27 Aralık 2016 Salı

Şangay'a nasıl gidilir : Şangay uçak bileti

23 milyonluk nüfusu ile Çin'in en büyük ve en gelişmiş metropolü olan Şangay, 1930'lu yıllarda Uzak Doğu'nun en büyük ve zengin kenti iken Çin'in dış dünyaya kapandığı uzun yıllar boyunca dünyanın geri kalanınca unutulup gitmiş. Çin'in tekrar dünyaya açılması ile birlikte son 20 yılda ise yeniden yavaş yavaş eski canlı günlerini ve zenginliğini kazanmaya başlayan şehir, Huangpu Nehrinin iki yakaya ayırdığı şehrin merkez semtleri Puxi (Batı yakasında). Batı yakasında şehrin 19ç yüzyıldan kalma tarihi bölgeleri yer alırken doğu yakasında ise bugün Şangay'ın siluetinde baskın çıkan modern gökdelenler yer alıyor.

Şangay doğu ve batı kültürünün kesiştiği ilginç  bir yer. Şehir devasa boyutlarda (23 milyon nüfusu ile Dünyanın en büyük kenti) ama siz muhtemelen Eski Şangay ve bunun hemen karşı yakasında kalan gökdelen bölgesini göreceksiniz. Özellikle eski yakada geleneksel Çin Mimarisinin Avrupa Mimarisi ile harmanlandığı binalar ilgi çekici.

Şangay'a nasıl gidilir?

Türk Havayolları, İstanbul - Şangay arasında hergün direk uçuş sağlıyor. Bu uçuşlar direk oldukları için hem aktarma derdiniz yok hem de uçakta uyumasını biliyorsanız daha az yorucu. Ama tabii ki direk uçuş olduğu için görece pahalılar ve fuar zamanı gibi yoğun sezonlarda bu uçuşlarda yer bulmak zor. Türk Havayolları aynı zamanda Air China ve Asiana gibi havayolları ile ortaklaşa ve aktarmalı uçuşlar da yapıyor.

Türkiye - Şangay arasında ise birçok aktarmalı uçuş bulmanız mümkün. Bunların bir kısmı Orta Doğu'dan, diğerleri ise Asya'nın diğer şehirlerinden (örneğin Seul aktarmalı Asiana uçuşları gibi). Daha az yorucu olması açısından aktarmayı uçuşun ilk yarısında yapmanızı tavsiye edeceğiz.

Aktarmalı uçuşlara iyi bir örnek, Doha üzerinden İstanbul - Şangay arasında uçuş servisi veren Qatar Airways. Qatar Airways'in bu toplam 13 saat 30 dakikalık uçuşları (İstanbul - Şangay aktarmasız 11 saat 30 dakika) hem direk uçuşlara göre daha ucuz hem de oldukça kaliteli uçaklarla yapılıyor. Bu uçuşlarla ilgili güncel bilgiler ve İstanbul - Şangay uçak bileti fiyatları gibi ayrıntılar için Qatar Airways Türkiye sayfasına bakabilirsiniz.

Şangay'a nasıl gidilir : Şangay uçak bileti
Bugün Şangay deyince akla gelen gökdelenler, Şangay'ın Pudong Bölgesinde Huangpu Nehri kıyısında.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder