6 Kasım 2013 Çarşamba

Singapur'un en gezilesi görülesi yerleri ve atraksiyonları

Singapur küçük bir ada ve 2-3 günde gezilip görülecek yerleri görülebilir. Genelde Asyalı turistler arasında popüler ve bir Tayland, Malezya ve Endonezya gibi cennet deniz ve doğa sunmuyor ama yine de ilginç bir yer ve eğer buraya gidiyorsanız gidip görmeniz gereken belli başlı bazı yerler var.

Bu yazıda Singapur'un en gezilesi ve görülesi yerlerini kaleme aldık.

Singapur Hayvanat Bahçesi (Singapore Zoo)
Singapur Hayvanat Bahçesi dünyanın en güzel hayvanat bahçelerinden biri. Tropik yağmur ormanı arazide yer alan hayvanat bahçesi, kafessiz sistemi sayesinde hayvanları görmeniz açısından üstün bir hayvanat bahçesi deneyimi sunuyor. Beyaz kaplanları, filleri, orangutanları, kutup ayısı (2 tane idi ama biri geçen sene öldü) ve diğer bir çok hayvanı ve güzel bitki örtüsü ile mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer.

Singapore Zoo öyle çok büyük değil ama görecek çok şey olduğundan ve akşam 6'da kapandığından mümkün olduğunca erken gidin. Hayvan şovlarının saatlerine de bakın zira bunlar oldukça eğlenceli. Bir de bileti tram ile alın ki hep tabanvaya kalmayın.

Singapur Gece Safarisi (Singapore Night Safari)
Singapur Hayvanat Bahçesine bitişik olan Singapore Night Safari akşam 7'de açılıyor. Girmeden girişte yapılan ateş gösterisini izleyin, gayet güzel. Eğer sizi çok yormayacaksa gündüz Zoo, gece de Night Safari yapılabilir.

Singapur Gece Safarisi bir nevi gece gece hayvanat bahçesi gezmek gibi birşey (ama burası Singapur Hayvanat Bahçesi ile aynı mekan değil). İşin esprisi şu ki pekçok hayvan gececi olduğundan gündüz malak gibi yatmaktan başka bir esprisi olmayan aslan, kaplan, sırtlan, vs... gibi hayvanlar gece gayet canlı ve aktif oluyor.

Tram ile bir tur atmak mümkün olsa da asıl espri yürümek. Girişteki Gecenin Yaratıkları (Creatures Of The Night) gösterisine çocuklar bayılacaktır ve büyükler de bayağı sevecektir. Bundan sonra bir tram turu yaptıktan sonra oyalanmadan patikalarda yürüyüşe geçin. Kaplan gibi bazı yırtıcı hayvanların mekanına bitişik camlı odalar var ki buradan hayvanı engelsiz görebiliyorsunuz.

Singapur Night Safari, Singapur'un sunduğu az sayıdaki otantik atraksiyonlardan biri. Mutlaka görülesi.

Singapur Gece Safarisi
Singapur Gece Safarisi
Resorts World Sentosa Universal Studios
Dünyada sadece 2 adet Universal Studios Theme Park var ve bunlardan biri de Singapur'da. Eğer diğerlerine gitme imkanınız yoksa buna gidebilirsiniz. Eğlenceli bir mekan, roller coaster (gerçi uzun süredir kapalı), Transformers Ride ve Mummy Ride gayet sağlam.

Singapur Universal Studios'ta yapacak çok şey var ve muhtemelen bu aktivite bütün gününüzü alır.

Singapur Kuş Parkı (Singapore Bird Park)
Oldukça ilginç olan bu kuş parkı sadece kuşlara ilgisi olanlara değil herkese hitap ediyor. Ortam olarak Singapur Hayvanat Bahçesine göre daha romantik bir yer.

Orchard Road
Singapur'un alışveriş caddesi olarak bilinen bu 2.2 kilometrelik bulvar,milli sporlarından biri alışveriş yapmak olan Singapur'un üstünde onlarca devasa alışveriş merkezi olan bir caddesi. Alışveriş açısından Asyalılara ilginç gelebilir de Türkiye'de bulunmayacak şeyler satmıyorlar. Yine de gidilip görülesi bir yer. Genelde Çinli, Endonezyalı ve Malezyalı alışveriş çılgınları ile doludur.

Singapore Marina Bay Sands
Asya'da genelde devletten hortumlayan binlerce irili ufaklı Çinli, Endonezyalı ve Malezyalı işini bilen memurun, mafyanın ve parasını saçacak yer arayan zenginin yarattığı devasa piyasanın sadece Makau'ya yaramasına seyirci kalamayan Singapur'un artık 2 adet devasa kumarhanesi var. Kumara meraklılar buraya zaten uğrayacaktır.

Gerçi kendilerine kumarhane denilmiyor, herşeyin görüntüyü kurtarmak üzerine odaklı olduğu uzak Asya'da bu müesseselere Entegre Resort (Integrated Resort) deniyor. Yersen. Marina Bay Sands Kumarhanesi, oteli ve diğer tesisleri şehir merkezinde ve buradan şehir manzarası fena değil. O nedenle buraya uğranılabilir.

Singapur'a nasıl gidilir? / Singapur Uçak Bileti
Singapur'a Türkiye'den birçok havayolu şirketi uçuyor. Hem de sadece İstanbul Atatürk Havalimanın'ndan değil. Örneğin Qatar Airways (Katar Havayolları) İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa'dan Doha aktarmalı olarak Singapur'a uçuyor. Havayolu 5 yıldızlı ve Doha havaalanı da gayet iyi. Singapur uçak biletleri de genelde diğerlerine göre ucuz.

En son Singapur uçak bileti fiyatları için Qatar Airways - Türkiye sayfasına bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder