26 Şubat 2016 Cuma

Bern'de nerede kalınır?

İsviçre'nin dördüncü büyük kenti Bern aynı zamanda İsviçre'nin başkenti. 130,000 nüfuslu bu küçük şehir, Aare Nehrinin kıvrılması sonucu oluşmuş olan bir yarımadada yerleşik ve güzeller güzeli tarihi merkezi de UNESCO Dünya Tarihi Mirası statüsüne sahip.

Bern oldukça küçük ama önemli bir şehir. Tarih dolu kentte Helvetiaplatz (İsviçre'nin ikinci en büyük tarih müzesi), Bundeshaus, Albert Einstein'ın patent ofisinde sıradan bir memur olarak çalıştığı günlerde eşi ile kirada yaşadığı evden müzeye dönüştürülen Einsteinhaus ve Pablo Picasso, Ferdinand Hodler, Meret Oppenheim gibi ustaların eserlerini görebileceğiniz Kunstmuseum (Güzel Sanatlar Müzesi) mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler.

Bern şehrinde Bern Almancası konuşuluyor ama hemen herkes standart Almancayı da konuşup anlıyor. Geleneksel olarak ikinci dil Fransızca olsa da bu yerini yavaş yavaş İngilizceye bırakıyor.

Bern'de nerede kalınır sorusuna cevap vermeden önce Bern'de konaklama ile ilgili birkaç genel bilgi verelim. Bern bir başkent ve burada kalmaya gitmeden önce otel rezervasyonunuzu yapın. Ama eğer bir şekilde Bern'e otel ayarlamadan geldi iseniz ana tren istasyonunun batı tarafındaki turizm ofisi size otel bulmakta yardımcı olabilir.

Bern'de otel fiyatları pahalı. Eğer lüks Bern otellerinden birinde kalacaksanız gecelik en az 300 CHF ödemeniz lazım. Bern otel oda fiyatları orta seviye otellerde ise gecesi 150 - 300 CHF arası. 150 CHF altında ise ucuz otel bulma şansınız var.

Bern'de nerede kalınır - Bern'de nerede kalınır
Bern'in Aare Nehri'nin keskin bir U dönüşü yaparak oluşturduğu bir yarımada içinde. Kentin tarihi merkezi burada.
Bern Tarihi Merkezi (Innere Stadt)

Bern'in tarihi merkezi oldukça küçük ve güzel bir yer. Birbirinden güzel tarihi binaların, eserlerin ve müzelerin bulunduğu bu bölgeyi yaya olarak rahatlıkla gezebilirsiniz. Bu nedenle de eğer burada konaklarsanız Bern'de gezilip görülecek yerlerin başlıcalarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Bern'in tarihi merkezindeki oteller ve karşılaştırmalı gecelik otel oda fiyatı gibi ayrıntılar için İsviçre Bern Tarihi Şehir Merkezi Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Bern'deki otellerin daha kapsamlı bir listesi ve konuk yorumları gibi ayrıntılı bilgiler için Bern otelleri sayfasına bakabilirsiniz. Bern'de ulaşım gelişmiş olduğundan merkezde kalmanızın o kadar da büyük bir önemi yok.

Şimdi de birkaç Bern oteli tavsiyesi verelim.

Bellevue Palace Bern, Bern'in en iyi ve en pahalı otellerinden biri. 5 yıldızlı bu otel, Bern tarihi merkezinde Marktgasse'den 2 dakika yürüme mesafesinde. Bern'de tavsiye edeceğimiz bir diğer 5 yıldızlı otel ise Schweizerhof Hotel. Otel Bern tarihi merkezinde.

Eğer Bern'de hostel arıyor iseniz ise tavsiyemiz Bern Backpackers Hotel Glocke. Bern tarihi merkezinde basit oda ve ranzaları ile ideal bir backpacker oteli.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder