7 Mayıs 2016 Cumartesi

Koh Lanta'da nerede kalınır?

Tayland'ın popülaritesi giderek artan ada destinasyonu Koh Lanta, Krabi İlinin dalış, deniz, güneş ve kum meraklılarını kendine çeken önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi. 6 km x 30 km boyutlarındaki bu büyük ada, "gün batımı sahili" boyunca uzanan 9 plajı, muhteşem doğası ve sualtı zenginlikleri ile oldukça güzel bir mekan.

Koh Lanta, Phuket ve Koh Phi Phi gibi parti ve eğlence konusunda daha kalabalık olan mekanlar gibi değil. Zaten Koh Lanta'ya gelenlerin büyük çoğunluğunun kafasında daha sakin, alemlerden uzak bir tatil planı var. Bu nedenle de adanın turist popülasyonu, daha bilinen ve ticarileşmiş Koh Phi Phi'ye göre daha yaşlıca. Ama ada da yine de yeterince gece hayatı mevcut.

Koh Lanta'ya ulaşmak için önce Bangkok'tan Krabi'ye (Nok Air ya  da AirAsia ile) uçmanız ve sonrasında da tekne ile adaya geçmeniz gerekecek. AirAsia, Krabi Havaalanından Koh Lanta'ya giden teknelerin kalktığı Ao Nang Rıhtımına bedava servis kaldırıyor. Bundan başka ise uçakla Phuket'e gidip buradan tekne ile Koh Lanta'ya geçmeniz mümkün.

Bu yazımızda Koh Lanta'da nerede kalınır sorusuna cevap vereceğiz. Ama tek tek Koh Lanta otel tavsiyesi vermeden önce bir iki yararlı konaklama bilgisi verelim.

Koh Lanta'da nerede kalınır?
Tayland'ın Koh Lanta Adası, Phuket ve Koh Phi Phi'ye göre daha sessiz ve sakin bir tatil imkanı sunuyor.
Koh Lanta'nın üç turizm sezonu var. En yoğun sezon Aralık sonu ve Ocak başı bir de bazı resortlar için Nisan ayındaki Songkran'da. Yüksek sezonda fiyatlar diğer zamanlara göre 25% - 50% daha pahalı. Noel ve Yeni Yılda ise birçok otelde zorunlu banquet var ki bu da fiyat olarak neredeyse gecelik otel odası fiyatına eşit.

En yoğun sezon dışındaki yüksek sezon ise Kasım - Şubat arası. Nisan - Kasım arası ise düşük sezon ki birçok resort bu zamanlarda 50% daha ucuz olacaktır. Yine Koh Lanta'da düşük sezonda birçok yer kapalı olsa da yavaş yavaş daha çok sayıdaki Koh Lanta oteli tüm yıl açık kalmaya başladı.

En tepe sezon olan Aralık sonu ve Ocak başı döneminde Koh Lanta'da konaklama bulmak zor ve önceden otel rezervasyonu yaptırmanız şart. Klong Dao ve adanın en kuzeyindeki iki uzun plaj çevresinde standart klimalı bungalow veya otel odası fiyatları 1200 bahttan başlıyor. Adanın daha güneyindeki yerler ise ulaşım servisi sunabiliyorlar ve kuzeye göre daha ucuzlar (buralardan merkezi kasabaya yolculuk 20 dakika civarında).

Adanın en popüler plajı, kuzeydeki Klong Dao Beach. Burası popüler olmasına rağmen oldukça uzun bir plaj olduğundan hiçbir zaman çok kalabalık değil. Eğer adada ilk defa kalacaksanız burayı tavsiye edebiliriz.

Koh Lanta her zevke ve bütçeye uygun, oldukça fazla sayıda otele sahip. En popüler lüks Koh Lanta otelleri 5 yıldızlı Koh Jum Beach VillasLayana Resort and SpaPimalai Resort and Spa ve Rawi Warin Resort & Spa.

Koh Lanta'da standart bir konaklama arıyor iseniz, 3 yıldızlı Koh Jum Lodge, 4 yıldızlı Alanta Villa ve 3 yıldızlı Baan Kantiang See Villa Resort Koh Lanta oldukça iyi alternarifler.

Ucuz Koh Lanta otelleri ve hostelleri arasında ise popüler olanlar Hostaria 239 Budget Bed and BreakfastKantiang View Resort ve Ser-En-Dip-I-Ty.

Koh Lanta otellerinin daha geniş bir listesi ve karşılaştırmalı otel oda fiyatları gibi ayrıntılar için Koh Lanta Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder