18 Kasım 2013 Pazartesi

Bed and Breakfast nedir?

Özellikle batılı ülkelerde konaklama seçeneklerini araştırırken karşınıza bolca çıkan ucuz otel kategorilerinden biri de Bed and Breakfast ya da kısaca B&B. Geleneksel olarak bu sınıfa giren "oteller" aslında 10'dan daha az odası olan ve bu odaları sadece kahvaltı ve oda konaklaması dahil şekilde pazarlayan özel mülkler. Ama sadece oda ve kahvaltı sunan küçük otellerde odalarını bu isim altında pazarlayabiliyorlar.

Avrupa'da özellikle Londra, Paris ve Barselona gibi önemli turist kentlerinde Bed and Breakfast'nin çekiciliği sadece otellere göre ucuz fiyatlarından gelmiyor. Bu şehirlerde B&B hizmeti veren evler genelde oldukça güzel tarihi yapılarda hizmet veriyorlar ve şehrin göbeğinde o şehrin havasını soluyarak yaşıyorsunuz. Deneyimli ev sahibinin verdiği paha biçilmez şehir tüyoları, ev ortamı gibi özellikleri ile B&B deneyimini otellerde bulma şansınız yok.

B&B aslında otel ile hostel arası bir konaklama imkanı sunuyor. Hostellerde genelde aynı koğuşta bulunan ranzalarda kalıyorsunuz. Bed and Breakfast sunan evlerde ise genelde kendine ait tuvaleti olan kendi odanızda kalıyorsunuz. Ama bu odalar ortak yaşam alanlarına açılıyor haliyle.

B&B müşterileri ise genelde iyi eğitimli çiftler. Bu tür konaklama özellikle Alman, İngiliz, Kanadalı, Fransız ve Avustralya'lı turistler arasında popüler. Bu da tesadüfü değil zira B&B zaten en çok b ülkelerde popüler.

Bed and Breakfast nedir?
Kanada da bir Bed and Breakfast (B&B)
Yalnız belirttiğimiz gibi B&B sadece tam zamanlı ve full zamanlı oda kiralayan özel mülklerce değil sadece kahvaltı dahil çalışan otel, motel ve pansiyonlarca da kullanılan bir isim. Bu müesseselerde genelde ev sahibi kahvaltıyı hazırlayan ve odaları temizleyen kişi. Ama birçok müessese de artık işi daha profesyonele dökmüş durumda ve personel 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder