18 Mayıs 2016 Çarşamba

Krakow'da nerede kalınır?

Vistula Nehrinin iki yakasında yerleşik, Polonya'nın ikinci büyük kenti Krakow, ziyaretçilerine tam bir tarihi ve görsel şölen sunuyor. Bu özelliği ile Krakow, Polonya'nın en popüler turizm merkezi. Şehir tarihi boyunca Polonya'nın akademik, kültürel ve sanatsal yaşamının en büyük merkezi.

Şehrin popüler turizm mekanlarının hemen hepsi şehrin tarihi merkezinde (Old Town). Old Town, Kazimierz ve Wawel Kalesini içine alan Krakow tarihi merkezi, 1978 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde. Old Town dışında, Kazimierz yahudi mirası ile ilginç bir yer.

Krakow'da nerede kalınır sorusuna gelelim. Biz burada tek tek Krakow otel tavsiyesi vermek yerine, Krakow'un turistler için konaklamaya uygun ve popüler merkezlerini tanıtacağız. Ama bundan da önce, biraz genel bilgi verelim.

Krakow'un turizm açısından popülaritesi arttıkça, konaklama fiyatları da hızla artıyor. Bu nedenle ucuz konaklama arayanlar, Nowa Huta bölgesindeki otel ve hostellere yönelebilir. Bu bölge hem şehir merkezine oldukça uzak, hem de buradaki ucuz konaklamanın büyük kısmı zamanında yarı zamanlı işçiler için yapılmış barakalardan dönme. O nedenle bu bölgede kalmanızı tavsiye etmiyoruz.

Eğer Krakow'a kendi aracınızla geliyorsanız da şehir merkezinin dışında bir otelde kalmaya çalışın. Şehir merkezinde en iyi otellerde bile park yeri olmayabiliyor.

Kraków Old Town

Polonya Dilinde Stare Miasto olarak bilinen Old Town, Krakow'u ziyaret eden turistlerin zamanlarının büyük çoğunluğunu geçirecekleri yer. Bu bölge bir zamanlar bütün Krakow olan Old Town'ın kale surları ve hendeklerinin olduğu halkanın yerinde yer alan ağaçlık bir halka ile çevrili. Old Town'ın güney ucunda yer alan Wavel Kalesi, Vistula Nehrine tepeden bakan ve Old Town'a entegre bir yer. Old Town'ın merkezinde ise Rynek Glowny diye bilinen ana meydan bulunuyor.

Eğer Krakow'da nerede kalınır diye soruyorsanız, cevabı Stare Miastro. Bu bölgedeki oteller ve oda fiyatları gibi ayrıntılar için ise Krakow Old Town Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Krakow'da nerede kalınır?
Krakow Tarihi Merkezin Meydanındaki Adam Mickiewicz Heykeli ve Sukiennice

Krakow Haritası ve Old Town'ın şehir içindeki lokasyonu
Kazimierz

II. Dünya Savaşı öncesinde Polonya'nın Yahudi Mahallesi olan Kazimierz, 14. yüzyıldan, 19. yüzyıla kadar ayrı bir şehir olan ve bugün Krakow Old Town'ın hemen bitişiğinde bir mahalle (Old Town'dan Vistula'nın bir kolu ile ayrılıyor).

Bu merkezi bölgedeki oteller için Krakow Kazimierz Otelleri sayfasına bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder