16 Mayıs 2016 Pazartesi

Hanoi'de nerede kalınır?

Vietnam'ın başkenti ve ikinci büyük şehri Hanoi, doğu ile batının harmanlandığı, geleneksel Çin - Vietnam kültürünün bir miktar Fransız sosu aldığı ilginç bir yer. Daha güneyin aksine, yıllarca süren savaşlardan fazla bir hasar almadan çıkan şehir, son 20 yılda Vietnam ekonomisinin atılımı sayesinde hızla gelişmekte olan bir yer.

Hanoi'ye ilk vardığınızda alışmanız gereken ilk şey sayısız motorsikletin doldurduğu yollar. Oldukça gürültülü olan bu yaşam tarzı aynı zamanda da izlemesi ilginç bir kaos. Bir de bu motorsiklet curcunasına sayısız seyyar satıcıyı, dükkanı, egzotik yemeklerin kokusunu eklerseniz gerçekten de ya bayılıp ya da nefret edeceğiniz bir curcunanın içinde bulacaksınız kendinizi.

Hanoi'de nerede kalınır sorusuna gelelim. Bu yazımızda tek tek Hanoi otel tavsiyesi vermek yerine, Hanoi'de kalabileceğiniz belli başlı bölgeleri tanıtacağız. Bizim tavsiyemiz, ki pek de alternatifiniz yok, aşağıdaki Hanoi haritasından görebileceğiniz gibi şehrin kalbi olan Hoan Kiem.

Hanoi şehir merkezindeki yaklaşık 600den fazla otelin tam bir listesi ve fiyat, konuk yorumu gibi detaylar için Hanoi Merkezi Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Vietnam Hanoi haritası
Hanoi şehri haritası. Büyütmek için haritaya tıklayınız.

Hoan Kiem

Hanoi'nin tarihi merkezindeki büyülü Hoan Kiem Gölü ve buna yakın oteller, Hanoi'de kalmak için ilk adresiniz olmalı. Burası aynı zamanda Hanoi'nin ekonomik merkezi ve Hanoi tarihi merkezi (Hanoi Old Quarter) da burada. Hanoi'de konaklamak için turistlerin pek mahalle seçeneği yok aslındabu bölge, özellikle de Old Quarter tek alternatif. Bu bölge aynı zamanda Hanoi'de gezip göreceğiniz yerlerin önemli bir kısmını da barındırdığından, burada konaklamanız size zaman ve para kazandıracak. Eğer old quarter ve çevresinde kalırsanız buradaki hemen her atraksiyona yaya ulaşmanız mümkün. Çevresi diyoruz zira tam olarak Old Quarter içi genelde kısıtlı bütçe ile seyahat edenlere uygun oteller var.

Bu merkezi Hanoi semtinde konaklama ve gecelik karşılaştırmalı otel fiyatları gibi ayrıntılar için Hanoi Hoan Kiem otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hanoi'de nerede kalınır - Hoan Kiem
Hanoi'nin tarihi merkezini ve en gelişmiş mahallelerini içine alan Hoan Kiem'in en göze çarpan özelliği, içindeki mistik Hoan Kiem Gölü.
Ba Dinh
Hoan Kiem'in hemen doğusundaki Ba Dinh semti, Hanoi'nin politik merkezi ve birçok devlet kurumu merkezinin ve yabancı elçiliklerin bulunduğu bir yer. Eskiden "Fransız Mahallesi" (French Quarter) olarak bilinen bölge, birçok gezi rehberinde de hala bu adla anılıyor.

Bu bölgede de kalabileceğiniz oteller mevcut. Bu Hanoi otellerinin bir listesi için Hanoi Ba Dinh otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Uyarı 1 : Hanoi Old Quarter, Hanoi Havaalanından taksi ile 40 dakika mesafede. Hanoi taksi dolandırıcılıkları ile meşhur, o nedenle buradan öyle rastgele taksiye binmek gibi bir hata yapmayın. En temizi, havaalanından ulaşımı sağlayan bir otel seçmeniz ve bu otelin ulaşımı ile otele gitmeniz. Bu size en fazla 15 Dolara patlayacaktır. Diğer iyi bir alternatifiniz ise hemen çıkışta bulunan sabit fiyatlı taksi standı. Buradan sabit fiyatla (15 - 20 Dolar) taksi bulabilirsiniz. Bu stand geceleri olmadığı için Hanoi'ye çok geç varmamaya bakın. Eğer illa taksi çevirecekseniz ise otelinize sabit fiyatta anlaşıp binin, taksimetre kullanmayın. Bazı taksiciler buna razı olmayacaktır ama biraz sorarsanız biri sizinle anlaşacaktır. Bir diğer problem de şu ki bazı taksiciler sizi otelinize değil kendi anlaşmalı oteline götürebilir. Hatta bu otelin personeli sanki sizin otelinizmiş gibi davranabilir. Bu nedenle otelinizi adının olduğu (hatta daha iyisi otelinizin harita imajının olduğu) bir çıktıyla gidin Hanoi'ye.

Uyarı 2 : Otelinizi önceden ayarlayın ve adı sanı bilinir bir otel ayarlamaya bakın. Otellerde sanki bedavaymış gibi duran şeyleri kullanmadan bunların ücretsiz olduğundan emin olun. Aslında girer girmez odanızın ve minibarın bir fotoğrafını çekin. Eğer değerli eşyalarınızı otelde kasaya kilitleyecekseniz, kredi kartlarınız yanınıza alın. Bazı otellerin yöneticileri sizin kredi kartı bilgilerinizi çalıp siz gittikten sonra otelde oda kiralamak için kullanabilir. Eğer otel sizi konaklamanızın herhangi bir anında başka bir otele taşımak isterse bunun sebebi ile ilgili kanıt isteyin. Eğer daha yüksek fiyatlı bir yere çıkarmaya kalkarlarsa da aradaki farkı onlara ödetmeye ya da her üçünüze de uyan bir formüle ulaşmaya çalışın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder