7 Mayıs 2016 Cumartesi

Oculus Rift nedir?

Oculus Rift, Oculus VR firmasi tarafından üretilen ve 28 Mart 2016 tarihinde piyasaya sürülen sanal gerçeklik baştakımı (virtual reality headset). Oculus firmasının 2012 yılında, kurulduktan hemen iki ay sonra, bir Kickstarter kampanyası ile Rift için 2.5 Milyon Amerikan Doları para toplamasının ardından firma Facebook tarafından 2 Milyar Amerikan Dolarına satın alınmıştı.

Oculus RIFT her göz için bir adet 1080 x 1200 çözünürlükte, 110 derece açıda görüşe sahip OLED ekranın yanında 3D ses efekti özellikli kulaklıklara da sahip. Kullanıcının bulunduğu mekana yerleştirilen ve mekanın kızıl ötesi bir haritasını çıkaran USB IR LED sensörü sayesinde kullanıcının kafa kareketleri ve hareketleri takip ediliyor ve bu hareketlere göre kullanıcının sanal gerçeklik içindeki kafa pozisyonu değiştirliyor (örneğin sanal bir savaş uçağının kokpitinde oturan kullanıcı başını çevirip arkasına baktığında, sanal dünyada da başını çevirip uçağın kuyruğuna doğru bakıyor).
Kullanıcının bilgisayar tarafından yaratılan sanal gerçekliğe ekrandan bakması yerine Oculus RIFT gibi bir cihaz ile bu gerçekliğin içinde yer alması, şu an teknoloji firmalarının en çok yatırım yaptıkları alanlardan biri. Sanal gerçekliğin Oculus RIFT gibi bir cihaz ile birleşmesi sonucu ortaya çıkan deneyime de First Person Experience.

Oculus RIFT’in muhtemelen en çok kullanılacağı alan ise bilgisayar oyunları. Örneğin aşağıdaki videoda yer alan Oculus RIFT destekli oyunlar, kullanıcının arabaların içindeymiş gibi yarışmasına olanak sağlıyorlar (Oyun Slightly Mad Studios tarafından Oculus RIFT ile aynı gün piyasaya sürüldü).  Oculus RIFT’in gerçekten en iyi deneyimlenebileceği diğer oyunlar ise ADR1FT (hree One Zero), Chronos ve Eve : Valkyrie.

Oculus Rift nedir?
Oculus RIFT Sanal Gerçeklik Kafatakımı içinde iki adet OLED ekran olan bir ön göz aparatından ve üç boyutlu ses sistemi destekli kulaklıklardan ibaret.
Oculus RIFT aynı zamanda Oculus Cinema adlı ücretsiz bir yazılım ile geliyor. Bu yazılım sayesinde normal filmleri bir sanal sinema içinden izleyebiliyorsunuz. Yazılımın networked modunda ise kullanıcılar birbirlerinin avatarlarını görerek “yan yana” film izleyebiliyorlar.

Oculus RIFT 110 derece görüş açılı.
Peki Oculus RIFT’in fiyatı nedir? Cihazın vergi ve kargo ücreti hariç fiyatı 599 Amerikan Doları.

Aşağıda Oculus Rift ile oynayabileceğiniz bazı oyunların videoları var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder