf yapmak istiyorsanız ise bunun için en uygun sahiller güneyde.

Biz bu yazımızda Barbados'ta nerede kalınır sorusuna tek tek Barbados otel tavsiyesi ile cevap vermek yerine Barbados'un belli başlı bölgelerini ve bu bölgelerin hangi tip tatil arayanlara hitap ettiğini anlatarak cevap vereceğiz. Ağağıdaki Barbados haritasında ayrıntılarına gireceğimiz bölgeleri ve belli başlı Barbados şehirlerinin ada üzerindeki konumlarını görebilirsiniz.

Barbados Haritası
Kaynak : Wikitravel Barbados Guide
Bridgetown
Barbados'un şehir diyebileceğiniz tek kenti ve Başkenti olan Bridgetown, ada nüfusunun yarıdan fazlasının yaşadığı bir şehir. Burası adaya yolcu gemileri ile gelenlerin ilk ayak bastığı yer aynı zamanda. 

Bridgetown'da çok az konaklama imkanı var ve Barbados'a gelen turistlerin çok azı bu kentte konaklıyor. Barbados'ta konaklama genellikle güney sahillerindeki küçük kasabalarda ya da batı sahillerindeki genelde kalburüstü olan Barbados otel ve resortlarında oluyor.

Yine de eğer Bridgetown'da kalmak isterseniz şehirde aralarında 5 yıldızlı Hilton Barbados Resort gibi otellerin de olduğu birkaç düzine otel bulma imkanınız var. Ayrıntılar için Barbados Bridgetown otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Batı Barbados (Saint James, Saint Peter and Saint Lucy)
Batı Barbados Saint James, Saint Peter ve Saint Lucy gibi cemaatlerin bulunduğu bölge. Cemaat kelimesini özellikle kullandık zira Barbados'ta yönetim birimleri İngilizce parish denilen ve papazın yönetimindeki mıntıka olarak çevirebileceğiniz bir şekilde.

Barbados'un batı sahilleri adanın genel olarak pahalı konaklama imkanlarını barındırıyor. Genel olarak sahilde bulunan hemen her otel pahalı ama bir o kadar da güzel.

Güney Barbados (Christ Church and Saint Thomas)
Adanın güneyinde ucuzundan pahalısına her türlü konaklama imkanı bulmak mümkün.

Barbados nerede?
Barbados Adası Karayipler'in bir parçası sayılsa da Karayipler'de değil, Karayipler'in 100 kilometre dışında, Atlas Okyanusunda. Ada, Venezuella'nın kuzeydoğusunda ve Güney Amerika kıtasına yakın bir konumda.

Barbados'un haritadaki konumunu aşağıdaki dünya haritasında görebilirsiniz.


Barbados'a nasıl gidilir?
Barbados'a Türkiye'den direk uçuş yok. Türk Havayolları ile Londra'ya uçup buradan Virgin Atlantic ya da British Airways ile Barbados'a uçabilirsiniz. Bu yolculuk yaklaşık 14 buçuk saat sürüyor. Barbados'a gidenlerin önemli bir kısmı da Karayipler Yolcu Gemisi turu (cruise tour) ile Barbados'u ziyaret ediyor. Yolcu gemileri Bridgetown'ın derin limanında demirliyorlar.

Barbados'a ne zaman gidilir?
Barbados'a girmek için bizce en iyi zaman Mayıs ayı. Neden derseniz: Barbados'a gitmek için olaya havanın güzelliği açısından bakarsanız en iyi zaman Ocak ile Nisan ayları arası. Bu dönemde hava biraz daha az sıcak, daha az yağışlı ve daha nemli olduğundan güzel bir tatil yapma imkanınız artıyor. Bu dönem kuzey yarımkürede kış olduğundan kışın ortasında Barbados'un tropik sıcağına gitmek gerçekten de çok güzel bir deneyim. Ama olaya fiyat açısından bakarsanız, kışın Barbados'a gitmek için en pahalı dönem.

Barbados her ne kadar Karayipler'in ve dolayısı ile de kasırga kuşağının dışında olsa da, kasırga mevsimi olan olan Temmuz - Kasım ve özellikle de asıl şiddetli kasırgaların geçtiği Ağustos - Ekim arası hava kötü olabileceğinden bu dönem Barbados'lara gitmek için en iyi dönem değil.

Mayıs ayı en iyi zira hava hem neredeyse Ocak - Nisan dönemi kadar güzel hem de otel fiyatları Temmuz - Kasım dönemi gibi görece ucuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder